Ortostatik Test

Ortostatik test genellikle egzersiz ile dinlenme arasındaki dengeyi izlemek için kullanılan bir araçtır. Vücudunuzun egzersize nasıl yanıt verdiğini takip etmenizi sağlar. Egzersiz nedeniyle oluşan değişiklikler dışında zihinsel gerginlik, uyku, fark edilmeyen hastalıklar ve çevresel değişiklikler (ör. sıcaklık, rakım) gibi çeşitli faktörler Ortostatik test sonuçlarınızı etkileyebilir.

Bu test, kalp atış hızını ve kalp atış hızı değişkenliğini ölçmeye dayanır. Kalp atış hızı ve kalp atış hızı değişkenliği ile ilgili değişiklikler kalbin otonom düzenindeki değişiklikleri yansıtır.

Testin yapılması

Saatinizdeki bilekten EKG ölçümünü veya eşleştirilmiş Polar kalp atış hızı sensörünü kullanarak testi gerçekleştirebilirsiniz. Test dört dakika sürer ve test sonuçlarınızın mümkün olduğunca güvenilir olmasını sağlamak için testi her seferinde benzer koşullarda gerçekleştirmeniz gerekir. Testi sabah kahvaltıdan önce yapmanızı öneririz. Kendi referans değerinizi belirlemek üzere testi düzenli olarak yapın. Ortalamalarınızdan farklı sonuçlar almanız bazı dengesizlikler olduğu anlamına gelebilir. Şu talimatlara bakın:

Recovery Pro ile Ortostatik test

Ortostatik test ayrıca Recovery Pro özelliğinin önemli bir parçasıdır ve kardiyovasküler sisteminizin dinlenip dinlenmediğini gösterir. Ortostatik test sonuçlarınızı zaman içerisinde toplanan referans değerinizle karşılaştırır ve öznel dinlenme seviyeniz ile uzun süreli egzersiz geçmişinizi hesaba katar.