Önlemler

Polar ürünleri (egzersiz cihazları, etkinlik takipçileri ve aksesuarlar) egzersiz seansı boyunca ve seans sonrasında vücudunuzdaki fizyolojik zorlanmayı göstermek için tasarlanmıştır. Polar egzersiz cihazları ve etkinlik takipçileri kalp atış hızınızı ölçer ve/veya etkinlikleriniz hakkında bilgi verir. Dahili GPS bulunduran Polar egzersiz cihazları hız, mesafe ve konumunuzu gösterir. Tüm uyumlu aksesuarların listesi için www.polar.com/en/products/accessories adresine göz atın. Barometrik basınç sensörlü Polar egzersiz cihazları rakım ve diğer değişkenleri ölçer. Başka bir amaçla kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Polar egzersiz cihazı profesyonel veya endüstriyel hassasiyet gerektiren çevre ölçümleri yapmak için kullanılmamalıdır.

Egzersiz Sırasında Sinyal Karışması

Elektromanyetik Etkileşim ve Egzersiz Ekipmanı

Elektrikli cihazların yanında sinyal karışması gerçekleşebilir. Ayrıca WLAN (kablosuz yerel ağ) baz istasyonları egzersiz cihazı ile egzersiz yaparken sinyal karışmasına neden olabilir. Düzensiz okumayı veya yanlış işleyişi önlemek için sinyal karışmasına yol açabilecek olası kaynaklardan uzaklaşın.

LED ekranlar, motorlar ve elektrikli frenler gibi elektronik veya elektrikli parçaları olan egzersiz ekipmanları, sinyal karışmasına neden olabilir. Bu sorunları çözmek için aşağıdakileri deneyin:

 1. Kalp atış hızı sensörü kayışını göğsünüzden çıkarın ve egzersiz ekipmanını normalde kullandığınız şekilde kullanın.
 2. Egzersiz cihazını, düzensiz okuma görüntülemediği bir yer bulana veya kalp simgesi yanıp sönmeyi durdurana kadar çevrenizde hareket ettirin. En fazla sinyal karışması çoğunlukla ekipman ekranının doğrudan önünde oluşur. Ekranın sol veya sağ yanında ise görece sinyal karışması görülmez.
 3. Kalp atış hızı sensörü kayışını yeniden göğsünüze takın ve egzersiz cihazını mümkün olduğunca sinyal karışmasının olmadığı alanda tutun.

Egzersiz cihazı hâlâ çalışmıyorsa kullandığınız egzersiz ekipmanı kablosuz kalp atış hızı ölçümü için çok fazla elektrik sinyalinin karışmasına yol açıyor olabilir.

Sağlık ve egzersiz

Egzersiz yapmak bazı riskler içerebilir. Düzenli bir egzersiz programına başlamadan önce sağlık durumunuzla ilgili aşağıdaki soruları yanıtlamanız önerilir. Bu sorulardan herhangi birine evet yanıtı vermeniz durumunda, bir egzersiz programına başlamadan önce bir doktora danışmanızı öneririz.

 • Son 5 yıldır fiziksel egzersiz yapmadan mı yaşıyorsunuz?
 • Kan basıncınız veya kan kolesterolünüz yüksek mi?
 • Kan basıncı veya kalbiniz için ilaç alıyor musunuz?
 • Daha önce bir solunum rahatsızlığı yaşadınız mı?
 • Herhangi bir hastalık belirtiniz var mı?
 • Ciddi bir hastalıktan veya ilaç tedavisinden kurtuluyor musunuz?
 • Bir kalp pili veya vücuda yerleştirilen başka bir elektronik aygıt kullanıyor musunuz?
 • Sigara içiyor musunuz?
 • Hamile misiniz?

Egzersiz zorluk derecesine ek olarak kalp rahatsızlığı, tansiyon, psikolojik durum, astım, solunum vb. ile ilgili ilaçların yanı sıra bazı enerji içecekleri, alkol ve nikotin de kalp atış hızını etkileyebilir.

Egzersiz yaparken vücudunuzun tepkilerine duyarlı olmanız önemlidir. Egzersiz yaparken beklenmedik bir ağrı veya yorgunluk hissederseniz egzersize ara vermeniz veya daha hafif bir zorluk derecesinde devam etmeniz önerilir.

Not! Kalp pili veya vücudun içine yerleştirilen başka bir elektronik cihaz kullanıyorsanız Polar ürünlerini kullanabilirsiniz. Teorik olarak Polar ürünlerinin kalp pilini etkilemesi mümkün değildir. Uygulamada böyle bir etkinin gerçekleştiği ile ilgili bir bildirim bulunmamaktadır. Bununla birlikte ürünlerimizin tüm kalp pillerine veya vücuda yerleştirilen diğer cihazlara uygunluğu konusunda söz konusu cihazların çok fazla çeşitte olması nedeniyle resmi bir garanti verememekteyiz. Polar ürünlerini kullanırken bir sorun yaşarsanız veya olağan dışı bir şey hissederseniz güvenliğiniz için lütfen doktorunuza danışın veya vücuda yerleştirilen ilgili elektronik aygıtın üreticisi ile iletişim kurun.

Cildinize temas eden bir maddeye alerjiniz varsa veya ürünün kullanımından kaynaklanan bir alerjik reaksiyondan şüpheleniyorsanız Teknik Özelliklerbölümünde listelenen malzemeleri kontrol edin. Cildiniz herhangi bir reaksiyon verirse ürünü kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın. Cildinizde görülen reaksiyonla ilgili olarak Polar Müşteri Hizmetleri'ne de bilgi verin. Kalp atış hızı sensörünün cildinize temasından kaynaklanan bir rahatsızlığı önlemek için sensörü bir tişörtün üzerinden giyin ancak sensörün sorunsuz çalışmasını sağlamak için tişörtün elektrotların altında kalan kısımlarını ıslatın.

Nem ve yoğun aşınma sonucu, kalp atış hızı sensörünün ya da bilekliğin yüzeyindeki boyalar çıkabilir ve açık renkli giysilere bulaşabilir. Benzer şekilde koyu renkli giysilerinizden çıkan renkler de daha açık renkli egzersiz aletlerinin lekelenmesine neden olabilir. Açık renkli egzersiz cihazlarınızın yıllarca ilk günkü gibi kalmalarını sağlamak için lütfen egzersiz sırasında giydiğiniz giysilerin renk vermediğinden emin olun. Cildiniz için parfüm, losyon, bronzlaştırıcı/güneş kremi veya böcek kovucu kullanıyorsanız bu maddeleri egzersiz cihazına veya kalp atış hızı sensörüne değdirmediğinizden emin olmalısınız. Soğuk hava koşullarında egzersiz yapıyorsanız (-20 °C ila -10 °C/-4 °F ila 14 °F) egzersiz cihazını ceketinizin kolunun altına, doğrudan cildinizin üzerine takmanızı öneririz.

Uyarı - Pilleri çocuklardan uzak tutun

Polar kalp atış hızı sensörleri (örneğin, H10 ve H9) düğme pil içerir. Düğme pil yutulacak olursa 2 saat kadar kısa bir süre içinde vücut içinde yanmaya neden olabilir ve ölüme yol açabilir. Yeni veya kullanılmış pilleri çocuklardan uzak tutun. Pil bölmesi güvenli şekilde kapanmıyorsa ürünü kullanmayı bırakın ve çocuklardan uzak tutun. Pillerin yutulduğuna veya bir şekilde vücut içine girdiğine dair şüpheniz varsa derhal tıbbi yardım alın.

Güvenliğinize önem veriyoruz. Polar Stride Sensor Bluetooth® Smart, bir yere takılma olasılığını en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır. Yine de çalılık alanlarda adım sensörüyle koşarken dikkatli olun.