Buradasınız: Polar Özellikleri > Yüzme metrikleri (havuzda yüzme)

Yüzme metrikleri (havuzda yüzme)

Yüzme metrikleri; her bir yüzme seansını analiz etmenize, böylece uzun vadede performansınızı ve ilerleme durumunuzu takip etmenize yardımcı olur. Metriklerde yüzme mesafeniz, süre ve temponuz ve kulaç hızınız kaydedilir. Bunun yanı sıra, yüzme stiliniz de tespit edilir. SWOLF puanı yardımıyla yüzme tekniğinizi de geliştirebilirsiniz.

En doğru bilgileri elde etmek için M600'ünüzü hangi kolunuza taktığınızı ayarladığınızdan emin olun. Polar Flow uygulamasından Cihazlar > Polar M600 bölümüne veya Polar Flow web hizmetinden Adınız/profil resminiz > Ürünler > Polar M600 > Ayarlar bölümüne giderek bu ayarı yapabilirsiniz.

Yüzme metrikleri, Yüzme ve Havuzda yüzme spor profillerinde bulunur. Yüzme metriklerinden yararlanmak için M600'ünüzdeki Polar uygulamasının sürümü en az 2.0 olmalıdır.


Yüzme Stilleri

M600, yüzme stilinizi tespit ederek stile özgü metrikleri ve seans genelindeki toplam değerleri hesaplar.

M600'ün tespit ettiği yüzme stilleri:

 • Serbest
 • Sırtüstü
 • Kurbağalama
 • Kelebek

Tempo ve Mesafe

Tempo ve mesafe ölçümleri, havuz uzunluğuna dayanır. Bu nedenle tam olarak doğru verileri almak için havuz uzunluğunu doğru ayarladığınızdan emin olun. M600 dönüş yaptığınızda bunu tespit eder ve en doğru tempo ve mesafe verilerini sağlamak için bu bilgileri kullanır.


Kulaçlar

M600, dakikada veya havuz uzunluğu boyunca kaç kulaç attığınızı gösterir. Bu verilerden yararlanarak yüzme tekniğiniz, ritminiz ve zamanlamanız hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.


Swolf

SWOLF (yüzme anlamına gelen "swimming" ve "golf"ün kısaltması), verimliliği dolaylı olarak ölçmek için kullanılır. SWOLF, havuz uzunluğu boyunca yüzme sürenizle kulaç sayınızın toplanmasıyla hesaplanır. Örneğin, havuz uzunluğu boyunca 30 saniyede ve 10 kulaç atarak yüzdüğünüzde SWOLF puanınız 40 olur. Genellikle belirli bir mesafe ve stil için SWOLF puanınız ne kadar düşükse o kadar verimli yüzüyorsunuz demektir.

SWOLF puanları kişiye özeldir ve diğer yüzücülerin SWOLF puanlarıyla karşılaştırılmamalıdır. Bu, tekniğinizi geliştirip iyileştirmenizi ve farklı stillerde optimum verimlilik düzeyini bulmanızı sağlayan kişisel bir araçtır.


Havuz uzunluğunu ayarlama

Tempo, mesafe, kulaç hızı ve SWOLF puanı hesaplamasını etkilediğinden, havuz uzunluğunun mutlaka doğru ayarlanması gerekir. Varsayılan uzunluklar 25 metre, 50 metre ve 25 yarddır. Ancak manuel olarak özel bir uzunluk da girebilirsiniz. Ayarlanabilecek minimum uzunluk 20 metredir/yarddır.

Havuz uzunluğunu, Yüzme veya Havuzda yüzme profilini görüntülemek için M600'ünüzdeki spor profili listesinde dolaşırken egzersiz öncesi modda görebilirsiniz. Buradan değişiklik yapmak için aşağıdaki talimatları izleyin.

Havuz uzunluğu değiştirmek için

 1. Yüzme veya Havuzda yüzme profilini bulmak için M600'ünüzdeki spor profili listesinde dolaşın.
 2. Spor simgesinin yanındaki havuz simgesine dokunun.
 3. Önceden tanımlı havuz uzunluklarından birine dokunun. Özel bir havuz uzunluğu kullanmak isterseniz Özelleştir öğesine de dokunabilirsiniz. 50 ile 250 metre/yard arasında özel bir havuz uzunluğu ayarlayabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz uzunluğu seçmek için dokunun. Listenin üstündeki Havuz uzunluğu (m/yd) öğesine ve ardından, kullanmak istediğiniz birime dokunarak havuzun uzunluk birimini de değiştirebilirsiniz.

Mobil cihazınızdan M600'ünüze nasıl yeni spor profilleri ekleyeceğinizi öğrenmek için Polar destek sayfalarına göz atın.


Yüzme seansı başlatmak için

 1. Polar uygulamasını açmak için M600'ünüzün ön düğmesine basın.
 2. Spor profilleri listesini açmak için Egzersiz seçeneğine dokunun veya ön düğmeye basın.
 3. Yüzme veya Havuzda yüzme profilini bulmak için spor profili listesinde dolaşın.
 4. Havuz uzunluğunun doğru olup olmadığını kontrol edin (ekranda gösterilir).
 5. Egzersiz seansınızı kaydetmeye başlamak için ön düğmeye basın.

M600'ünüzün egzersiz görünümlerinde gösterilen öğeleri, Polar Flow mobil uygulamasından veya web hizmetinden özelleştirebilirsiniz.

Seansın ardından yüzme etkinliğinizin ayrıntılı analizini Polar Flow uygulamasında ve Polar Flow web hizmetinde bulabilirsiniz.