Juhendatud hingamisharjutus Serene™
Serene™ on juhendatud sügava hingamise harjutus, mis aitab lõdvestada keha ja meelt ning maandada stressi. Serene juhendab sind hingama aeglase ja korrapärase rütmiga – kuus hingetõmmet minutis, mis on stressi maandamiseks optimaalne hingamissagedus. Kui hingad aeglaselt, hakkab sinu pulss end hingamisrütmiga kohandama ja südamelöökidevahelised intervallid varieeruvad rohkem.
Kella ekraanil kuvatav animatsioon ja värinapõhine tagasiside aitavad sul hoida korrapärast aeglast hingamisrütmi. Serene mõõdab sinu keha reaktsiooni harjutusele ja annab reaalajas biotagasisidet selle kohta, kuidas sul läheb. Pärast harjutust saad kokkuvõtte ajast, mille veetsid kolmes rahulikkuse tsoonis. Mida kõrgem tsoon, seda parem oli sünkroonsus optimaalse hingamisrütmiga. Mida rohkem aega veedad kõrgemates tsoonides, seda suuremat kasu võid tunda pikaajaliselt. Hingamisharjutuse Serene regulaarne tegemine võib aidata maandada stressi, parandada une kvaliteeti ja suurendada üldist heaolutunnet.
Hingamisharjutus Serene juhendab sind hingama sügavalt ja aeglaselt, aidates seeläbi lõdvestada keha ja rahustada meelt. Kui hingad aeglaselt, hakkab sinu pulss end hingamisrütmiga kohandama. Kui hingamine on sügavam ja aeglasem, varieeruvad südamelöökidevahelised intervallid rohkem. Sügav hingamine kutsub südamelöökidevahelistes intervallides esile mõõdetavaid muutusi. Sissehingamisel järjestikuste südamelöökide vahelised intervallid lühenevad (pulss kiireneb) ja väljahingamisel pikenevad (pulss aeglustub). Südamelöökidevaheliste intervallide varieeruvus on suurim, kui oled võimalikult lähedal kuuele hingamistsüklile minutis (sissehingamine + väljahingamine = 10 sekundit). See on stressi maandamiseks optimaalne hingamissagedus. Just seepärast ei mõõdeta sinu edu üksnes pulsi ja hingamisrütmi vahelise sünkroonsuse, vaid ka selle põhjal, kui lähedal olid optimaalse hingamissageduse saavutamisele.
Hingamisharjutuse Serene vaikekestus on kolm minutit. Harjutuse kestust on võimalik reguleerida vahemikus 2–20 minutit. Vajadusel saad reguleerida ka sisse- ja väljahingamise kestust. Suurim hingamissagedus saab olla kolm sekundit sissehingamiseks ja kolm sekundit väljahingamiseks, mille tulemuseks on kümme hingetõmmet minutis. Väikseim hingamissagedus saab olla viis sekundit sissehingamiseks ja seitse sekundit väljahingamiseks, mille tulemuseks on viis hingetõmmet minutis.
Veendu, et su kehaasend võimaldab kogu harjutuse vältel käsivarsi lõdvestatuna ja labakäsi liikumatuna hoida. See aitab sul täielikult lõõgastuda ja tagab, et su Polar saab harjutuskorra mõju täpselt mõõta.
- Pane kell tihedalt ümber käe nii, et see asetseks randmeluust ülevalpool.
- Istu või lama mugavas asendis.
- Hingamisharjutuse alustamiseks vali kellas esmalt Serene ja seejärel Start. Harjutus algab 15-sekundilise ettevalmistava etapiga.
- Järgi ekraanil olevaid hingamisjuhiseid või värinapõhist tagasisidet.
- Saad harjutuse igal ajal lõpetada, vajutades nuppu TAGASI.
- Ekraanil oleva animatsiooni põhiline juhendav element muudab värvi vastavalt sellele, millises rahulikkuse tsoonis sa parasjagu viibid.
- Pärast harjutust kuvatakse kellal sinu tulemus erinevates tsoonides veedetud ajana.
Rahulikkuse tsoonid on Ametüst, Safiir ja Teemant. Rahulikkuse tsoonid näitavad, kui hästi on sinu südamelöögid ja hingamine sünkroonis ning kui lähedal oled optimaalse hingamissageduse saavutamisele (kuus hingetõmmet minutis). Mida kõrgem on tsoon, seda parem on sünkroonsus optimaalse hingamisrütmiga. Kõrgeim tsoon ehk Teemant eeldab aeglast hingamisrütmi – kuus või vähem hingetõmmet minutis. Mida rohkem aega veedad kõrgemates tsoonides, seda suuremat kasu võid tunda pikaajaliselt.
Pärast harjutust saad kokkuvõtte ajast, mille veetsid kolmes rahulikkuse tsoonis.
Lisateavet juhendatud hingamisharjutuse Serene™ kohta leiad sellest põhjalikust juhendist.