Polar FT7 Kullanım Kılavuzu

6. ÖNEMLİ BİLGİLER

Lütfen Polar ürününüzü http://register.polar.fi/ adresinde kaydettirerek ürünlerimizi ve hizmetlerimizi gereksinimlerinizi daha iyi karşılayacak şekilde geliştirebilmemize katkıda bulunun.

Polar Hesabı için kullanıcı adınız her zaman e-posta adresinizdir. Polar ürün kaydı ve Bülten kaydı için aynı kullanıcı adı ve parola geçerlidir.

FT7 kalp atış hızı monitörünüzün bakımı

Kalp atış hızı monitörü: Hafif sabunlu ılık su ile temizleyin ve havluyla kurulayın. Su altında düğmelere basmayın. Kesinlikle alkol veya aşındırıcı temizlik maddeleri ve malzemeleri (temizlik teli veya kimyasalları) kullanmayın. Serin ve kuru bir yerde saklayın. Nemli veya hava almayan bir yerde (plastik poşet veya spor çanta) veya iletken maddelerle (ıslak havlu) bir arada bulundurmayın. Uzun süreli olarak doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın.

Polar H1 kalp atış hızı sensörünü Yıkama Talimatları

H1 kalp atış hızı sensörü: Her kullanımdan sonra verici konnektörünü kayıştan çıkarıp musluk suyu ile yıkayın ve asarak kurutun. Konnektörü yumuşak bir havluyla kurulayın. Kesinlikle alkol veya aşındırıcı temizlik maddeleri ve malzemeleri (temizlik teli veya kimyasalları) kullanmayın.

Gerekirse kayışı hafif sabunlu ılık su ile temizledikten sonra temiz suyla yıkayın. Kayışın üzerinde kalıntı bırakabileceğinden nemlendirici sabun kullanmayın. Kayışı suda bekletmeyin, kurutma makinesinde kurutmayın, ütülemeyin, kuru temizlemeye vermeyin veya yıkarken beyazlatıcı kullanmayın. Kayışı germeyin veya elektrotun olduğu yerleri keskin şekilde bükmeyin. Yanlış kullanım elektrotlara zarar verebilir.

Vericinin pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için kayışı ve verici konnektörünü kurutun ve ayrı ayrı saklayın. Yüksek oranda klor içeren havuz suyunda kullandıktan sonra ve uzun bir süre boyunca kullanmayacaksanız öncesinde kayışı çamaşır makinesinde yıkayın.

Servis

İki yıllık garanti süresi boyunca yalnızca yetkili bir Polar Servis Merkezi'nde bakım ve onarım yaptırmanızı öneririz. Polar Electro'nun yetki vermediği bir servisin neden olduğu hasarlar veya dolaylı hasarlar garanti kapsamına girmez.

Pillerin Değiştirilmesi

FT7'de ve Polar H1 kalp atış hızı sensöründe kullanıcı tarafından değiştirilebilen bir pil bulunur. Pili kendiniz değiştirmek için lütfen talimatları dikkatlice uygulayın.

Lütfen aşağıdaki hususu dikkate alın:

 • Düşük pil seviyesi simgesi, yalnızca %10-15 pil kapasitesi kaldığında görüntülenir.

 • Arka plan ışığının aşırı kullanımı pili daha hızlı bitirir.

 • Soğuk havalarda düşük pil seviyesi simgesi belirebilir, ancak sıcaklık yükseldiğinde simge kaybolacaktır.

 • Düşük pil seviyesi simgesi görüntülendiğinde arka plan ışığı ve ses otomatik olarak kapatılır. Düşük pil seviyesi simgesi belirmeden önce ayarlanan alarmlar etkin kalacaktır.

Pili kendiniz değiştirmek için:

Pili değiştirirken sızdırmazlık halkasının zarar görmediğinden emin olun. Hasar görmesi durumunda bir yenisiyle değiştirin. Sızdırmazlık halkası/pil setlerini iyi donanımlı Polar bayilerinden ve yetkili Polar Servisleri'nden satın alabilirsiniz. ABD ve Kanada'da yetkili Polar Servis Merkezleri'nden yedek sızdırmazlık halkaları temin edilebilir. ABD'de sızdırmazlık halkası/pil setleri ayrıca www.shoppolar.com adresinden de satın alınabilir.

Pilleri çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın. Yutulması durumunda derhal bir doktora başvurun.

Piller yerel yönetmeliklere uygun olarak doğru şekilde elden çıkarılmalıdır.

Yeni ve tamamen dolu bir pili, metal pens veya cımbız gibi elektriği ileten aletlerle aynı anda her iki yanından tutmaktan kaçının. Bu durum, pilin kısa devre yapmasına ve daha hızlı bitmesine neden olabilir. Kısa devre yapması pile zarar vermez ancak pilin kapasitesini ve ömrünü azaltabilir .

Kalp atış hızı monitörü
 1. Kapağı bir madeni para ile açın.

 2. Uygun boyutta ince ve sağlam bir çubukla eski pili çıkarın. Kalp atış hızı izleme aygıtına zarar vermemeye özen gösterin.

 3. Artı (+) kutbu dışa bakacak şekilde yeni pili yerleştirin. Sızdırmazlık halkasının zarar görmemesine özen gösterin.

 4. Pil kapağını kapatın.

 

Kalp atış hızı sensörü

 1. Kayışın üzerindeki klipsi kullanarak pil kapağını açın.

 2. Eski pili pil kapağından çıkarın.

 3. Eksi (-) kutbu dışa bakacak şekilde yeni pili kapağın içine yerleştirin.

 4. Pil kapağının üzerindeki çıkıntıyı konektörün üzerindeki yuvaya hizalayın ve bastırarak pil kapağını yerine takın. Bir oturma sesi duymanız gerekir.

Yanlış tipte bir pil takılması durumunda pil patlayabilir.

Önlemler

FT7 kalp atış hızı monitörünüz, kişisel kondisyon hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak ve egzersiz seanslarınız sırasındaki fizyolojik yorulma düzeyini ve zorluk derecesini göstermek için tasarlanmıştır. Başka bir amaçla kullanılmak üzere tasarlanmamıştır.

Olası Risklerin En Aza İndirilmesi

Egzersiz yapmak bazı riskler içerebilir. Düzenli bir egzersiz programına başlamadan önce sağlık durumunuza ilişkin aşağıdaki soruları yanıtlamanızı öneririz. Bu sorulardan herhangi birine evet yanıtını vermeniz durumunda, bir egzersiz programına başlamadan önce bir doktora danışmanızı öneririz.

 • Son beş yıldır fiziksel egzersiz yapmadan mı yaşıyorsunuz?

 • Kan basıncınız veya kan kolesterolünüz yüksek mi?

 • Herhangi bir hastalık belirtiniz var mı?

 • Kan basıncı veya kalbiniz için ilaç alıyor musunuz?

 • Daha önce bir solunum rahatsızlığı yaşadınız mı?

 • Ağır bir hastalıktan veya tıbbi tedaviden sonra iyileşme sürecinde misiniz?

 • Bir kalp pili veya vücuda yerleştirilen başka bir elektronik aygıt kullanıyor musunuz?

 • Sigara içiyor musunuz?

 • Hamile misiniz?

Egzersiz zorluk derecesine ek olarak kalp, kan basıncı, fizyolojik durum, astım, solunum vb. ile ilgili ilaçlar ve ayrıca bazı enerji içecekleri, alkol ve nikotin kalp atış hızını etkileyebilir.

Egzersiz yaparken vücudunuzun tepkilerine duyarlı olmanız önemlidir. Egzersiz yaparken beklenmedik bir ağrı veya aşırı yorgunluk hissederseniz, egzersize ara vermeniz veya daha hafif bir zorluk derecesinde devam etmeniz önerilir.

Bir kalp pili, defibrilatör veya vücuda yerleştirilen başka bir elektronik cihaz kullanıyorsanız Polar FT7'yi riski size ait olmak üzere kullanırsınız. Kullanmaya başlamadan önce bir doktor gözetiminde maksimal egzersiz stres testi yaptırmanızı öneririz. Testin amacı, kalp pili ve Polar FT7'nin birlikte kullanımının güvenliğini ve güvenilirliğini sağlamaktır.

Cildinize temas eden bir maddeye alerjiniz varsa veya ürünün kullanımından kaynaklanan bir alerjik tepkiden şüphelenmeniz durumunda Teknik Özellikler'de listelenen malzemeleri kontrol edin.

Nemin aşınma ile birleşerek oluşturduğu etki, kalp atış hızı sensörünün yüzeyinden siyah bir renk çıkmasına yol açarak açık renkli tişörtleri kirletebilir. Cildinizde parfüm veya sinek kovucu varsa bu maddeler kalp atış hızı monitörü veya kalp atış hızı sensörü ile kesinlikle temas etmemelidir.

Elektronik parçalar içeren egzersiz ekipmanları sinyal karışması nedeniyle düzensiz okumalara neden olabilir.

Bu sorunları çözmek için aşağıdakileri deneyin:

 1. Kalp atış hızı sensörünü göğsünüzden çıkarın ve egzersiz ekipmanını normalde kullandığınız şekilde kullanın.

 2. Kalp atış hızı monitörünü, düzensiz okuma görüntülemediği bir yer bulana veya kalp simgesi yanıp sönmeyi durdurana kadar çevrenizde hareket ettirin. En fazla sinyal karışması çoğunlukla ekipman ekranının tam önünde oluşur. Ekranın sol veya sağ yanında ise görece sinyal karışması görülmez.

 3. Kalp atış hızı sensörünü yeniden göğsünüze takın ve kalp atış hızı monitörünü mümkün olduğunca sinyal karışmasının olmadığı alanda tutun.

Polar FT7 hâlâ çalışmıyorsa, söz konusu ekipman kablosuz kalp atış hız ölçümü için elektriksel açıdan çok fazla sinyal karışmasına yol açıyor olabilir.

Polar FT7 kalp atış hızı monitörünün Su Geçirmezlik özelliği

Polar FT7 yüzerken kullanılabilir. Su geçirmezlik sağlamak için su altında düğmelere basmayın. Daha fazla bilgi için http://support.polar.com adresini ziyaret ediniz. Polar ürünlerinin su geçirmezliği Uluslararası ISO 22810 Standardı'na göre test edilmiştir. Ürünler su geçirmezliğe göre üç farklı kategoriye ayrılmıştır. Polar ürününüzün su geçirmezlik kategorisini öğrenmek için arkasına bakınız ve aşağıdaki tablo ile karşılaştırınız. Bu tanımlamalar diğer üreticilerin ürünleri için geçerli değildir.

Kasanın arkasındaki işaret

Su geçirmezlik özellikleri

Water resistant

Su sıçramalarına, ter, yağmur damlalarına vb. karşı korunur. Yüzme için uygun değildir.

Water resistant 30 m/50 m

WR 30M/ WR 50M

Banyo ve yüzme için uygundur.

Water resistant 100 m

WR 100M

Yüzme ve şnorkelle (tüpsüz) dalış için uygundur.

Sorun Giderme

Menüde nerede olduğunuzu bilmiyorsanız gün içi saat görüntülenene dek GERİ düğmesini basılı tutun.

Düğmeler çalışmıyorsa veya FT7 olağan dışı okumalar görüntülüyorsa kalp atış hızı monitörünü sıfırlamak için dört düğmeyi (YUKARI, AŞAĞI, GERİ ve IŞIK) aynı anda dört saniye basılı tutun. Tamam'a basın.Please enter basic settings (Lütfen temel ayarları girin) kısa bir süreliğine görüntülenecektir. Saati ve tarihi girin. GERİ düğmesine uzun süre bastığınızda ekran gün içi saate döner. Saat ve tarih dışında diğer tüm ayarlar kaydedilecektir.

Kalp atış hızı okuması düzensiz, çok yüksek olduğunda veya nil (00) görüntülendiğinde, yakınınızda (1 metre mesafede) başka kalp atış hızı sensörü olmadığından, kalp atış hızı sensörü kayışının gevşemediğinden, plastik elektrotların ıslak, temiz, hasarsız ve yeterince sıkı olduğundan emin olun.

Spor giysi ile kalp atış hızı ölçümü çalışmazsa kayışı kullanmayı deneyin. Çalışırsa sorun büyük olasılıkla giysidedir. Giysinin elektrot bölgelerinin temiz olduğunu kontrol edin. Giysiyi yıkamadan önce yıkama talimatlarını kontrol edin. Kalp atış hızı ölçümü yine çalışmazsa lütfen giysinin bayisi/üreticisi ile iletişim kurun.

Güçlü elektromanyetik sinyaller düzensiz okumalara neden olabilir. Yüksek gerilim hatları, trafik lambaları, yer üstü elektrik hatları, televizyonlar, otomobiller, bisiklet bilgisayarları, bazı elektrikli egzersiz ekipmanları, cep telefonları veya elektrikli güvenlik kapıları elektromanyetik sinyal karışmalarına yol açabilir. Düzensiz okumaları önlemek için sinyal karışmasına yol açabilecek kaynaklardan uzaklaşın.

Sinyal karışmasına neden olan kaynaktan uzaklaşmanıza rağmen olağan dışı okuma devam ediyorsa, yavaşlayın ve nabzınızı elinizle kontrol edin. Nabzınız ekrandaki yüksek okumayla aynı ise kalp atışınızda düzensizlik olabilir. Kalp atışı düzensizliği çoğu durumda ciddi değildir ancak yine de doktorunuza danışın.

Yukarıda belirtilen işlemleri gerçekleştirmenize rağmen kalp atış hızı ölçümü yapılamıyorsa kalp atış hızı sensörünüzün pili bitmiş olabilir.

Kalbinizle ilgili bir durum EKG dalgalarınızı değiştirmiş olabilir ve bu nedenle verici kalp atış hızınızı belirleyemeyebilir. Bu durumda doktorunuza danışınız.

Teknik Özellikler

FT7 kalp atış hızı monitörü

Pil tipi

CR1632

Pil ömrü

Ortalama 11 ay (1 sa./gün, 7 gün/hafta egzersiz)

Çalışma sıcaklığı

-10 °C ila +50 °C

Arka kapak

Polyamid

Bileklik kayışı

Poliüretan

Bileklik kayış tokası

EU Yönergesi 94/27/EU ve ciltle doğrudan ve uzun süreli temas eden ürünlerden nikel salımı hakkında yapılmış olan 1999/C 205/05 numaralı değişikliğe uygun paslanmaz çelik.

Saat hassasiyeti

25 °C sıcaklıkta ± 0,5 saniye/gün'den daha iyi .

Kalp atış hızı ölçüm hassasiyeti

± %1 veya ± 1 bpm'den daha büyük olanı, tanım kararlı durumlar için geçerlidir.

Su geçirmezlik

30m (Banyo ve yüzme için uygundur)

Polar H1 kalp atış hızı sensörü

Pil tipi

CR 2025

Pil ömrü

Ortalama 1500 saat kullanım

Pil sızdırmazlık halkası

O halka 20,0 x 0,9 Malzeme: Silikon

Çalışma sıcaklığı

-10 °C ila +50 °C / 14 °F ila 122 °F

Konnektör malzemesi

ABS

Kayış malzemesi

%38 Polyamid, %29 Poliüretan, %20 Elastan, %13 Polyester

Sınır Değerleri

Kronometre

23 sa. 59 dk. 59 sn.

Kalp atış hızı

15 - 240 bpm

Toplam süre

0 - 9999 sa. 59 dk. 59 sn.

Toplam kalori

0 - 999999 kcal/Cal

Toplam egzersiz sayısı

65 535

Doğum yılı

1921 - 2020

Polar FT7 egzersiz bilgisayarı diğerleri arasında aşağıdaki patentli teknolojileri içerir:

 • OwnZone® otomatik bölge belirleme işlevi: günlük kişisel hedef kalp atış hızı sınırlarını belirlemek için

 • OwnCode® kodlu sinyal iletimi

 • OwnCal® kişisel kalori hesaplaması

Sınırlı Uluslararası Polar Garantisi

 • Bu garanti, tüketicinin yürürlükteki ulusal kanunlar kapsamındaki yasal haklarını veya tüketicinin satıcıya karşı satış/satın alma sözleşmesinden doğan haklarını etkilemez.

 • Bu sınırlı uluslararası Polar garantisi, bu ürünü ABD veya Kanada'da satın alan müşteriler için Polar Electro Inc. tarafından düzenlenir. Bu sınırlı uluslararası Polar garantisi bu ürünü diğer ülkelerde satın alan müşteriler için Polar Electro Oy tarafından düzenlenir.

 • Polar Electro Oy/Polar Electro Inc., bu cihazın asıl tüketicisine/alıcısına üründeki malzeme veya işçilikten kaynaklanan kusurlara ve arızalara karşı satın alma tarihinden itibaren iki (2) yıllık garanti verir.

 • Satın alma belgesinin aslı, ürünü satın aldığınıza ilişkin kanıttır!

 • Garanti; pili, olağan aşınma ve yıpranmayı, yanlış kullanımdan kaynaklanan zararları, kötü kullanımı, önlemlere uyulmaması veya kaza sonucu oluşan zararları, uygun olmayan bakımı, ticari kullanımı, çatlak, kırık veya çizik kasaları/ekranları, elastik kayışı ve Polar giysilerini kapsamaz.

 • Garanti, üründen kaynaklanan veya ürünle ilgili doğrudan, dolaylı, arızi, nihai veya özel zarar(lar)ı, kayıpları, masrafları veya harcamaları kapsamaz.

 • İkinci el satın alınan ürünler, yerel kanunlarda belirtilmediği sürece iki (2) yıllık garantinin kapsamına girmez.

 • Ürünün satın alındığı ülkeye bakılmaksızın, ürün garanti süresi boyunca yetkili bir Polar Servis Merkezi'nde onarılacak veya bir yenisiyle değiştirilecektir.

Bir ürünle ilgili garanti, ürünün ilk olarak piyasaya sürüldüğü ülkelerle sınırlanacaktır.

© 2010 Polar Electro Oy, FIN-90440 KEMPELE, Finlandiya.

Polar Electro Oy, ISO 9001:2008 sertifikalı bir şirkettir. Tüm hakları saklıdır. Polar Electro Oy'un önceden yazılı izni olmaksızın bu kılavuzun hiçbir bölümü herhangi bir şekilde veya herhangi bir yolla kullanılamaz veya çoğaltılamaz. Bu kullanım kılavuzunda veya bu ürünün ambalajında ™ simgesi ile işaretli isimler ve logolar Polar Electro Oy'un ticari markalarıdır. Microsoft Corporation'ın bir ticari markası olan Windows dışında bu kullanım kılavuzunda veya bu ürünün ambalajında ® simgesi ile işaretlenmiş olan isimler ve logolar Polar Electro Oy'un tescilli ticari markalarıdır.

Sorumluluk Reddi

 • Bu kılavuzdaki materyaller yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Kılavuzda anlatılan ürünler, üreticinin sürekli geliştirme programı nedeniyle önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.

 • Polar Electro Inc. / Polar Electro Oy, bu kılavuz ile ilgili veya bu kılavuzda anlatılan ürünler ile ilgili bir beyanda bulunmaz veya garanti vermez.

 • Polar Electro Inc. / Polar Electro Oy, bu materyallerin veya bu kılavuzda anlatılan ürünlerin kullanımı ile ilgili veya kullanımından kaynaklanan doğrudan, dolaylı veya arızi, nihai veya özel zarar(lar), kayıplar, masraflar veya harcamalar için yükümlü olmayacaktır.

Bu ürün Polar Electro Oy'un aşağıdaki patentler ile belirlenmiş olan maddi olmayan hakları tarafından korunmaktadır: FI115084, US7418237, EP1543769, FI110915, US7324841, EP1361819, FI23471, EU00046107-0001, USD492783S, USD492784S, USD492999S, FI96380, JP3568954, US5611346, EP665947, DE69414362, FI6815, EP1245184, US7076291, HK1048426, FI 114202, US 6537227, EP1147790, HK1040065, DE60128746.0, FI 115289, EP 1127544, US 6540686, HK 1041188, FI 88972, DE4223657.6 A, FI 9219139.8, FR 92.09150, GB 2258587, HK 306/1996, SG 9592117-7, US 5486818, FI111215, EP0747003, US5690119. Diğer patentler beklemededir.

Üretici: Polar Electro Oy, Professorintie 5, FIN-90440 KEMPELE, Tel +358 8 5202 100, Faks +358 8 5202 300, www.polar.fi

Bu ürün, 2014/53/EU ve 2011/65/EU yönergelerine uygundur.
Her ürün için Uyumluluk Bildirimi'ne ve diğer yasal düzenleme bilgilerine www.polar.com/tr/mevzuat_bilgileri adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu üzeri çarpı ile işaretli tekerlekli çöp kutusu işareti, Polar ürünlerinin elektronik cihazlar olduğunu ve Avrupa Parlamentosu'nun ve Konseyi'nin atık elektrikli ve elektronik ekipmanlar (AEEE) ile ilgili 2002/96/EC Yönergesi'nin kapsamında olduğunu ve ürünlerde kullanılan pil ve akümülatörlerin Avrupa Parlamentosu'nun ve Konseyi'nin piller ve akümülatörler ile atık piller ve akümülatörler hakkındaki 6 Eylül 2006 tarihli 2006/66/EC Yönergesi'nin kapsamında olduğunu belirtir. Bu ürünler ve Polar ürünlerinin içindeki piller/akümülatörler bu nedenle AB ülkelerinde ayrı olarak elden çıkarılmalıdır. Polar ayrıca Avrupa Birliği dışındaki ülkelerde atıkların çevre ve insan sağlığına etkilerini en aza indirmek için yerel atık imhası yönetmeliklerine uyulmasını ve mümkün olduğunda ürünler için elektronik cihazların ayrı toplanmasını ve piller ve akümülatörler için pillerin ve akümülatörlerin ayrı toplanmasını teşvik eder.