Buradasınız: Egzersiz > Bilekten kalp atış hızı ölçümü

Bilekten kalp atış hızı ölçümü

Polar Precision Prime™ sensörün füzyon teknolojisi sayesinde saatiniz bileğinizden kalp atış hızınızı ölçer. Bu yeni kalp atış teknolojisi optik kalp atış hızı ölçümü ile cilde temaslı ölçümü bir araya getirerek kalp atış hızı sinyalinin kesilmesi ihtimalini tamamen ortadan kaldırır. En zorlu koşullarda ve egzersiz seanslarında bile kalp atış hızınızı hassas biçimde izler.

Egzersiz sırasında vücudunuzla ilgili birçok kişisel ipuçları bulunmasına karşın (algılanan zorlanma, nefes alıp verme hızı ve fiziksel hisler) bunlardan hiçbiri kalp atış hızının ölçülmesi kadar güvenilir değildir. Nesnel bir değerdir ve hem iç hem de dış etkenlere bağlı olduğundan fiziksel durumunuz hakkında güvenilir bilgiler sağlar.

Bilekten kalp atış hızı ölçülürken saatinizi takma

Egzersiz sırasında (ve Kesintisiz Kalp Atış Hızı özelliğini kullanırken) bilekten kalp atış hızınızı doğru ölçmek için saati düzgün taktığınızdan emin olun:

  • Saatinizi bileğinizin üstüne bilek kemiğinizin en az bir parmak genişliğinde yukarısına gelecek şekilde takın (bkz. aşağıdaki resim).
  • Bilekliği bileğinizin etrafında dolayıp sıkın. Saatin arkasındaki sensör cildinizle sürekli temas halinde olmalıdır ve saat kolunuzda hareket etmemelidir. Bilekliğin fazla gevşek olmadığını kontrol etmenin iyi bir yolu da bilekliği kolunuzun her iki yanından hafifçe yukarı itmektir. Sensör cildinizden ayrılmıyorsa bilekliğin sıkılığı iyidir. Bilekliği yukarı ittiğinizde sensörün LED ışığını görmemelisiniz.
  • Kalp atış hızının en doğru şekilde ölçülebilmesi için saatinizi kalp atış hızı ölçümü başlamadan birkaç dakika önce takmanızı öneririz. Ayrıca soğuk havalarda elleriniz ve cildiniz çok çabuk üşümeye başlıyorsa cildinizi ısıtmak faydalı olabilir. Egzersiz seansınıza başlamadan önce yeterince kan akışınızın olmasını sağlayın!

Bileğinizde dövme varsa, okumaların doğruluğunu etkileyebileceğinden sensörün dövmenin üzerine gelmemesine özen gösterin.

Sensörü bileğinizde sabit tutmanın zorlaştığı sporlarda ya da sensörün yakınındaki kaslarda veya tendonlarda hareket ya da basınç oluşturan sporlarda egzersizinizin en üst seviye hassasiyete sahip olmasını istiyorsanız Polar kalp atış hızı sensörünü göğüs kayışı ile göğüs bölgenize takarak kullanmanızı öneririz. Saatiniz Polar H10 gibi Bluetooth® özellikli kalp atış hızı sensörleriyle de uyumludur. Polar H10 Kalp atış hızı sensörü hızlı artan veya azalan kalp atış hızlarını daha iyi algılar, bu yönüyle de hızlı ataklar içeren aralıklı egzersiz türleri için de ideal bir seçenektir.

Bilekten kalp atış hızı ölçümünde en iyi performansı elde etmek için saatinizi temiz tutun ve çizilmesini önleyin. Terlediğiniz her egzersiz seansının ardından saatinizi hafif sabun ve su çözeltisiyle akan suyun altında yıkamanızı öneririz. Ardından cihazınızı yumuşak bir havluyla silip kurulayın. Şarj etmeden önce cihazın tamamen kurumasını bekleyin.

Bilekten kalp atış hızı ölçülmezken saatinizi takma

Hem cildinizin hava alması hem de bilekliğin kolunuzda daha rahat durması için bilekliği biraz gevşetin. Saatinizi normal bir saat gibi takın.

Özellikle hassas bir cildiniz varsa arada bir bileğinizi havalandırmanız iyi olabilir. Saatinizi çıkarıp tekrar şarj edin. Böylece hem cildiniz hem de saatiniz dinlenerek bir sonraki egzersiz etkinliğinize hazır hale gelebilir.