Nacházíte se tady: Funkce > Chytré koučování > Pásma srdeční frekvence od Polaru

Pásma srdeční frekvence od Polaru

Pásma srdeční frekvence od Polaru pozvedávají efektivitu tréninku, pracujícího s hodnotami srdeční frekvence, na další úroveň. Trénink je rozdělen podle pěti pásem srdeční frekvence, která jsou procentním vyjádřením maximální srdeční frekvence. Pomocí pásem srdeční frekvence si můžete snadno zvolit a sledovat intenzitu tréninku.

Cílové pásmo Intenzita HRmax* (Heart Rate max = max. srdeční frekvence) v %, bpm (beats per minute = tepů za minutu) Příklady délek tréninkových jednotek Přínos tréninku

MAXIMÁLNÍ

90-100% 171-190 tepů za minutu méně než 5 minut

Přínos: Maximální nebo téměř maximální úsilí vynaložené při dýchání a používání svalů.

Pocitové vyjádření: Velmi vyčerpávající, jak z hlediska dýchání, tak i svalové zátěže.

Doporučujeme pro: Velmi zkušené a zdatné sportovce. Pouze v krátkých intervalech, obvykle jako konečnou přípravu pro krátkodobé sportovní výkony.

NÁROČNÝ

80–90% 152-172 tepů za minutu 2-10 minut

Přínos: Větší vytrvalost, schopnost udržet si vysokou rychlost.

Pocitové vyjádření: Způsobuje svalovou únavu a zadýchanost.

Doporučujeme pro: Zkušené sportovce pro celoroční trénink a různé délky tréninkových jednotek. Nabývá na významu v předzávodním období.

STŘEDNÍ

70-80% 133-152 tepů za minutu 10-40 minut

Přínos: Zvyšuje celkové tempo tréninku, vede ke snadnějšímu zvládání střední zátěže a zvyšuje efektivnost.

Pocitové vyjádření: Rovnoměrné a rychlé dýchání.

Doporučujeme pro: Sportovce, kteří se připravují na závody nebo si chtějí zlepšit výkonnost.

LEHKÝ

60-70% 114-133 tepů za minutu 40-80 minut

Přínos: Zlepšuje celkovou obecnou zdatnost, urychluje regeneraci a podporuje metabolismus.

Pocitové vyjádření: Příjemné a snadné, nízké svalové a kardiovaskulární zatížení.

Doporučujeme pro: Každého, kdo do svých základních tréninkových období zařazuje dlouhé tréninkové jednotky a pro regenerační cvičení v závodní sezóně.

VELMI LEHKÝ

50-60% 104-114 tepů za minutu 20-40 minut

Přínos: Zahřívá i ochlazuje a pomáhá v regeneraci.

Pocitové vyjádření: Velmi snadné, nízká námaha.

Doporučujeme pro: Regeneraci a ochlazení po celou tréninkovou sezónu.

HRmax = Maximální srdeční frekvence (220-věk). Příklad: Věk: 30 let, 220–30=190 bpm.

Trénink v 1. pásmu srdeční frekvence se provádí s velmi nízkou intenzitou. Hlavní princip tohoto typu tréninku spočívá v tom, že výkon se dále zlepšuje i při následné regeneraci, a nikoli jen v průběhu samotného tréninku. Urychlete proces regenerace tréninkem o velice nízké intenzitě.

Trénování ve 2. pásmu srdeční frekvence slouží ke zvyšování vytrvalosti, což je důležitou součástí kteréhokoliv tréninkového programu. Tréninkové jednotky v této zóně jsou velmi snadné a jsou aerobní povahy. Výsledkem dlouhodobého tréninku v této lehké zóně je efektivní výdej energie. Pokrok vyžaduje vytrvalost.

Trénink ve 3. pásmu srdeční frekvence rozvíjí aerobní sílu. Intenzita tréninku je sice vyšší, než v pásmu 1 a 2, přesto však zůstává převážně aerobní. Trénink ve sportovní zóně 3 může být například tvořen intervaly s následnou regenerací. Trénování v tomto pásmu je mimořádně účinné pro zlepšení krevního oběhu v srdečním svalu a v kosterním svalstvu.

Je-li vaším cílem dosahovat vrcholových výkonů, potom budete muset trénovat v pásmech 4 a 5. V těchto pásmech budete trénovat anaerobně v intervalech v délce do 10 minut. Čím kratší interval, tím vyšší intenzita. Velmi důležitá je dostatečná regenerace mezi jednotlivými intervaly. Tréninkový model v pásmech 4 a 5 je navržen tak, aby vedl k těm nejvyšším výkonům.

Cílová pásma srdeční frekvence od Polaru lze uzpůsobit dle individuální potřeby, pomocí v laboratoři změřené hodnoty maximální srdeční frekvence HRmax, anebo pomocí osobně naměřené hodnoty HRmax v terénním testu. Při tréninku v cílovém pásmu srdeční frekvence se pokuste využít celý jeho rozsah. Střední část pásma je dobrý cíl, není však nutné usilovat o udržení srdeční frekvence přesně na této úrovni po celou dobu tréninku. Srdeční frekvence se postupně přizpůsobuje intenzitě tréninku. Například, při přechodu z cílového pásma 1 srdeční frekvence do pásma 3, se oběhový systém a srdeční frekvence přizpůsobí během 3-5 minut.

Srdeční frekvence reaguje na intenzitu tréninku v závislosti na faktorech, jako jsou např. fyzická zdatnost a míra regenerace i na prostředí. Je důležité všímat si subjektivních pocitů únavy a upravit si podle toho tréninkový program.