Polar FT7 Kullanım Kılavuzu

3. EGZERSİZ

Kalp atış hızı sensörünün takılması

 1. Kayışın elektrot bölgesini suyla ıslatın.

 2. Kayışı göğüs hizasında vücudunuza sarıp sabitleyin ve vücudunuza iyice oturacak şekilde ayarlayın.

 3. Konektörü takın.

 

Kalp atış hızı sensörünün pil ömrünü en üst düzeye çıkartmak için her kullanımdan sonra konnektörü kayıştan çıkarın. Ter ve nem, elektrotları ıslak tutarak kalp atış hızı sensörünün çalışmaya devam etmesine neden olabilir. Bu durumda kalp atış hızı sensörünün pil ömrü kısalacaktır.

Kalp atış hızı sensörünüz ile ilgili daha ayrıntılı bakım talimatları için Polar H1 kalp atış hızı sensörünü Yıkama Talimatları'na bakın.

Egzersize Başlanması

 1. Kalp atış hızı izleme aygıtını ve kalp atış hızı sensörünü üzerinize giyin.

 2. Saat modundayken, bekleme modunu açmak için Tamam'a bir defa basın. Kalp atış hızı izleme aygıtı kalp atış hızınızı bulana dek bekleyin ve egzersiz seansınızı kaydetmeye başlamak için yeniden Tamam'a basın.

Egzersiz seansını kaydetmeye başlamadan önce egzersiz sesleri, kalp atış hızı görünümü, HeartTouch özelliği veya bölge sınırlarını değiştirmek için Settings > Training Settings (Ayarlar > Egzersiz Ayarları) menüsünü seçin. Daha fazla bilgi için Egzersiz Ayarları bölümüne bakınız.

Egzersiz dosyası yalnızca bir dakikadan daha uzun süreli kayıt yaptığınızda kaydedilir.

Egzersiz süre ölçeri

FT7'de bir egzersiz süre ölçer bulunmaktadır. Bu süre ölçer, kalp atış hızı sensörünü kullanmaya gerek kalmadan egzersiz süresini kaydetmenize olanak sağlar.

 1. Egzersiz sürenizi ölçmek için Tamam'a iki defa basın. Started (Başladı) görüntülenir.

 2. DURATION/ TIME OF DAY (Süre/Gün İçi Saat) ekranı görüntülenene dek AŞAĞI düğmesine basın.

 3. Geçen süreyi görebilirsiniz. Check heart rate transmitter! (Kalp atış hızı vericisini kontrol edin!) uyarısı belirdiğinde süre ölçümüne devam etmek için Tamam düğmesine basın.

 4. Süre ölçümünü sonlandırmak için GERİ düğmesine iki defa basın.

 5. Ardından özet görüntülenir ve geçen süreyi görebilirsiniz.

Yağ Yakımı veya Kondisyon Gelişimi

Polar FT7 egzersiz yaparken yağ yakımı ve kondisyon gelişimi için optimum egzersiz zorluk derecesini görüntüler. Bu zorluk dereceleri günlük fiziksel ve zihinsel durumunuza bağlı olarak değişebilir. Bir egzersiz seansı kaydını başlattığınızda FT7 o anki durumunuzu analiz eder ve gerekiyorsa zorluk derecelerini durumunuza göre ayarlar.

Bu akıllı kalp atış hızı monitörü, vücudunuzun günlük durumunu kalp atış hızınızdan ve kalp atış hızınızdaki değişkenlikten saptayabilir. Bir önceki egzersiz seansının ardından dinlenip üzerinizdeki yorgunluğu ve gerginliği attıktan sonra daha yüksek zorluk derecelerindeki egzersizlere hazır olursunuz.

Egzersizin etkileri bileklikte gerçek zamanlı olarak görüntülenir. Yağ yakımı ve kondisyon zorluk derecesi bölgeleri kesikli dikey bir çizgi ile ayrılır. Bu çizgi FT7 tarafından otomatik olarak belirlenir ve o anki durumunuza göre değiştirilir.

Ekrandaki EFFECT (Etki) bildirimi, bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak FATBURN (Yağ Yakımı) veya FITNESS (Kondisyon) olarak değişecektir.

 1. O anki kalp atış hızınız

 2. Yağ yakımı ve kondisyon zorluk derecesi bölgeleri arasındaki kalp atış hızı sınır değeri. ~ gerektiğinde FT7 zorluk derecesi bölgelerini o anki durumunuza göre ayarladığında kaybolur.

FATBURN (Yağ yakımı - kalp simgesi çizginin solunda)

Yağ yakımı bölgesinde, egzersiz zorluk derecesi daha azdır ve başlıca enerji kaynağı yağdır. Bu nedenle etkin şekilde yağ yakılır ve başlıca yağ oksidasyonu olmak üzere metabolizmanız hızlanır.

FITNESS (Kondisyon - kalp simgesi çizginin sağında)

Kondisyon bölgesinde egzersiz zorluk derecesi daha yüksektir ve kardiyovasküler kondisyonunuz gelişir. Bir başka deyişle kalbiniz güçlenerek kaslardaki ve akciğerdeki kan dolaşımını artırır. Ana enerji kaynağı karbonhidratlardır.

Belirli bir egzersiz seansı için hedefinize bağlı olarak Yağ Yakımı veya Kondisyon bölgelerini kilitleyebilirsiniz.

Kalmak istediğiniz bölgeyi kilitlemek için Tamam düğmesini 1 saniye basılı tutun. "Fat burning zone locked" (Yağ yakımı bölgesi kilitlendi) veya "Fitness zone locked" (Kondisyon bölgesi kilitlendi) görüntülenir. Egzersiziniz çok ağır veya çok hafifse bileklik bir uyarı sesi verir. Örneğin bu resimde yağ yakımı bölgesi kilitlidir. Bir bölgenin kilidini açmak için Tamam düğmesini 1 saniye basılı tutun.

Egzersiz Yaparken

Egzersiz kaydedilirken ekranda aşağıdaki bilgiler görüntülenir. Ekranı değiştirmek için YUKARI/AŞAĞI düğmesine basın.

HEART RATE (Kalp Atış Hızı)

O anki kalp atış hızınız

CALORIES (Kalori miktarı)

Egzersiz seansında yakılan kalori miktarı.

DURATION (Süre)

Egzersiz seansının süresi

TIME OF DAY (Gün içi saat)

Gün içi saat.

Fitness (Kondisyon - kalp simgesi çizginin sağında)

O anki kalp atış hızınız. Bir kondisyon artırma bölgesinde egzersiz yapmaktasınız.

FT7, egzersiz seansında kullandığınız son ekranı (örneğin kalori ekranı) hatırlayan bir ekran belleği işlevi içermektedir. Bir sonraki egzersiz seansınızın başlangıcında otomatik olarak kalori ekranı görüntülenecektir.

Heart Touch™

 

Kalp atış hızı monitörünü, kalp atış hızı sensörü konnektörünün yakınına getirerek günün saatini görebilirsiniz. Ayrıca egzersiz seansında IŞIK düğmesine bastıysanız arka plan ışığı da yanar. HeartTouch işlevini On/Off (Açık/Kapalı) olarak ayarlamak için sırayla Settings > Training Settings > HeartTouch (Ayarlar > Egzersiz Ayarları > HeartTouch) menülerini seçin.

Egzersizin Duraklatılması/Durdurulması

 1. Egzersiz seansı kaydını duraklatmak için GERİ düğmesine basın. Continue/ Exit (Devam/Çıkış) görüntülenir. Kaydı sürdürmek için Tamam düğmesine basın.

  Beş dakika içinde kayda devam etmezseniz FT7 sesli uyarıyla otomatik olarak devam etmenizi hatırlatacaktır. Egzersiz seansı kaydı sürdürülene veya durdurulana dek her 10 dakikada uyarı sesi duyulacaktır.

  Not: Ses kapalıysa kullanıcı bir seçim yapana veya pil bitene kadar ekran duraklama modunda kalır.

 2. Kaydı durdurmak için GERİ düğmesine bir defa basın. Stopped (Durduruldu) görüntülenir.

Egzersiz seansı geri bildirimi hakkında bilgi edinmek için Egzersiz Özeti bölümüne bakınız.

Egzersiz seansı geri bildirimi yalnızca kayıt 10 dakikadan daha uzun sürdükten sonra durdurulduğunda görüntülenir.

Her kullanımdan sonra kalp atış hızı sensörü konnektörünü kayıştan çıkarıp musluk suyu ile yıkayın ve asarak kurutun. Kalp atış hızı sensörünüzün bakımı ile ilgili daha fazla bilgi için Polar H1 kalp atış hızı sensörünü Yıkama Talimatları'na bakın.