Päevase ärksuse juhis SleepWise™
Polar Sleepwise™ aitab sul mõista, milline on une roll sinu päevases ärksuses ja sooritusvõimes. Lisaks su äsjase une hulgale ja kvaliteedile võtame arvesse ka unerütmi mõju. SleepWise näitab, kuidas su äsjane uni annab energiat päevaseks ärksuseks ja sooritusvõimeks. See on see, mida me nimetame unest saadavaks energiaks. See aitab sul saavutada ja säilitada tervisliku unerütmi ning kirjeldab, kuidas su äsjane uni mõjutab su päevast ärksust. Parem ärksus aitab kaasa paremale sooritusvalmidusele, kuna parandab reaktsiooniaega, täpsust, hinnangu- ning otsustusvõimet.
Isikliku tagasiside saamiseks palun veendu, et soovitava unekestuse säte vastab su tegelikule unevajadusele.
SleepWise on täiesti automaatne ja sina pead üksnes jälgima oma und Polari kellaga, mis ühildub funktsiooniga Sleep Plus Stages. See on saadaval Polar Flow' rakenduses.
Arvesta, et unest saadava energia prognooside saamiseks peab sul olema vähemalt viis unetulemust viimase seitsme päeva jooksul. Kui sa ei ole oma kella kandnud või kui une jälgimine ei õnnestunud, saad une kestuse rakendusse lisada ka käsitsi, et su unetulemuste arv oleks suurem.
Unest saadava energia prognooside vaatamiseks Polar Flow' rakenduses tee menüüs valik Unest saadav energia või heida päevikus pilk unest saadava energia prognoosiga kaardile. Vaate Unest saadav energia avamiseks puuduta kaarti.
Avaneb vaade Unest saadav energia:
Hommikul saad vaadata prognoosi selle kohta, kuidas su unest saadav energia päeva jooksul eeldatavalt muutub, ning vastavalt plaanida ärksust parandavaid tegevusi (näiteks uinak, kohv või väljas jalutamine). See annab lihtsa visuaalse ja arvulise tagasiside sinu unerütmi mis tahes muutustele. Nii saad kergesti aru, kas asjad on muutunud paremaks või halvemaks. See aitab sul mõista, kuidas une mõju kumuleerub pikemas perspektiivis. Unevõla ja korrapäratu uinumise-ärkamise rütmi mõju muutub nähtavaks.
Energiaskoor võtab päevaprognoosi kokku üheks arvuks, et päevi oleks kergem võrrelda. Sinu energiaskoor võib olla suurepärane, hea, rahuldav või vähene. Suurepärane energiaskoor tähendab, et sind toetavad päeval kõik hea une eelised. Sinu energiaskoor võib olla vähene, kui sul on näiteks suur unevõlg. Võid suundumuses märgata korduvaid mustreid, näiteks nädalalõppude tõttu.
Igapäevane prognoosidiagramm näitab eeldust, kuidas su äsjane uni annab sulle kogu päevaks energiat.
Mida heledam värv ja kõrgem tulp, seda kõrgem energiatase. See tähendab, et sa tõenäoliselt tunned end tegusa ja sooritusvalmina. Tumedam värv viitab vähesemale energiale. See tähendab, et võid tunda end vähem ärksana – isegi uimasena.
Energiatasemed
Palun arvesta, et meie prognoos põhineb ainult unel. Selles ei arvestata midagi muud, mida sa võid või ei pruugi päeva jooksul teha. Teisisõnu ei arvestata diagrammil, mitu tassitäit kohvi võid päeval juua või kas käid külma duši all või reipal jalutuskäigul. Oleneb ka sisemisest motivatsioonist, kui tegusana sa end tunned. Väga igava loengu ajal muutud tõenäoliselt uimaseks, ükskõik kui kõrge unel põhinev energiatase ka poleks. Teisest küljest võid end üsna tegusana tunda ka pärast halvasti magatud ööd, kui sul on käsil midagi tõesti põnevat. Päevast prognoosi vaadates märkad, et energiatase kipub teatud pärastlõunasel ajal langema ja pärast seda tõuseb uuesti. Pärastlõunase languse pärast pole aga vaja muretseda. Seda reguleerib su sisemine rütm ja see on omane kõigile inimestele. Kui uurid oma varasemaid järjestikuseid prognoose, võid märgata, kuidas tänast energiataset ei mõjuta mitte ainult eelmise öö uni, vaid ka hiljutine uneajalugu. Näiteks nädalavahetustel kaua üleval olemine võib mõjuda mitu päeva.
Uneväravaga prognoositakse kellaaega, millal on su keha valmis uinuma. Sinu keha sisemine rütm ei pruugi alati kattuda su igapäevakohustustega. Seetõttu ei tähenda su unevärav tegelikkuses alati parimat uinumisaega. Nii on see näiteks juhul, kui pead pärast pausi tööle naasma – kas siis pärast pikemat puhkust või ka lihtsalt pärast nädalavahetust.
Kui kell tuvastab, et oled ärganud, kuvab see vaates Unest saadav energia sinu unest saadava energia prognoosi. Unest saadava energia vaate avamiseks libista kellakuval sõrmega paremale või vasakule.
Kui su kell ei ole veel unekokkuvõtet teinud, saad une jälgimise ka käsitsi peatada. Kui kell on tuvastanud vähemalt neljatunnise uneaja, kuvatakse unest saadava energia vaates Zzz. Ekraani puudutamisel kuvatakse küsimus Juba ärkvel? Kinnitamiseks puuduta ikooni ja kell annab kohe sinu unest ülevaate.
Vaates Unest saadav energia kuvatakse näiteks järgmine teave:
-
Unest saadava energia diagramm näitab eeldust, kuidas su äsjane uni annab sulle kogu päevaks energiat. Mida heledam värv ja kõrgem tulp, seda kõrgem energiatase. Üksikasjade vaatamiseks puuduta ekraani.
-
Energiaskoor võtab päevaprognoosi kokku üheks arvuks, et päevi oleks kergem võrrelda. Sinu energiaskoor võib olla suurepärane, hea, rahuldav või vähene. Suurepärane energiaskoor tähendab, et sind toetavad päeval kõik hea une eelised. Sinu energiaskoor võib olla vähene, kui sul on näiteks suur unevõlg. Võid energiaskoori suundumuses märgata korduvaid mustreid, näiteks nädalalõppude tõttu.
-
Une kestus näitab uinumise ja ärkamise vahele jäävat aega.
-
Uneskoor (1–100): skoor, mis koondab sinu une kestuse ja kvaliteedi üheks numbriks.
-
Uneväravaga prognoositakse kellaaega, millal on su keha valmis uinuma. See võib, aga ei pruugi olla su andmetes selgesti äratuntav. Korrapäratu unerütm või ebatavalised uneajad võivad häirida su sisemist rütmi ja muuta su unevärava vähem märgatavaks.
-
Unevärava tuvastatavus (1/3, 2/3 või 3/3): Kui su unerütm on korrapärane, võid eeldada, et su unevärav on selgelt tuvastatav (3/3). Kui su unerütm tugevalt muutub, on sul uneväravat raskem tuvastada.
Vaates Nädala uni saad võrrelda ja analüüsida mitmel ööl mõõdetud uneandmeid. Vaate avamiseks puuduta kalendriikooni.
Unest saadava energia diagramm näitab, kuidas sinu uni on viimasel ajal su päevi mõjutanud. Saad selle põhjal mõelda, kuidas oma unegraafikut muuta.
Diagrammil Une- ja sisemine rütm näidatakse, kui palju su tegelik unerütm erineb su keha sisemisest ööpäevasest rütmist. Nende kahe rütmi – tegeliku ja sisemise rütmi – sünkroonimine on tervisele mitmeti kasulik. Korrapärased magamamineku- ja ärkamisajad võivad aidata sul neid sünkroonida. Saad jälgida, kuidas su käitumine mõjutab su sisemist rütmi. Näiteks nädalavahetustel kaua ülevalolemine või reisimine ajavööndite vahel võib su rütmide sünkroonsust häirida.
Uneväravaga prognoositakse kellaaega, millal on su keha valmis uinuma. See võib, aga ei pruugi olla su andmetes selgesti äratuntav. Korrapäratu unerütm või ebatavalised uneajad võivad häirida su sisemist rütmi ja muuta su unevärava vähem märgatavaks.
Unevärava tuvastatavus
Kui su unerütm on korrapärane, võid eeldada, et su unevärav on selgelt tuvastatav (3/3). Kui su unerütm tugevalt muutub, on sul uneväravat raskem tuvastada.
Sisemine rütm
Sinu keha sisemine rütm tähendab, et on teatud ajad, kui su keha tahab loomulikult kas magada või üleval olla. Diagrammil olevad lillad jooned tähistavad sinu uneväravat – ajavahemik, kui su keha tahaks loomulikult magada. Sinised ribad tähistavad su tegelikku unerütmi. Nende kahe rütmi – tegeliku ja sisemise rütmi – sünkroonimine on tervisele mitmeti kasulik. Korrapärased magamamineku- ja ärkamisajad võivad aidata sul neid sünkroonida.
Paljud kindlate tööaegadega inimesed kipuvad nädalavahetustel kaua üleval olema ja hilja ärkama. Nii nihutavad nad ka oma uneväravat pühapäevaõhtuse hilise ülevalolemise poole. Selle väga tüüpilise seltskondliku „lennuväsimuse“ juhtumi puhul võidakse pühapäevaõhtuste uinumisprobleemide tõttu alustada uut nädalat unevõlaga. Siin aitab see sage soovitus, et pühapäevaõhtuse unetuse vältimiseks mine magama ja ärka iga päev ühel ja samal kellaajal. Kui aga oled siiski kauaks ärkvele jäänud, tasuks seda tasa teha pigem lõunauinakuga kui hommikul pikalt magamisega.
Funktsiooni Polar SleepWise puhul kasutatakse une jälgimist ja biomatemaatilist mudeldamist päevase ärksuse prognoosimiseks äsjase une põhjal. Et prognoosida unest saadava energia mõju ärksusele, hinnatakse Polari mudelis une hulka, kvaliteeti ja ajastust inimese unevajaduse ja keha ööpäevarütmi suhtes. Mudeliga prognoositakse, milline on energiatase tunnikaupa, igapäevane energiaskoor, unevärav ja uneaken. Unevärav tähistab uneakna algust – see on aeg, kui inimese keha tahaks loomulikult magama jääda. Kulub 1-2 nädalat, kuni SleepWise kogub usaldusväärsete tulemuste saamiseks piisavalt andmeid.
Biomatemaatiline mudeldamine on üldtunnustatud meetod, millega prognoosida mitmesuguste unegraafikute mõju ärkvelolekuaegsele ärksusele. Teaduskirjanduses on tutvustatud mitmesuguseid biomatemaatilisi mudeleid. Mudelite üksikasjad ja mõisted võivad olla erinevad, aga tavaliselt arvestatakse nendes ärkvelolekuaega, uinumise-ärkamise ajalugu ning ööpäevarütmi. Mudelite väljundid on tavapäraselt valideeritud mõõdukalt või tõsiselt häiritud unele järgnevate psühhomotoorse valvsuse ülesandega. Psühhomotoorse valvsuse ülesanne on lihtne ülesanne, kus inimene peab vajutama nuppu, niipea kui ekraanil süttib tuli. Selle ülesande tulemused on seotud tähelepanu säilitamisega, probleemide lahendamisega ja otsusetegemisega.