Buradasınız: Egzersiz > Bilekten kalp atış hızı ölçümüyle egzersiz

Bilekten kalp atış hızı ölçümüyle egzersiz

Kalp atış hızı egzersizi

Egzersiz sırasında vücudunuzla ilgili birçok kişisel ipuçları bulunmasına karşın (algılanan zorlanma, nefes alıp verme hızı ve fiziksel hisler) bunlardan hiçbiri kalp atış hızının ölçülmesi kadar güvenilir değildir. Nesnel bir değerdir ve hem iç hem de dış etkenlere bağlı olduğundan fiziksel durumunuz hakkında güvenilir bilgiler sağlar.

M430'unuzla kalp atış hızınızın ölçülmesi

Polar M430'unuzda, kalp atış hızınızı bileğinizden ölçen dahili bir kalp atış hızı sensörü bulunur. Kalp atış hızı bölgelerinizi cihazınızdan doğrudan takip edin ve Flow uygulamasında veya web hizmetinde planladığınız egzersiz seansları için yol gösterici bilgiler edinin.

Kalp atış hızını bilekten doğru ölçmek için M430'unuzu bileğinizin üst kısmına (bilek kemiğinizin hemen arkasına) ve bileğinizi tamamen saracak şekilde takmalısınız (sağdaki resme bakın). Arkasındaki sensör cildinizle sürekli temas etmelidir ancak kordon kan akışını önleyecek kadar sıkı olmamalıdır. Kalp atış hızının en doğru şekilde ölçülebilmesi için M430'unuzu kalp atış hızı ölçümü başlamadan birkaç dakika önce takmanızı öneririz.

Bileğinizde dövme varsa, okumaların doğruluğunu etkileyebileceğinden sensörün dövmenin üzerine gelmemesine özen gösterin.

Ayrıca soğuk havalarda elleriniz ve cildiniz çok çabuk üşümeye başlıyorsa cildinizi ısıtmak faydalı olabilir. Seansınıza başlamadan önce yeterince kan akışınızın olmasını sağlayın!

Sensörü bileğinizde sabit tutmanın zorlaştığı sporlarda ya da sensörün yakınındaki kaslarda veya tendonlarda hareket ya da basınç oluşturan sporlarda kalp atış hızınızın en doğru şekilde ölçülebilmesi için Polar kalp atış hızı sensörünü kayış ile göğüs bölgenize takarak kullanmanızı öneririz.

M430'unuzla yüzme seansınızı kaydederken, bilekten kalp atış hızı ölçümleriniz su nedeniyle yeterince başarılı olmayabilir. Ancak M430, yüzdüğünüz sırada bilek hareketlerinizden etkinlik verilerinizi toplamaya devam eder. Bluetooth özelliği suda çalışmadığı için yüzerken M430'unuzla birlikte göğüs kayışlı Polar kalp atış hızı sensörünüzü kullanamayacağınızı unutmayın.