Buradasınız: Polar Özellikleri > POLAR AKILLI YÖNLENDİRME ÖZELLİKLERİ > 7/24 Hareket Takibi

7/24 Hareket Takibi

M600'ünüzdeki Polar uygulaması, bilek hareketlerinizi kaydeden 3D ivmeölçerle etkinliğinizin kaydını tutar. Fiziksel bilgilerinizle birlikte hareketlerinizin sıklığını, yoğunluğunu ve düzenliliğini analiz ederek, düzenli olarak yaptığınız egzersize ek olarak günlük hayatınızda ne kadar aktif olduğunuzu görmenize olanak sağlar. Daha doğru etkinlik ölçümü için M600'ünüzü sık kullanmadığınız elinizin bileğine takmanızı öneririz.

Etkinlik takibi özelliği her zaman açık durumdadır. M600'ünüzde Polar saat kadranı kullanıyorsanız etkinlik ilerleme durumunuzu ana ekranda görürsünüz.


Etkinlik Hedefi

Polar uygulaması, her gün kişisel etkinliklerinize ulaşmanız için size rehberlik eder. Polar Flow web hizmetindeki Günlük Etkinlik Hedefi ayarlarında yer alan etkinlik hedefi, kişisel verilerinize ve etkinlik düzeyi ayarınıza göre belirlenir. Web hizmetinde oturum açın, sağ üst köşedeki adınıza/profil fotoğrafınıza tıklayın ve Ayarlar bölümündeki Günlük Etkinlik Hedefi sekmesine gidin.

Günlük Etkinlik Hedefi ayarı, tipik gününüzü ve etkinliğinizi en iyi tanımlayan üç etkinlik düzeyinden birini seçmenize olanak sağlar. Seçim alanının altında, seçtiğiniz düzeyde günlük etkinlik hedefinize ulaşmak için ne kadar etkin olmanız gerektiğini görebilirsiniz. Örneğin bir ofis çalışanıysanız ve gününüzün çoğunu oturarak geçiriyorsanız, normal bir günde yaklaşık dört saatlik düşük zorluk derecesinde etkinliğe erişmeniz beklenecektir. Çalışma saatlerinde çoklukla ayakta duran ve yürüyen kişiler için beklentiler daha yüksek olacaktır.


Etkinlik verileri

Polar uygulaması, günlük hedefiniz doğrultusunda ilerleme durumunuzu kaydeder. Günüm bölümündeki etkinlik çubuğundan veya Polar saat kadranından etkinlik ilerleme durumunuzu kontrol edebilirsiniz.


Polar Activity saat kadranında, tarih ve saatin etrafındaki daire ve alttaki yüzde göstergesi, günlük etkinlik hedefiniz doğrultusundaki ilerleme durumunuzu gösterir. Siz harekete geçtikçe daire açık mavi bir renge bürünür.


Polar Jumbo saat kadranı, siz günlük etkinlik hedefiniz doğrultusunda ilerleme kaydettikçe açık mavi renge bürünür.


Polar Combo saat kadranı, siz antrenman yaparken saat kadranının kenarını renklendirerek tamamladığınız etkinlikleri size gösterir. Saat kadranını basılı tutup Stiller'i seçerek istediğiniz renkleri seçebilirsiniz. Saat kadranının sol alt köşesinde etkinlik hedefinize ulaşmak için ne kadar ilerlediğinizin yüzdesini görebilirsiniz.

Polar Combo saat kadranında sol [komplikasyon] konumda Polar > Etkinlik öğesini seçtiyseniz saat kadranının kenarını renklendirerek tamamladığınız etkinlikleri görüntüleyebilirsiniz.

Günüm bölümünde toplam günlük etkinliğinizi daha ayrıntılı görebilir, günlük etkinlik hedefinize ulaşmanızda yardımcı olacak rehberlik desteği alabilirsiniz.


  • Adım sayısı: Attığınız adım sayısı. Vücut hareketlerinizin miktarı ve türü kaydedilir ve tahmini adım sayısına çevrilir.
  • Mesafe: Katettiğiniz mesafe. Mesafe hesaplaması boyunuza ve adım sayınıza dayalıdır.
  • Kalori miktarı: Egzersiz, etkinlik ve BMR (Bazal metabolizma hızı: hayatı sürdürmek için gereken en düşük metabolik etkinlik) ile kaç kalori yaktığınızı gösterir.

Saat kadranı olarak Polar Jumbo'yu kullanıyorsanız ana ekran üzerinden etkinlik ekranını kolayca açabilirsiniz. Açık mavi etkinlik simgesine dokunmanız yeterlidir.

Günlük etkinlik hedefinize ulaşmak için daha neler yapmanız gerektiğini görmek istiyorsanız ekranda etkinlik verileri görünümü açıkken etkinlik verileri görünümüne dokunun.

Düşük, orta ve yüksek yoğunluklu etkinlikler seçmeniz halinde, ne süreyle etkin olmanız gerektiğini belirten seçenekler göreceksiniz. Önerilerde 'yukarı' düşük yoğunluk, 'yürüyüş' orta yoğunluk, 'koşu' ise yüksek yoğunluk anlamına gelir. Sunulan '50 dakika yürüyüş' veya '20 dakika koşu' gibi pratik öneriler sayesinde günlük hedeflerinize ulaşma yönteminizi seçebilirsiniz.

Polar Flow uygulamasında ve Polar Flow web hizmetinde düşük, orta ve yüksek yoğunluklu etkinlikler ile ilgili örnekler bulabilirsiniz.

Polar saat kadranı kullanıyorsanız, günlük etkinlik hedefinize ulaştığınızda titreşimli bir alarm alacaksınız.


Hareketsizlik uyarısı

Fiziksel etkinliğin sağlığı korumada büyük bir etkisinin olduğu bilinmektedir. Fiziksel olarak etkin olmaya ek olarak uzun süreli oturmaktan kaçınmak önemlidir. Egzersiz yaptığınız ve yeterli günlük etkinlikte bulunduğunuz günlerde bile uzun süre oturmak sağlığınız için zararlıdır. Polar uygulaması, gün boyunca yeterince hareketli olup olmadığınızı belirtir. Böylece oturmanın sağlığınız üzerinde yarattığı olumsuz etkilerden kaçınmak için harekete geçmenize yardımcı olur.

Günlük etkinlik hedefiniz için hangi etkinlik düzeyini belirlemiş olduğunuz fark etmeksizin, yaklaşık 55 dakika hareketsiz kaldığınızda hareketsizlikle ilgili bir uyarı bildirimi alırsınız: Hafif bir titreşimle birlikte Hareket etme zamanı! bildirimi görüntülenir. Harekete geçin ve aktif bir hayata adım atın. Kısa bir yürüyüş yapın, vücudunuzu esnetin veya başka bir hafif egzersiz yapın. Hareket etmeye başladığınızda ya da herhangi bir düğmeye bastığınızda bildirim kaybolur.

Beş dakika içinde harekete geçmezseniz hareketsizlik etiketi alırsınız. Hareketsizlik etiketini, Polar uygulamasındaki Günüm bölümünde, günlük etkinlik verilerinizin altında bulabilirsiniz. Ayrıca Polar Flow uygulamasından ve web hizmetinden her gün kaç hareketsizlik etiketi aldığınızı görebilirsiniz. Böylece günlük etkinlik durumunuzu gözden geçirebilir ve daha etkin bir yaşam için değişiklikler yapabilirsiniz.

Hareketsizlik uyarıları veya etiketleri, günlük etkinlik hedefinizi doğrultusunda ilerleme durumunuzu etkilemez.


Flow web hizmeti ve Flow uygulamasında uyku bilgileri

M600'ünüzdeki Polar uygulamasında bulunan uyku verileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Polar Sleep Plus bölümüne bakın.

7/24 etkinlik ölçümü bulunan Polar cihazları; bilek hareketinize bakarak uykuya daldığınız, uyuduğunuz ve uyandığınız zamanları otomatik olarak tespit eder. Bu cihazlar, uyku aralığınız boyunca tüm bölünmeleri takip etmek için geceleri hareketlerinizi takip eder. Böylece aslında ne kadar süre uyuduğunuzu size bildirir. Uykunuz, daha az kullandığınız elinizin hareketlerinin dijital 3D hızlanma sensörüyle kaydedilmesi sayesinde algılanır.

Uyku takibi, uyku düzenlerinizle ilgili bilgi verir. Böylece ne konuda gelişme veya değişiklik yapmanız gerektiğini öğrenmenizi sağlar. Gecelik ortalama süreleri karşılaştırarak ve uyku düzenlerinizi değerlendirerek, gün boyunca uykunuzu etkileyebilecek faaliyetlerinizi belirleyebilirsiniz. Polar Flow hesabınızdaki haftalık özetlerle uyku ve uyanma sürelerinizin ne kadar düzenli olduğunu değerlendirebilirsiniz.

Polar Sleep PlusTM Neleri Ölçer? – Uyku Takibinin Temel Bileşenleri

  • Uyku süresi: Uyku süresi, uyuduğunuz ve uyandığınız zaman arasında geçen toplam süreyi belirtir. Polar cihazınız, vücut hareketlerinizi izleyerek ne zaman uykuya daldığınızı veya uyandığınızı anlayabilir. Ayrıca Uyku süresinin tamamı boyunca uykunuzdaki bölünmeleri tespit eder.
  • Gerçek uyku: Gerçek uyku, uyuduğunuz ve uyandığınız zaman arasında uykuda geçirdiğiniz süreyi belirtir. Bu değer, uyku süresinden bölünme sürelerinin çıkarılmasıyla elde edilir. Yalnızca uykuda geçirdiğiniz zaman gerçek uyku sürenize eklenir. Gerçek uyku hem yüzde [%] hem süre [sa:dk] cinsinden gösterilebilir.
  • Bölünmeler: Normal bir gece uykusu sırasında gerçekten uykunuzdan uyandığınız çok sayıda kısa ve uzun bölünme görülebilir. Bu bölünmeleri hatırlayıp hatırlamamanız, bölünme süresine bağlıdır. Daha kısa bölünmeleri genellikle hatırlamazsınız. Örneğin, kalkıp biraz su içtiğiniz uzun bölünmeleri hatırlayabilirsiniz.
  • Uyku sürekliliği: Uyku sürekliliği, uykunuzun ne kadar kesintisiz olduğunu gösterir. Uykunuzun sürekliliği, 1-5 arası puan ölçeğiyle değerlendirilir. 5, son derece kesintisiz bir uykuyu temsil eder. Değer ne kadar düşükse uykunuz da o kadar kesintilidir. İyi bir gece uykusu, uzun ve kesintisiz uyku bölümlerinden oluşur, sık aralıklarla bölünmez.
  • Kendi kendinizi değerlendirme: Flow hizmeti, hedef uyku metriklerini göstermenin yanı sıra günlük uykunuzu kendi kendinize değerlendirmeniz için sizi teşvik eder. Beş basamaklı bir ölçekle önceki gece nasıl uyuduğunuzu değerlendirebilirsiniz: çok kötü, kötü, orta, iyi, çok iyi. Bu soruyu yanıtlayarak, uyku süreniz ve kalitenizle ilgili daha uzun bir yazılı geri bildirim alırsınız.

Polar Flow uygulaması ve web hizmetindeki etkinlik verileri

Polar Flow mobil uygulamasıyla etkinlik verilerinizi hareket halindeyken izleyip analiz edebilir, verilerinizin Polar uygulamasından Polar Flow web hizmetine eşitlenmesini sağlayabilirsiniz. Etkinlik bilgilerinizi web hizmetinde tüm ayrıntılarıyla inceleyebilirsiniz.