Bilekten EKG ölçümü

Vantage V3, saatinizi kullanarak elektrokardiyogram (EKG) sinyali kaydetmenizi sağlayan bir bilekten EKG sensörüne sahiptir. Bilekten EKG sensörü, iki elektrot kullanarak kalbinizin ürettiği elektrik sinyallerinin zamanlamasını ve gücünü kaydeder. Elektrotlardan biri sol üst düğmede, diğeri ise saatin arkasında yer alır. EKG sinyali, bu iki elektrot arasındaki voltaj farkı ölçülerek elde edilir.

EKG testi ile EKG sinyalinizi dinlenme halinde yalnızca 30 saniyede kaydedebilirsiniz. Test sonuçlarına göre ortalama kalp atış hızı, kalp atış hızı değişkenliği, iki atış arasındaki süre ve nabız alma süresi (PAT) bilgilerinize dayalı bir EKG sinyali grafiği sağlarız. Bu ölçümler sayesinde kalbinizin ve atardamarlarınızın sağlığını takip edebilirsiniz.

Bilekten EKG ölçümü, eşleştirilmiş Polar kalp atış hızı sensörü olmadan Ortostatik test yapmanızı sağlar. Bu test kalp atış hızı ve kalp atış hızı değişkenliğini ölçer.

Bilekten EKG sensörü ölçüm özelliği tıbbi, tanı veya tedavi (kendi kendine teşhis veya doktora danışma dahil) amaçlı değildir ve veriler tıbbi amaç doğrultusunda kullanılmamalıdır.

Testin yapılması

Doğru ölçüm alabilmeniz için saati ölçümden en az on dakika önce takmanızı öneririz. Saatinizi ayarlarda seçtiğiniz kola taktığınızdan emin olun. Ayarlar > Fiziksel ayarlar > Saatimi şuraya takıyorum (Sol el / Sağ el) yolunu izleyerek ayarı kontrol edebilirsiniz. Testi her seferinde günün aynı saatinde ve otururken gerçekleştirin. Bu özellik yalnızca dinlenme halinde alınan ölçümler için tasarlanmıştır. Daha fazla bilgi için Bilekten EKG ölçümü destek belgesine bakın.

 1. Saatinizi bileğinizin üst kısmına, bilek kemiğinizin hemen arkasına bileğinizi tamamen saracak şekilde takın. Saatinizde Testler > EKG > Şimdi ölç yolunu izleyin.

 2. Kollarınızı bir masa üzerinde veya kucağınızda rahat bir şekilde açık halde tutun. Diğer elinizin işaret parmağını saatin sol üst düğmesinin (IŞIK) üzerine yerleştirin. Düğmeye basmayın.

 3. Saatiniz sinyali bulduktan sonra zamanlayıcı süresinin bitmesini bekleyin.

 4. Test tamamlandığında saatinizde şu sonuçlar görüntülenir:

  • HR avg (ortalama kalp atış hızı)
  • HRV (kalp atış hızı değişkenliği)
  • İki atış arasındaki süre

  İstirahat halindeyken kalp atış hızı genellikle dakikada 40 ile 100 atış arasındadır. Ortalama değerler kişiden kişiye değişiklik göstereceğinden kalp atış hızı değerlerinizi yalnızca önceki ölçümlerinizle kıyaslamalısınız. Kalp atış hızı değişkenliği, birbirini takip eden kalp atışları arasındaki zaman değişimidir. Kalp atışları arasındaki ortalama aralığa iki atış arasındaki süre denir.

  Saatinizde en son sonuçlarınızı Testler > EKG > Son sonuçlar kısmında görüntüleyebilirsiniz.

  Saatinizi Polar Flow uygulamasıyla eşitlediğinizde kalp atış hızı ve EKG sinyali grafiği gibi detaylı bilgilere uygulamadan erişebilirsiniz.

Polar Flow uygulamasında EKG testi sonuçları

Saatinizi Polar Flow uygulaması ile eşitleyerek EKG tersti sonuçlarınıza uygulamadan erişin.

Polar Flow uygulamasını kullanarak saatinizi eşitlemeniz gerektiğini unutmayın. EKG testi sonuçları, masaüstü bilgisayarda Polar FlowSync yazılımı kullanılarak eşitlenemez.

Günün EKG testi sonuçlarını Günlük'ten kontrol edebilirsiniz. Karta tıklayarak ayrıntılı test sonucu görünümüne ulaşabilirsiniz.

Ayrıntılı test sonucu görünümünde, saatinizdeki bilgilere ek olarak şu sonuçlar görüntülenir:

 • Kasılmada PAT ve Gevşemede PAT: Nabız alma süresi (PAT), kalp atışınızın ürettiği basınç dalgasının el bileğinize ulaşması için geçen süreyi ifade eder. Kasılmada PAT ve gevşemede PAT, basınç dalgasının iki farklı anında ölçülür.

 • EKG grafiği: EKG grafiğindeki yükselişler kalp atışlarınızı temsil eder. Grafiği dikey olarak kaydırarak gezinebilirsiniz.

EKG testi sonuçlarını PDF dosyası olarak dışa aktarabilirsiniz. Liste simgesine dokunduğunuzda önceki EKG testi sonuçlarınız takvim arama görünümünde açılır.

Bilekten EKG ölçümü hakkında daha fazla bilgi edinin.