Buradasınız: Ayarlar > Fiziksel ayarlar

FİZİKSEL AYARLAR

Fiziksel ayarlarınızı görüntülemek ve düzenlemek için Settings > Physical settings'e (Ayarlar > Fiziksel ayarlar) gidin. Özellikle kilo, boy, doğum tarihi ve cinsiyet bilgileri kalp atış hızı sınırları ve kalori harcaması gibi değerlerin ölçümünü etkilediğinden fiziksel ayarları doğru olarak girmeniz önemlidir.

Physical settings'de (Fiziksel ayarlar) aşağıdakileri bulabilirsiniz:

 • Weight (Kilo)
 • Height (Boy)
 • Date of birth (Doğum tarihi)
 • Sex (Cinsiyet)
 • Training background (Egzersiz geçmişi)
 • Maximum heart rate (Maksimum kalp atış hızı)

WEIGHT (KİLO)

Kilonuzu kilogram (kg) ya da pound (lbs) cinsinden belirleyin.

HEIGHT (BOY)

Boyunuzu santimetre (metrik) cinsinden veya ft/in (İngiliz ölçüleri) olarak girin.

DATE OF BIRTH (DOĞUM TARİHİ)

Doğum tarihinizi girin. Tarih ayarları sırası, seçmiş olduğunuz saat ve tarih ayarlarına bağlıdır (24 saat: gün - ay - yıl / 12s: ay - gün - yıl).

SEX (CİNSİYET)

Male (Erkek) veya Female (Kadın) seçeneğini seçin.

TRAINING BACKGROUND (EGZERSİZ GEÇMİŞİ)

Egzersiz geçmişi, uzun vadeli fiziksel etkinlik seviyenizin değerlendirilmesidir. Son üç aydaki fiziksel etkinliğinizin yoğunluğunu ve zorluk derecesini en iyi tanımlayan seçeneği seçin.

 • Occasional (0-1h/week) (Arada sırada (0-1 saat/hafta)): Programlı dinçleşme amaçlı spor veya ağır fiziksel etkinliklere düzenli olarak katılmıyorsunuz, örneğin yalnızca gezmek için yürüyorsunuz veya arada sırada nefesinizi açacak veya terlemenizi sağlayacak kadar egzersiz yapıyorsunuz.
 • Regular (1-3h/week) (Düzenli (1-3 saat/hafta)): Dinçleşmek için düzenli olarak spor yapıyorsunuz, örneğin haftada 5-10 km koşuyorsunuz veya haftada 1-3 saat benzer bir fiziksel etkinlikte bulunuyorsunuz veya işiniz orta düzeyde fiziksel etkinlik gerektiriyor.
 • Frequent (3-5h/week) (Sık (3-5 saat/hafta)): Haftada en az 3 defa ağır fiziksel egzersize katılıyorsunuz, örneğin haftada 20-50 km koşuyorsunuz veya haftada 3-5 saat benzer bir fiziksel etkinlikte bulunuyorsunuz.
 • Heavy (5-8h/week) (Ağır (5-8 saat/hafta)): Haftada en az 5 defa ağır fiziksel egzersize katılıyorsunuz ve bazen yoğun spor etkinliklerinde yer alıyorsunuz.
 • Semi-pro (8-12h/week) (Yarı profesyonel (8-12 saat/hafta)): Neredeyse her gün ağır fiziksel egzersize katılıyorsunuz veya yarışmalardaki performansınızı artırmak için egzersiz yapıyorsunuz.
 • Pro (>12h/week) (Profesyonel (>12 saat/hafta)): Dayanıklılık sporcususunuz. Yarışmalardaki performansınızı artırmak için ağır fiziksel egzersiz yapıyorsunuz.

MAKSİMUM KALP ATIŞ HIZI

Geçerli maksimum kalp atış hızı değerinizi biliyorsanız maksimum kalp atış hızınızı girin. Bu değeri ilk girişinizde yaşa dayalı hesaplanan maksimum kalp atış hızı (220-yaş) varsayılan ayar olarak görüntülenir.

HRmax, enerji tüketimini kabaca hesaplamak için kullanılır. HRmax, maksimum fiziksel güç harcaması sırasında dakika başına en yüksek kalp atışı sayısıdır.Kişisel HRmax değerinizi belirlemenin en doğru yolu bir laboratuvarda maksimal egzersiz stres testi yapmaktır. HRmax ayrıca egzersiz zorluk derecesi belirlenirken de gereklidir. Kişiye özeldir ve yaşa ve kalıtım faktörlerine bağlıdır.