Strava Live Segmentleri

Strava Segmentleri, bisiklet veya koşu egzersizlerinde zamana karşı yarışmak isteyen sporcular için önceden belirlenmiş yollardan ve pistlerden oluşur. Segmentler, Strava.com adresinde tanımlanır ve herhangi bir Strava kullanıcısı tarafından oluşturulabilir. Segmentleri kullanarak bitirme sürelerinizi daha önceki sürelerinizle veya segmenti tamamlayan diğer Strava kullanıcılarının bitirme süreleriyle karşılaştırabilirsiniz. Her segmentin herkese açık bir lider tablosu bulunur. Söz konusu segmenti en kısa sürede tamamlayanlara King/Queen of the Mountain (KOM/QOM - Dağ Kralı/Kraliçesi) unvanı verilir.

Strava Live Segmentleri özelliğini Polar Grit X ürününüzde kullanabilmek için Strava Summit Analiz paketine sahip olmanız gerektiğini unutmayın. Strava Live Segmentlerini etkinleştirdikten sonra segmentleri Flow hesabınıza dışa aktarıp Grit X'iniz ile eşitlediğinizde, favori Strava segmentlerinize yaklaştığınız anda saatinizden uyarı alırsınız.

Bir segmentteyken saatinizde kişisel rekorunuzun (PR) ilerisinde mi, yoksa gerisinde mi olduğunuzu gösteren gerçek zamanlı performans verileri görüntülenir. Segment tamamlandığında sonuçlar anında hesaplanıp saatinizde gösterilir, ancak nihai sonuçları Strava.com adresinden kontrol etmeniz gerekir.

Strava ve Polar Flow hesaplarınızı bağlayın

Strava ve Polar Flow hesaplarınızı Polar Flow web hizmetinden VEYA Polar Flow uygulamasından bağlayabilirsiniz.

Polar Flow web hizmetinde Ayarlar > Partnerler > Strava > Bağlan adımlarını izleyin.

ya da

Polar Flow uygulamasında Genel Ayarlar > Bağlan > Strava (bağlanmak için düğmeyi kaydırın) adımlarını izleyin.

Strava Segmentlerini Polar Flow hesabınıza aktarın

  1. Strava hesabınızda, Polar Flow Favoriler/Grit X'e içe aktarmak istediğiniz segmentleri seçin. Bu işlemi segment adının yanındaki yıldız simgesini seçerek gerçekleştirebilirsiniz.
  2. Ardından yıldızlı Strava Live Segmentlerini Polar Flow hesabınıza içe aktarmak için Polar Flow web hizmetinin Favoriler sayfasındaki Strava Live Segmentlerini Güncelle seçeneğini belirleyin.
  3. Grit X'inizde aynı anda en fazla 100 favori bulunabilir. Strava Live Segmentleri listesinin solundaki seçim kutularına tıklayarak Grit X'inize aktarmak istediğiniz segmentleri seçin ve sağ tarafta bulunan Grit X eşitleme listenize taşıyın. Sürükleyip bırakarak Grit X'inizdeki favorilerinizin sırasını değiştirebilirsiniz.
  4. Değişiklikleri saatinize kaydetmek için Grit X'inizi eşitleyin.

Polar Flow web hizmeti ve uygulamasındaki favori egzersiz hedeflerinizi nasıl yöneteceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için Polar Flow'da favorileri ve egzersiz hedeflerini yönetme bölümüne bakın.

Strava Destek bölümünden Strava segmentleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Strava Live Segmentleri ile seans başlatın

Strava Live Segmentleri GPS gerektirir. Kullanmak istediğiniz koşu ve bisiklet spor profillerinde GPS ayarının açık olduğundan emin olun.

Koşu veya bisiklet egzersizi seansına başladığınızda, saatinizle senkronize edilen yakındaki Strava segmentleri (bisiklette en fazla 50 kilometre ya da koşuda en fazla 10 kilometre uzağınızdaki), Strava segmentleri egzersiz görünümünde gösterilir. Egzersiz seansları sırasında YUKARI ve AŞAĞI düğmelerini kullanarak Strava segmentleri görünümüne gidin.

Bir segmente yaklaştığınızda (bisiklette en fazla 200 ya da koşuda en fazla 100 metre uzak olduğunuzda) saatinizden uyarı alırsınız ve segmente kalan mesafeye geri sayım yapılır. Saatinizde geri düğmesine basarak segmenti iptal edebilirsiniz.

Segmentin başlangıç noktasına vardığınızda başka bir uyarı alırsınız. Segment otomatik olarak kaydedilmeye başlar. Saatinizde hem segmentin adı hem de segmentteki kişisel rekor süreniz görüntülenir.

Ekranda kişisel rekorunuzun (veya segmenti ilk kez yapıyorsanız KOM/QOM'nin) gerisinde veya ilerisinde olup olmadığınız ve hızınız/temponuz ile kalan mesafe gösterilir.

Segmenti tamamladıktan sonra saatinizde süreniz ve bu süre ile kişisel rekorunuz arasındaki fark gösterilir. Yeni bir kişisel rekor kırdıysanız PR sembolü görüntülenir.