Buradasınız: Özellikler > Akıllı Yönlendirme > 7/24 Etkinlik takibi

7/24 Etkinlik takibi

M430, bilek hareketlerinizi kaydeden dahili bir 3D ivmeölçerle etkinliğinizi takip eder. Fiziksel bilgilerinizle birlikte hareketlerinizin sıklığını, yoğunluğunu ve düzenliliğini analiz ederek, düzenli olarak yaptığınız egzersize ek olarak günlük hayatınızda ne kadar aktif olduğunuzu görmenize olanak sağlar. En doğru etkinlik takibini elde etmek için M430'unuzu kalem kullanmadığınız elinize takmanızı öneririz.

Etkinlik Hedefi

M430'unuzun kurulumunu yaptığınızda kişisel etkinlik hedefinizi alırsınız ve M430'unuz hedefinize ulaşmanız için size her gün rehberlik eder. Etkinlik hedefi, Polar Flow uygulamasında veya Polar Flow web hizmetinde bulabileceğiniz kişisel verilerinize ve etkinlik düzeyi ayarınıza göre belirlenir.

Hedefinizi değiştirmek isterseniz Flow uygulamanızı açın, menü görünümünde adınıza/profil fotoğrafınıza dokunun ve Etkinlik hedefi öğesini görene kadar ekranı aşağı kaydırın. Alternatif olarak, flow.polar.com adresine gidip Polar hesabınızda oturum açın. Ardından adınız > Ayarlar > Etkinlik hedefi öğesine tıklayın. Üç etkinlik düzeyi arasından, günlük yaşantınızı ve etkinliğinizi en iyi tanımlayanı seçin. Seçim alanının altında, seçtiğiniz düzeyde günlük etkinlik hedefinize ulaşmak için ne kadar etkin olmanız gerektiğini görebilirsiniz. Örneğin bir ofis çalışanıysanız ve gününüzün çoğunu oturarak geçiriyorsanız, normal bir günde yaklaşık dört saatlik düşük zorluk derecesinde etkinliğe erişmeniz beklenecektir. Çalışma saatlerinde çoklukla ayakta duran ve yürüyen kişiler için beklentiler daha yüksek olacaktır.

Etkinlik hedefinize erişmek için gün içinde aktif olmanız gereken süre, seçtiğiniz etkinlik seviyesine ve etkinliklerinizin zorluk derecesine bağlıdır. Daha zorlu etkinlikler seçerek hedefinize daha hızlı ulaşabilir veya gün boyunca ortalamanın biraz üstünde bir tempoyla aktif kalabilirsiniz. Yaş ve cinsiyet de günlük etkinlik hedefinize ulaşmanız için gereken zorluk derecesini etkiler. Ne kadar gençseniz etkinliğinizin zorluk derecesinin o kadar yüksek olması gerekir.

M430'unuzdaki etkinlik verileri

Günüm görünümünden etkinlik ilerleme durumunuzu kontrol edebilirsiniz.
Günlük etkinlik hedefiniz, siz aktif oldukça tamamlanan bir daire ile gösterilir.
Günlük toplam etkinlik bilgilerinizi ayrıntılı olarak incelemek için BAŞLAT'a basarak Günüm menüsünü açın. M430'unuz size şu bilgileri gösterir:
  • Günlük etkinlik: Günlük etkinlik hedefinize ulaşmak için kaydettiğiniz ilerleme yüzdesi.
  • Kalori miktarı: Egzersiz, etkinlik ve BMR (Bazal metabolizma hızı: hayatı sürdürmek için gereken en düşük metabolik etkinlik) ile kaç kalori yaktığınızı gösterir.
  • Adım sayısı: Attığınız adım sayısı. Vücut hareketlerinizin miktarı ve türü kaydedilir ve tahmini adım sayısına çevrilir
Daha fazla ayrıntıya ulaşmak için tekrar BAŞLAT'a basabilir, günlük etkinlik hedefinize nasıl ulaşacağınıza dair yol gösterici bilgiler için YUKARI/AŞAĞI düğmeleriyle gezinebilirsiniz:
  • Etkin süre: Etkin süre, sağlığınıza faydalı olan toplam vücut hareketlerinizin süresini size gösterir.
  • Kalori miktarı: Egzersiz, etkinlik ve BMR (Bazal metabolizma hızı: hayatı sürdürmek için gereken en düşük metabolik etkinlik) ile kaç kalori yaktığınızı gösterir.
  • Adım sayısı: Attığınız adım sayısı. Vücut hareketlerinizin miktarı ve türü kaydedilir ve tahmini adım sayısına çevrilir
  • Yapılacaklar: M430'unuz, size günlük etkinlik hedefinize ulaşma seçenekleri sunar. Düşük, orta ya da yüksek zorluk dereceli etkinlikleri seçtiğinizde ne kadar daha etkin kalmanız gerektiğini belirtir. Bir hedefiniz var ancak bunu gerçekleştirmenin birden fazla yolu var. Günlük etkinlik hedefine, düşük, orta ya da yüksek zorluk dereceli etkinliklerle ulaşılabilir. M430'da "yukarı", düşük zorluk derecesi; "yürüyüş", orta zorluk derecesi ve "koşu", yüksek zorluk derecesi anlamına gelir. Flow web hizmetinde ve mobil uygulamada düşük, orta ve yüksek zorluk dereceli etkinliklerle ilgili daha fazla örnek bulabilir ve hedefinize ulaşmak için en iyi yolu seçebilirsiniz.

Saat kadranı olarak "Jumbo" (varsayılan saat kadranı) veya "Etkinlik"i seçerseniz saat görünümünde günlük etkinlik hedefinize ulaşmak için ne kadar ilerleme kaydettiğinizi görebilirsiniz. Polar Jumbo saat kadranı, siz günlük etkinlik hedefiniz doğrultusunda ilerleme kaydettikçe dolar. Etkinlik saat kadranında tarih ve saatin etrafındaki daire, günlük etkinlik hedefiniz doğrultusunda ne kadar ilerleme kaydettiğinizi gösterir. Siz aktif oldukça daire tamamlanır. YUKARI'yı basılı tutarak saat kadranını değiştirebilirsiniz.

Hareketsizlik uyarısı

Fiziksel etkinliğin sağlığı korumada büyük bir etkisinin olduğu bilinmektedir. Fiziksel olarak etkin olmaya ek olarak uzun süreli oturmaktan kaçınmak önemlidir. Egzersiz yaptığınız ve yeterli günlük etkinlikte bulunduğunuz günlerde bile uzun süre oturmak sağlığınız için zararlıdır. M430 gün boyunca uzun süre hareketsiz kalıp kalmadığınızı belirler ve bu yolla oturmanın sağlığınız üzerindeki olumsuz etkilerinden kaçınmanız için harekete geçmenize yardımcı olur.

Yaklaşık 55 dakika hareketsiz kaldığınızda bir hareketsizlik uyarısı alırsınız: Hafif bir titreşimle birlikte Hareket etme zamanı bildirimi görüntülenir. Harekete geçin ve aktif bir hayata adım atın. Kısa bir yürüyüş yapın, vücudunuzu esnetin veya başka bir hafif egzersiz yapın. Hareket etmeye başladığınızda veya düğmelerden birine bastığınızda ileti kaybolur. Beş dakika içinde hareket etmezseniz Flow uygulamasında ve eşitlemeden sonra Flow web hizmetinde görebileceğiniz bir hareketsizlik etiketi alırsınız. Flow uygulaması ve Flow web hizmeti, o ana kadar aldığınız hareketsizlik etiketlerinin tüm geçmişini gösterir. Böylece günlük etkinlik durumunuzu gözden geçirebilir ve daha etkin bir yaşam için değişiklikler yapabilirsiniz.

Flow Uygulaması ve Flow web hizmetindeki etkinlik verileri

Flow uygulaması sayesinde, hareket halindeyken etkinlik verilerinizi takip ve analiz edebilir, M430'unuzdan alınan verilerin Flow web hizmetiyle kablosuz olarak eşitlenmesini sağlayabilirsiniz. Flow web hizmeti etkinlik bilgilerinizi en ayrıntılı şekilde inceleyebilmenizi sağlar. Etkinlik raporlarının yardımıyla (İLERLEME DURUMU sekmesinin altında) günlük etkinliğinizin uzun dönemli değişimini takip edebilirsiniz. Günlük, haftalık veya aylık raporları görüntülemeyi seçebilirsiniz.