Buradasınız: Özellikler > Yüzme metrikleri

Yüzme Metrikleri

Yüzme metrikleri yüzme seanslarını analiz etmenize ve uzun vadeli performansınızı ve ilerleme durumunuzu izleyebilmenize olanak sağlar.

En doğru bilgileri elde etmek için saatinizin hangi bileğinizde olduğunu ayarladığınızdan emin olun. Flow'da bulunan ürün ayarlarından saatinizin hangi bileğinizde olduğunu ayarlayıp ayarlamadığınızı kontrol edebilirsiniz.

Havuzda yüzme

Yüzme veya Havuzda yüzme profilini kullandığınızda saatiniz yüzme mesafenizi, sürenizi, temponuzu, kulaç hızınızı, dinlenme sürelerinizi kaydeder ve yüzme stilinizi tanımlar. Ayrıca SWOLF puanınızla gelişiminizi takip edebilirsiniz.

Tempo ve Mesafe: Tempo ve mesafe ölçümleri havuz uzunluğuna bağlıdır. Bu yüzden doğru veriler elde etmek için havuz uzunluğunu doğru belirlediğinizden emin olun. Saatiniz dönüş yaptığınızda bunu algılar ve bu bilgiyi temponuzu ve mesafenizi doğru ölçmek üzere kullanır.

Kulaç: Saatiniz dakikada veya havuz uzunluğu başına kaç kulaç attığınızı gösterir. Bu bilgiyi kullanarak yüzme tekniğiniz, ritminiz ve zamanlarınız hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Yüzme Stilleri: Saatiniz yüzme tarzınızı tanır ve egzersiz seansınızın tamamı için toplam metriklerin yanı sıra stilinize özel metrikleri de hesaplar. Saatinizin tanıdığı yüzme stilleri:

 • Serbest
 • Sırtüstü
 • Kurbağalama
 • Kelebek

SWOLF (yüzme ve golfün kısaltması) dolaylı bir verimlilik ölçüm yöntemidir. SWOLF, yüzme sürenizle havuz uzunluğunu tamamen katetmek için attığınız kulaç sayısı toplanarak hesaplanır. Örneğin 30 saniye boyunca yüzüp havuz uzunluğunu 10 kulaçta katederseniz, SWOLF puanınız 40 olur. Genellikle, belirli bir mesafe ve stil için SWOLF puanınız ne kadar düşük olursa o kadar verimli yüzmüşsünüz demektir.

SWOLF sonuçları kişiden kişiye değişir bu yüzden SWOLF puanlarınızı başkalarının puanlarıyla karşılaştırmamalısınız. SWOLF karşılaştırma yapacağınız bir puandan çok tekniğinizi hassas biçimde ayarlamanıza ve farklı stiller için en üst seviyede verimlilik elde etmenize yardımcı olabilecek kişisel bir araçtır.

Havuz Uzunluğu ayarı

Doğru havuz uzunluğunu seçmeniz oldukça önemlidir. Havuz uzunluğu ayarı tempo, mesafe ve kulaç hesaplamalarının yanı sıra SWOLF puanınızı da etkiler. Havuz uzunluğunu egzersiz öncesi modunda hızlı menüden seçebilirsiniz. Gerektiğinde önceden belirlenmiş havuz uzunluğunu değiştirmek için hızlı menüden Havuz uzunluğu ayarına erişip IŞIK tuşuna basın. Havuz uzunluğu için varsayılan uzunluklar 25 metre, 50 metre ve 25 yardadır ancak bu değeri manuel olarak değiştirip istediğiniz değeri girebilirsiniz. Seçilebilecek minimum uzunluk 20 metre/yardadır.

Açık suda yüzme

Açık suda yüzme profilini kullandığınızda saatiniz serbest yüzme için yüzme mesafenizi, sürenizi, temponuzu, kulaç hızınızı ve rotanızı kaydeder.

Açık suda yüzme profili sadece serbest yüzme stilini tanır.

Tempo ve Mesafe: Saatiniz mesafe ve temponuzu hesaplamak için GPS'i kullanır.

Serbest yüzme stili için kulaç hızı: Saatiniz egzersiz seansınız esnasındaki ortalama ve maksimum kulaç hızlarınızı (dakikadaki kulaç sayınız) kaydeder.

Rota: Rotanız GPS ile kaydedilir. Sudan çıktıktan sonra Flow uygulamasında ve web hizmetinde bir haritada rotanızı görebilirsiniz. GPS suyun altında çalışmaz ve bu yüzden rotanız eliniz suyun dışında veya suyun yüzeyine çok yakınken alınan GPS verilerinden filtrelenir. Su koşulları ve uydu konumları gibi dış faktörler GPS verilerinin doğruluğunu etkileyebilir ve sonuç olarak aynı rotadan her gün farklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Suyun içindeyken kalp atış hızının ölçülmesi

Yeni Polar Precision Prime sensörün füzyon teknolojisi sayesinde saatiniz bileğinizden kalp atış hızınızı ölçerek yüzerken kolay ve rahatça kalp atış hızınızı ölçebilmenize olanak sağlar. Su bilekten kalp atış hızı ölçümünün en iyi seviyede çalışmasını bazen önlese de Polar Precision Prime'ın hassas ölçümü sayesinde yüzme seanslarınız esnasında ortalama kalp atış hızınızı ve kalp atış hızı bölgelerinizi takip edebilir ve yaktığınız kalori miktarına dair en doğru bilgileri, seansınız esnasındaki Egzersiz Yükünüzü ve kalp atış hızı bölgelerinize göre Training Benefit geri bildiriminizi alabilirsiniz.

En doğru kalp atış hızı verilerini elde etmek için saatinizi bileğinizi sımsıkı (diğer sporlarda olduğundan daha da sıkı) saracak şekilde takmanız son derece önemlidir. Egzersiz sırasında saatinizi nasıl takacağınıza dair ayrıntılı talimatlar için Bilekten kalp atış hızı ölçümüyle egzersiz yapma bölümünü inceleyin.

Bluetooth özelliği suda çalışmadığı için yüzerken göğüs kayışlı Polar kalp atış hızı sensörünüzü saatinizle birlikte kullanamayacağınızı unutmayın.

Yüzme egzersizi seansı başlatma

 1. GERİ düğmesine basarak ana menüye girin ve Egzersizi başlat seçeneğini seçin. Ardından Yüzme, Havuzda yüzme veya Açık suda yüzme profiline gidin.
 2. Yüzme/Havuzda yüzme profillerini kullanırken havuz uzunluğunun doğru olup olmadığını kontrol edin. Havuz uzunluğunu değiştirmek için IŞIK tuşuna basarak hızlı menüye erişin, Havuz uzunluğu ayarını açın ve doğru uzunluğu belirleyin.
 3. Egzersiz kaydını başlatmak için BAŞLAT'a basın.

Yüzerken

Flow web hizmetinde spor profilleri bölümünde ekranda gösterilecekleri özelleştirebilirsiniz. Yüzme spor profillerindeki varsayılan egzersiz görünümünde şu bilgiler görünür:

 • Kalp atış hızınız ve kalp atış hızı ZonePointer
 • Mesafe
 • Süre
 • Dinlenme süresi (Yüzme ve Havuzda yüzme)
 • Tempo (Açık suda yüzme)
 • Kalp atış hızı grafiği
 • Ortalama kalp atış hızı
 • Maksimum kalp atış hızı
 • Günün saati

Yüzdükten sonra

Yüzme verilerinizin genel görünümünü, egzersiz seansınız bittikten hemen sonra saatinizdeki egzersiz özetinde görebilirsiniz. Görebileceğiniz bilgiler şunlardır:

Egzersiz seansınızın başladığı tarih ve saat

Egzersiz seansınızın süresi

Yüzdüğünüz mesafe

Ortalama kalp atış hızı

Maksimum kalp atış hızı

Kardiyo Yükü

Kalp atış hızı bölgeleri

Kalori miktarı

Kalorilerin % cinsinden yağ yakımı

Ortalama tempo

Maksimum tempo

Kulaç hızınız (dakikadaki kulaç sayınız)

 • Ortalama kulaç hızı
 • Maksimum kulaç hızı

Havuzda yüzme seanslarınızın ayrıntılı analizini ve kalp atış hızı, tempo ve kulaç hızı eğrilerinizi de içeren yüzme seanslarınızın daha ayrıntılı görsel temsilini elde etmek için saatinizi Flow ile eşitleyin.