Sa oled siin: Funktsioonid > Smart Coaching > Ortostaatiline test

Ortostaatiline test

Ortostaatiline test on vahend treenimise ja taastumise vahelise tasakaalu leidmiseks. See võimaldab teil jälgida, kuidas teie keha treenimisele reageerib. Lisaks treeningutest põhjustatud muutustele on palju teisi tegureid, mis võivad ortostaatilisi testi tulemusi mõjutada, näiteks vaimne stress, uni, varjatud haigused ja muutused keskkonnas (temperatuur, kõrgus).

Ortostaatiline test põhineb südame löögisageduse ja südame löögisageduse muutlikkuse mõõtmisel. Muutused südame löögisageduses ja südame löögisageduse muutlikkuses peegeldavad muutusi südame autonoomses regulatsioonis.

Testi läbiviimine

Ortostaatilise testi jaoks läheb vaja Polar H10 südame löögisageduse andurit (kasutada võib ka H6 või H7 südame löögisageduse andurit). Test kestab neli minutit. Kõige usaldusväärsemate tulemuste saamiseks viige test iga kord läbi sarnastes tingimustes. Soovitame testi teha hommikul enne hommikusööki. Oma individuaalsete baasnäitajate saamiseks tehke testi regulaarselt. Äkilised kõrvalekalded baasandmete keskmistest võivad tähendada, et midagi on tasakaalust väljas. Järgige allolevaid juhiseid:

 • Pange peale südame löögisageduse andur. Niisutage rindkerevöö elektroodide ala ja pange vöö tihedalt ümber rindkere.
 • Te peate olema lõdvestunud ja rahulik.
 • Ümberringi ei tohiks olla häirivaid helisid (nt televiisor, raadio või telefon) ega teisi inimesi teiega rääkimas.
 • Võrreldavate tulemuste saamiseks on soovitatav testi läbi viia regulaarselt ja samadel kellaaegadel, eelistatavalt hommikul pärast ärkamist.

Testi tegemiseks valige Orthostatic test > Start the test with HR sensor. Kell hakkab otsima teie südame löögisagedust. Kui südame löögisagedus on leitud, kuvatakse ekraanil tekst Lie down & relax.

 • Te võite istuda mugavas asendis või voodile pikali heita. Testi tehes peaks asend alati olema sama.
 • Ärge liigutage ennast testi esimese osa ajal, mis kestab kaks minutit.
 • Kahe minuti möödudes teeb kell piiksatuse ja ekraanil kuvatakse käsklus Stand up. Tõuske püsti ja seiske veel kaks minutit, kuni kell teeb taas piiksatuse ja test on lõppenud.

Teil on võimalik test iga hetk katkestada vajutades nuppu BACK. Sellisel juhul kuvatakse ekraanil tekst Test canceled.

Kui südame löögisageduse tuvastamine ebaõnnestub, kuvatakse ekraanil teade Test failed. Sellisel juhul peaksite kontrollima, kas südame löögisageduse anduri elektroodid on niisked ja kas rindkerevöö on tihedalt vastu keha.

Testi tulemused

Testi tulemusena saate viis erinevat südame löögisageduse ja südame löögisageduse muutlikkuse väärtust. Need on järgmised.

 • HR rest: keskmine südame löögisagedus lamades
 • HRV rest (RMSSD rest): südame löögisageduse muutlikkus lamades
 • HR peak: kõrgeim südame löögisagedus pärast püsti tõusmist
 • HR stand: keskmine südame löögisagedus paigal seistes
 • HRV stand (RMSSD stand): südame löögisageduse muutlikkus paigal seistes

Teie viimase testi tulemus salvestatakse menüüsse Orthostatic test > Latest results. Menüüs kuvatakse ainult teie viimase testi tulemus. Recovery Pro osana võetakse arvesse ainult päeva esimest edukat testi. Testi tulemusena saadud väärtuste erinevus teie keskmistest väärtustest on toodud sulgudes teie viimase tulemuse kõrval.

Ortostaatilise testi tulemuste visuaalseks tõlgendamiseks minge Flow veebikeskkonda ja valige menüüst Diary test, mille andmeid soovite vaadata. Seal saate oma testi tulemusi ka pikaajaliselt jälgida ja tuvastada kõrvalekalded baasnäitajatest.

Kui olete 28-päevase perioodi jooksul teinud vähemalt kaks ortostaatilist testi, saate pärast testi tegemist tagasisidet oma kardiosüsteemi taastumise kohta. Tagasiside põhineb teie südame löögisageduse muutlikkuse väärtustel võrreldes üldiste normidega.

Kui olete 28-päevase perioodi jooksul teinud vähemalt neli ortostaatilist testi, võrreldakse teie viimast testi tulemust teie individuaalse normaalse südame löögisageduse muutlikkuse (RMMS) vahemikuga. Teie normaalne vahemik arvutatakse viimase nelja nädala testitulemuste standardhälbe põhjal. Kuna südame löögisageduse muutlikkuse väärtused on väga individuaalsed, muutub testi tulemus seda täpsemaks, mida rohkem mõõtmisi tehakse.

Ortostaatiline test ja Recovery Pro

Ortostaatiline test on Vantage V funktsiooni Recovery Pro lahutamatu osa. Viimane annab teada, kas teie kardiovaskulaarsüsteem on taastunud või mitte. See võrdleb teie ortostaatiliste testide tulemusi aja jooksul kogunenud baasnäitajatega ning võtab arvesse ka teie subjektiivset taastumist ja pikaajalist treeningute ajalugu.