Physical settings (Fizične nastavitve)

Za prikaz in urejanje svojih fizičnih nastavitev odprite možnost Settings (Nastavitve) > Physical settings (Fizične nastavitve). Fizične nastavitve morajo biti natančno določene, še posebej to velja za težo, višino, datum rojstva in spol, saj vplivajo na natančnost merjenja vrednosti, kot so omejitve območij srčnega utripa in poraba kalorij.

V razdelku Physical settings (Fizične nastavitve) so naslednji parametri:

  • Weight (Teža)
  • Height (Višina)
  • Date of birth (Datum rojstva)
  • Sex (Spol)
  • Training background (Športno ozadje)
  • Activity goal (Cilj aktivnosti)
  • Preferred sleep time (Želeni čas spanja)
  • Maximum heart rate (Maksimalni srčni utrip)
  • Resting heart rate (Srčni utrip v mirovanju)
  • VO2max (maksimalna poraba kisika)

Weight (Teža)

Nastavite svojo težo v kilogramih (kg) ali funtih (lbs)

Height (Višina)

Nastavite svojo višino v centimetrih (metrične mere) ali palcih in inčih (imperialne mere)

Date of birth (Datum rojstva)

Nastavite svoj rojstni dan. Vrstni red datuma je odvisen od izbranega formata ure in datuma (24 ur: dan – mesec – leto/12 ur: mesec – dan – leto).

Sex (Spol)

Izberite Male (Moški) ali Female (Ženski) spol.

Training background (Športno ozadje)

Športno ozadje je ocena vaše ravni dolgotrajne fizične aktivnosti. Izberite možnost, ki najbolje opiše skupno količino in intenzivnost vaše fizične aktivnosti v zadnjih treh mesecih.

  • Occasional (0-1h/week) (Občasno, 0–1 uro na teden): Ne ukvarjate se z redno in načrtovano rekreativno športno dejavnostjo ali intenzivno fizično aktivnostjo, to pomeni, da le občasno hodite iz užitka in telovadite do te mere, da se zadihate in preznojite.
  • Regular (1-3h/week) (Redno, 1–3 ure na teden): Redno se rekreativno ukvarjate s športom, npr. tečete 5–10 km (ali 3–6 milj) na teden ali se vsaj 1–3 ure na teden ukvarjate s primerljivo fizično aktivnostjo oziroma vaše delo zahteva nekoliko telesne aktivnosti.
  • Frequent (3-5h/week) (Pogosto, 3–5 ur na teden): Vsaj trikrat na teden se ukvarjate z zahtevno fizično vadbo, npr. tečete 20–50 km (12–31 milj) na teden ali se 3–5 ur na teden ukvarjate s primerljivo fizično aktivnostjo.
  • Heavy (5-8h/week) (Zelo pogosto, 5–8 ur na teden): Vsaj 5-krat na teden se ukvarjate z zahtevno fizično vadbo in se občasno udeležite masovnih športnih prireditev.
  • Semi-pro (8-12h/week) (Polprofesionalno, 8–12 ur na teden): Skoraj vsak dan se ukvarjate z zahtevno fizično vadbo in telovadite, da bi izboljšali svoje rezultate v tekmovalne namene.
  • Pro (>12h/week) (Profesionalno, >12 ur na teden): Ukvarjate se z vzdržljivostnim športom. Ukvarjate se z zahtevno fizično vadbo in telovadite, da bi izboljšali svoje rezultate v tekmovalne namene.

Activity goal (Cilj aktivnosti)

Dnevni cilj aktivnosti je dober način, da izmerite svojo dejansko dnevno aktivnost poleg redne vadbe. Izmed treh možnosti izberite tisto raven aktivnosti, ki je značilna za vas in preverite, kako aktivni morate biti, da bi dosegli svoj dnevni cilj aktivnosti.

Čas, ki ga potrebujete, da bi izpolnili svoj dnevni cilj aktivnosti, je odvisen od izbrane ravni in intenzivnosti vaših aktivnosti. Na intenzivnost, ki jo morate zagotoviti, da bi izpolnili svoj dnevni cilj aktivnosti, vplivata tudi starost in spol.

Level 1 (Raven 1)

Če se čez dan zelo malo gibate in veliko sedite (npr. vožnja z avtomobilom ali javnim prevoznim sredstvom v in iz službe itd.) vam priporočamo, da svojo raven dvignete.

Level 2 (Raven 2)

Če večino dneva preživite na nogah, na primer zaradi narave vašega dela ali vsakodnevnih opravil, je to prava raven aktivnosti za vas.

Level 3 (Raven 3)

Če opravljate fizično zahtevno delo in se ukvarjate s športom oziroma ste vedno v gibanju in aktivni, je to prava raven aktivnosti za vas.

Preferred sleep time (Želeni čas spanja)

Nastavite svoj želeni čas spanja, da določite, kako dolgo želite spati vsako noč. Privzeta nastavitev za čas spanja je enaka povprečni priporočeni količini spanja za vašo starostno skupino (osem ur za odrasle med 18 in 64 let). Če menite, da je osem ur spanja preveč ali premalo za vas, vam priporočamo, da svoj želeni čas spanja nastavite tako, da bo ustrezal vašim potrebam. Tako boste dobili natančne povratne informacije o trajanju vašega spanca glede na nastavljeni želeni čas spanja.

Maksimalni srčni utrip

Če poznate vrednost svojega trenutnega maksimalnega srčnega utripa, jo nastavite. Maksimalni srčni utrip glede na vašo starost (220 – starost) je prikazan kot privzeta nastavitev, ko vrednost nastavljate prvič.

Maks.srčni utrip se uporablja za ocenjevanje porabe energije. Maks.srčni utrip označuje najvišje število udarcev na minuto med maksimalnim fizičnim naporom. Najnatančnejša metoda za določitev vašega maks.srčnega utripa je maksimalni test vadbe, ki se izvaja v laboratorijih. Maks.srčni utrip je ključen tudi za določanje intenzivnosti treninga. Ta vrednost je individualna in odvisna od let in dednih dejavnikov.

Resting heart rate (Srčni utrip v mirovanju)

Vaš srčni utrip v mirovanju označuje najnižje število udarcev na minuto (bmp), ko ste popolnoma sproščeni in brez motečih dejavnikov. Na srčni utrip v mirovanju vplivajo vaša starost, fizična pripravljenost, genetika, zdravje in spol. Običajna vrednost za odrasle osebe je 55–75 udarcev na minuto, vendar je lahko vaš srčni utrip v mirovanju tudi precej nižji, na primer če ste v zelo dobri telesni pripravljenosti.

Najbolje je, če svoj srčni utrip v mirovanju izmerite takoj, ko se zbudite po dobro prespani noči. Pred tem lahko greste na stranišče, da boste bolj sproščeni. Meritve ne izvajajte po napornem treningu ali če se niste še povsem regenerirali po kakršni koli aktivnosti. Meritev morate opraviti več kot enkrat, najbolje je, če jo opravite nekaj zaporednih juter ter nato izračunate povprečen srčni utrip v mirovanju.

Da bi izmerili svoj srčni utrip v mirovanju:

  1. Nadenite si svojo uro. Ulezite se na hrbet in se sprostite.
  2. Po približno 1 minuti na svoji uri vklopite način vadbe. Izberite katerikoli športni profil, na primer Other indoor (drugi notranji športi).
  3. Mirno ležite in umirjeno dihajte 3–5 minut. Med meritvijo ne glejte podatkov o vadbi.
  4. Zaustavite vadbo na napravi Polar. Uro sinhronizirajte z aplikacijo Polar Flow ali spletno storitvijo ter v povzetku treninga preverite vrednost najnižjega srčnega utripa (HR min – min. srčni utrip). To je vaš srčni utrip v mirovanju. V fizičnih nastavitvah aplikacije Polar Flow posodobite podatek o svojem srčnem utripu v mirovanju.

VO2max (maksimalna poraba kisika)

Nastavite svojo vrednost VO2max.

Vrednost VO2max (maksimalni sprejem kisika, maksimalna aerobna zmogljivost) je maksimalna stopnja po kateri lahko telo porablja kisik med maksimalno vadbo. Ta vrednost je neposredno povezana z maksimalno zmogljivostjo, s katero srce mišice oskrbuje s kisikom. Vrednost VO2max se izmeri ali oceni s testi telesne pripravljenosti (npr. maksimalni testi vadbe in submaksimalni testi vadbe). Svojo vrednost VO2max lahko ocenite s pomočjo testa telesne pripravljenosti Polar Fitness Test s funkcijo merjenja srčnega utripa na zapestju in jo nato zapišete v svoje fizične nastavitve.