Bilekten kalp atış hızı ölçümü

Polar Precision Prime™ sensörün füzyon teknolojisi sayesinde saatiniz bileğinizden kalp atış hızınızı ölçer. Bu yeni kalp atış teknolojisi optik kalp atış hızı ölçümü ile cilde temaslı ölçümü bir araya getirerek kalp atış hızı sinyalinin kesilmesi ihtimalini tamamen ortadan kaldırır. En zorlu koşullarda ve egzersiz seanslarında bile kalp atış hızınızı hassas biçimde izler.

Egzersiz sırasında vücudunuzun durumuyla ilgili birçok kişisel ipucu bulunmasına karşın (algılanan zorlanma, nefes sayısı ve fiziksel hisler) bunlardan hiçbiri kalp atış hızının ölçülmesi kadar güvenilir değildir. Hem iç hem de dış etkenlere bağlı ve nesnel bir değer olduğundan fiziksel durumunuz hakkında güvenilir bilgiler sağlar.

Bilekten kalp atış hızı ölçülürken veya uykunuz takip edilirken saatinizi takma

Egzersiz sırasında bilekten kalp atış hızını doğru bir şekilde ölçmek için Kesintisiz kalp atış hızı takibi ve Nightly Recharge özelliklerini kullanırken veya Sleep Plus Stages özelliği ile uykunuzu takip ederken saatinizi doğru taktığınızdan emin olun:

  • Saatinizi bileğinizin üstüne bilek kemiğinizin en az bir parmak genişliğinde yukarısına gelecek şekilde takın (bkz. aşağıdaki resim).
  • Bilekliği bileğinizin etrafında dolayıp sıkın. Arkadaki sensör cildinizle sürekli temas halinde olmalıdır ve saat kolunuzda hareket etmemelidir. Bilekliğin çok gevşek olup olmadığını kontrol etmenin iyi bir yolu, kolunuzun her iki tarafından bilekliği hafifçe yukarı ittirdiğinizde sensörün cildinizden kalkmadığını doğrulamaktır. Bilekliği yukarı ittirirken sensördeki LED ışığın yandığını görmemeniz gerekir.
  • En doğru kalp atış hızı ölçümü için saatinizi kalp atış hızı ölçümünden birkaç dakika önce takmanızı öneririz. Elleriniz ve cildiniz çabuk soğuyorsa cildinizi ısıtmak da iyi bir fikirdir. Egzersiz seansınıza başlamadan önce yeterince kan akışınızın olmasını sağlayın!

Egzersiz sırasında Polar cihazınızı bilek kemiğinizden yukarı kaydırıp bilekliği sıkarak cihazın yerinden hareket etmesini en aza indirin. Egzersiz seansına başlamadan önce cildinizin Polar cihazınıza alışması için birkaç dakika bekleyin. Egzersiz seansı bittikten sonra bilekliğinizi biraz gevşetin.

Bileğinizde dövme varsa okumaların doğruluğunu etkileyebileceğinden sensörün dövmenin üzerine gelmemesine özen gösterin.

Sensörü bileğinizde sabit tutmanın zorlaştığı sporlarda ya da sensörün yakınındaki kaslarda veya tendonlarda hareket ya da basınç oluşturan sporlarda egzersizinizin en üst seviye hassasiyete sahip olmasını istiyorsanız Polar kalp atış hızı sensörünü göğüs kayışı ile göğüs bölgenize takarak kullanmanızı öneririz. Saatiniz Polar H10 gibi Bluetooth® özellikli kalp atış hızı sensörleriyle de uyumludur. Polar H10 Kalp atış hızı sensörü hızlı artan veya azalan kalp atış hızlarını daha iyi algılar, bu yönüyle de hızlı ataklar içeren aralıklı egzersiz türleri için de ideal bir seçenektir.

Bilekten kalp atış hızı ölçümünde en iyi performansı elde etmek için saatinizi temiz tutun ve çizilmesini önleyin. Terlediğiniz her egzersiz seansının ardından saatinizi hafif sabun ve su çözeltisiyle akan suyun altında yıkamanızı öneririz. Ardından cihazınızı yumuşak bir havluyla silip kurulayın. Şarj etmeden önce cihazın tamamen kurumasını bekleyin.

Bilekten kalp atış hızınız ölçülmez veya uyku takibi/Nightly Recharge kullanılmazken saatinizi takma

Hem cildinizin hava alması hem de bilekliğin kolunuzda daha rahat durması için bilekliği biraz gevşetin. Saatinizi normal bir saat gibi takın.

Özellikle cildiniz hassassa belirli aralıklarla cildinizi havalandırmanız iyi bir fikirdir. Saatinizi çıkarıp tekrar şarj edin. Böylece hem bileğiniz hem de saatiniz biraz dinlenir ve bir sonraki egzersiz seansına hazır olur.