Buradasınız: Özellikler > Polar M430 Kullanım Kılavuzu | DESTEKLI GPS (A-GPS)

DESTEKLI GPS (A-GPS)

M430'de, çeşitli açık hava sporları için doğru hız ve mesafe ölçümü sağlayan ve seanstan Flow uygulamasında ve web hizmetinde rotanızı harita üzerinde görmenize olanak tanıyan dahili GPS özelliği bulunmaktadır.

M430, hızlı bir uydu bağlantısı sağlamak için Destekli GPS (A-GPS) hizmetini kullanır. A-GPS verileri, GPS uydularının tahmini konumlarını M430'unuza bildirir. Böylece M430 uyduları nerede arayacağını bilir ve zorlu sinyal koşullarında bile saniyeler içinde uydulardan sinyalleri alabilir.

A-GPS verileri her gün güncellenir. FlowSync yazılımı üzerinden M430'unuzu Flow web hizmetiyle eşitlediğinizde, M430'unuz otomatik olarak en yeni A-GPS veri dosyasıyla güncellenir. M430'unuzu Flow uygulaması üzerinden Flow web hizmetiyle eşitlerseniz A-GPS veri dosyası haftada bir kez güncellenir.

A-GPS SON KULLANIM TARIHI

A-GPS veri dosyası 13 güne kadar geçerlidir. Konumlandırma doğruluğu ilk üç günde göreceli olarak yüksektir ve kalan günlerde giderek azalır. Düzenli güncellemeler yüksek bir konumlandırma doğruluğu seviyesi sağlar.

Mevcut A-GPS veri dosyası için son kullanım tarihini M430'ünüzden kontrol edebilirsiniz. M430'de Settings > General settings > About your product > A-GPS exp. date (Ayarlar > Genel ayarlar > Ürününüz hakkında > A-GPS son kullanım tarihi) adımlarını izleyin. Veri dosyası geçerliliğini yitirmiş ise, A-GPS verilerini güncellemek için M430'ünüzü FlowSync yazılımı ya da Flow uygulaması aracılığı ile Flow web hizmeti ile senkronize edin.

A-GPS veri dosyasının son kullanım tarihi geçtiğinde, mevcut konumunuzun belirlenmesi için daha fazla süre gerekebilir.

GPS ÖZELLIKLERI

M430'de aşağıdaki GPS özellikleri bulunmaktadır:

  • Rakım, çıkış ve iniş: Gerçek zamanlı rakım ölçümünün yanı sıra çıkılan ve inilen metre/ft.
  • Distance (Mesafe): Seans sırasında ve sonrasında doğru mesafe.
  • Speed/Pace (Hız/Tempo): Seans sırasında ve sonrasında doğru hız/tempo bilgileri.
  • Running index (Koşu endeksi): M430'de Koşu Endeksi, koşu sırasında ölçülen kalp atış hızı ve hız verilerine dayalıdır. Koşu verimliliği ve aerobik kondisyon ile ilgili performans düzeyleriniz hakkında bilgi sağlar.
  • Back to start (Başlangıca geri dön): Sizi başlangıç noktanıza en kısa zamanda yönlendirirken aynı zamanda başlangıç noktanıza kalan mesafeyi de gösterir. Artık başladığınız yere giden yolu sadece bir düğmeye basarak görebileceğinizi bilmenin rahatlığıyla daha macera dolu rotalara girebilir ve bunları güvenli biçimde keşfedebilirsiniz.
  • Power save mode (Güç tasarrufu modu): Uzun egzersiz seanslarında M430'unuzun pil ömründen tasarruf etmenizi sağlar. GPS verileriniz, 60 saniyelik aralıklarla kaydedilir. Daha uzun aralıklarda daha fazla kayıt süresi elde edersiniz. Güç tasarrufu modu açıkken otomatik duraklatma özelliği kullanılamaz. Ayrıca adım sensörünüz bulunmuyorsa Running Index kullanılamaz.

En iyi GPS performansı için, M430'ünüzü ekranı yukarı dönük olacak şekilde bileğinize takın. M430'deki GPS anteninin konumu nedeniyle ekran bileğinizin altında olacak şekilde takmanız önerilmemektedir. Bisikletin gidonuna takarak kullanacağınızda ekranın yukarı dönük olmasına dikkat edin.