Nacházíte se tady: Trénink > Měření tepové frekvence na zápěstí

Měření tepové frekvence na zápěstí

Hodinky měří tepovou frekvenci pomocí snímače s fúzní technologií Polar Precision Prime™. Tato inovativní metoda měření tepové frekvence optickým snímačem, který je v kontaktu s pokožkou, eliminuje veškeré rušení signálu tepové frekvence. Měří tepovou frekvenci přesně i při nejnáročnějších trénincích a podmínkách.

I když v průběhu cvičení dostáváte mnoho subjektivních signálů o tom, jak se vaše tělo s fyzickou zátěží vyrovnává (namáhavost cvičení, rytmus dechu, fyzické počitky), žádný z nich není tak spolehlivý jako měření tepové frekvence. To je objektivní a je ovlivněno vnitřními i vnějšími faktory, což znamená, že budete mít k dispozici spolehlivý ukazatel své fyzické kondice.

Nošení hodinek, když měříte tepovou frekvenci na zápěstí

Aby během tréninku probíhalo měření tepové frekvence na zápěstí přesně (a pokud používáte funkci Souvislé sledování tepové frekvence), ujistěte se, že hodinky nosíte správně:

  • Hodinky noste na vrchní části zápěstí, alespoň na šířku prstu od zápěstních kůstek (viz obrázek níže).
  • Utáhněte náramek pevně kolem zápěstí. Snímač na zadní straně se musí neustále dotýkat pokožky a hodinky by se neměly na paži pohybovat. Chcete-li zkontrolovat, zda není náramek příliš volný, na obou stranách paže jej lehce nadzdvihněte a ujistěte se, že se snímač nezvedl z pokožky. Při nadzdvihávání náramku byste neměli vidět světlo vycházející z LED snímače.
  • Aby údaje o tepové frekvenci byly co nejpřesnější, doporučujeme, abyste si hodinky nasadili několik minut před zahájením měření tepové frekvence. Pokud vaše ruce a pokožka snadno prochladnou, je vhodné se nejprve zahřát. Před tréninkem je potřeba rozproudit krev!

Jestliže máte na zápěstí tetování, nepřikládejte snímač přímo na ně, protože tetování může hodnoty tepové frekvence zkreslovat.

U sportovních disciplín, kde je obtížnější zajistit, aby snímač držel na zápěstí ve stabilní poloze, nebo kde dochází v blízkosti snímače ke svalovému a šlachovému napětí nebo pohybu, doporučujeme používat snímač tepové frekvence Polar s hrudním popruhem, který zajistí nejpřesnější měření tepové frekvence. Hodinky jsou kompatibilní s hrudními snímači tepové frekvence Bluetooth®, například Polar H10. Snímač tepové frekvence Polar H10 dokáže pohotověji reagovat na rychlé zvýšení či pokles tepové frekvence, a proto je ideální volbou pro intervalové tréninky s rychlými sprinty.

Chcete-li dosáhnout co nejpřesnějšího měření tepové frekvence na zápěstí, udržujte hodinky čisté a chraňte je před poškrábáním. Po tréninku, při kterém jste se zpotili, doporučujeme hodinky umýt jemným mýdlovým roztokem a opláchnout pod tekoucí vodou. Poté je vytřete do sucha měkkým hadříkem. Před nabíjením je nechte úplně uschnout.

Nošení hodinek, když neměříte tepovou frekvenci na zápěstí

Pásek trochu povolte, aby byl pohodlnější a aby pokožka mohla dýchat. Hodinky noste jako běžné hodinky.

Jednou za čas je dobré nechat zápěstí dýchat, zejména pokud máte citlivou kůži. Odepněte hodinky a nabijte je. Tak si vaše kůže i hodinky odpočinou a budou připravené na další trénink.