Fiziksel ayarlar

Fiziksel ayarlarınızı görüntülemek ve düzenlemek için Ayarlar > Fiziksel ayarlar'e gidin. Özellikle kilo, boy, doğum tarihi ve cinsiyet bilgileri kalp atış hızı bölgesi sınırları ve kalori harcaması gibi değerlerin ölçümünü etkilediğinden fiziksel ayarları doğru olarak girmeniz önemlidir.

Fiziksel ayarlar'de aşağıdakileri bulabilirsiniz:

 • Kilo
 • Boy
 • Doğum tarihi
 • Cinsiyet
 • Egzersiz geçmişi
 • Etkinlik hedefi
 • Tercih ettiğiniz uyku süresi
 • Maksimum kalp atış hızı
 • Dinlenirken kalp atış hızı
 • VO2max

Kilo

Kilonuzu kilogram (kg) ya da pound (lbs) cinsinden belirleyin.

Boy

Boyunuzu santimetre (metrik) cinsinden veya ft/in (İngiliz ölçüleri) olarak girin.

Doğum tarihi

Doğum tarihinizi girin. Tarih ayarlarının sırası, seçmiş olduğunuz saat ve tarih ayarlarına bağlıdır (24 saat: gün - ay - yıl/12 saat: ay - gün - yıl).

Cinsiyet

Erkek veya Kadın seçeneğini seçin.

Egzersiz geçmişi

Egzersiz geçmişi, uzun vadeli fiziksel etkinlik seviyenizin değerlendirilmesidir. Son üç aydaki fiziksel etkinliğinizin yoğunluğunu ve zorluk derecesini en iyi tanımlayan seçeneği seçin.

 • Arada sırada (0-1 saat/hafta): Programlı dinçleşme amaçlı spor veya ağır fiziksel etkinliklere düzenli olarak katılmıyorsunuz, örneğin yalnızca gezmek için yürüyorsunuz veya arada sırada nefesinizi açacak veya terlemenizi sağlayacak kadar egzersiz yapıyorsunuz.
 • Düzenli (1-3 saat/hafta): Dinçleşmek için düzenli olarak spor yapıyorsunuz, örneğin haftada 5-10 km koşuyorsunuz veya haftada 1-3 saat benzer bir fiziksel etkinlikte bulunuyorsunuz veya işiniz orta düzeyde fiziksel etkinlik gerektiriyor.
 • Sık (3-5 saat/hafta): Haftada en az 3 defa ağır fiziksel egzersize katılıyorsunuz, örneğin haftada 20-50 km koşuyorsunuz veya haftada 3-5 saat benzer bir fiziksel etkinlikte bulunuyorsunuz.
 • Ağır (5-8 saat/hafta): Haftada en az 5 defa ağır fiziksel egzersize katılıyorsunuz ve bazen yoğun spor etkinliklerinde yer alıyorsunuz.
 • Yarı profesyonel (8-12 saat/hafta): Neredeyse her gün ağır fiziksel egzersize katılıyorsunuz veya yarışmalardaki performansınızı artırmak için egzersiz yapıyorsunuz.
 • Profesyonel (>12 saat/hafta): Dayanıklılık sporcususunuz. Yarışmalardaki performansınızı artırmak için ağır fiziksel egzersiz yapıyorsunuz.

Etkinlik hedefi

Günlük etkinlik hedefi, günlük yaşamda ne kadar aktif olduğunuzu öğrenmenin iyi bir yoludur. Burada bulunan üç seçenekten, tipik etkinlik düzeyinize uygun olan bir tanesini seçerek günlük etkinlik hedefinize ulaşmak için ne kadar aktif olmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Etkinlik hedefinize erişmek için aktif olmanız gereken süre seçtiğiniz egzersiz seviyesine ve etkinliklerinizin zorluk derecesine bağlıdır. Yaş ve cinsiyet de günlük etkinlik hedefinize ulaşmanız için gereken zorluk derecesini etkiler.

Seviye 1

Gün boyunca çok az spor yapıyor ve uzun süre oturuyorsanız, arabayla veya toplu taşıma araçları ile yolculuk ediyorsanız bu etkinlik düzeyini seçmenizi öneririz.

Seviye 2

İşiniz yada günlük etkinlikleriniz nedeniyle gün boyunca çok fazla ayakta duruyorsanız sizin için doğru olan etkinlik düzeyi budur.

Seviye 3

İşiniz fiziksel dayanıklılık gerektiriyorsa, sporcuysanız ya da sürekli hareket ediyorsanız sizin için doğru olan etkinlik düzeyi budur.

Tercih ettiğiniz uyku süresi

Her gece ne kadar uyumayı hedeflediğinizi belirlemek için Tercih ettiğiniz uyku süresini ayarlayabilirsiniz. Bu ayar varsayılan olarak yaş grubunuz için önerilen ortalama süreye ayarlanmıştır (18-64 yaş arasındaki yetişkinler için sekiz saat). Sekiz saatlik uykunun sizin için çok fazla veya çok az olduğunu düşünüyorsanız, kişisel ihtiyaçlarınızı gidermek için tercih ettiğiniz uyku süresini kendinize göre ayarlamanızı öneririz. Böylece, tercih ettiğiniz uyku süresine kıyasla ne kadar uyuduğunuza dair tam bir geri bildirim alabilirsiniz.

Maksimum kalp atış hızı

Geçerli maksimum kalp atış hızı değerinizi biliyorsanız maksimum kalp atış hızınızı girin. Bu değeri ilk girişinizde yaşa dayalı hesaplanan maksimum kalp atış hızı (220-yaş) varsayılan ayar olarak görüntülenir.

Maksimum kalp atış hızı, enerji tüketimini kabaca hesaplamak için kullanılır. Maksimum kalp atış hızı, maksimum fiziksel güç harcaması sırasında dakika başına en yüksek kalp atışı sayısıdır. Kişisel maksimum kalp atış hızı değerinizi belirlemenin en doğru yolu bir laboratuvarda maksimal egzersiz stres testi yapmaktır. Maksimum kalp atış hızı ayrıca egzersiz zorluk derecesi belirlenirken de gereklidir. Kişiye özeldir ve yaşa ve kalıtım faktörlerine bağlıdır.

Dinlenirken kalp atış hızı

Dinlenirken kalp atış hızınız, tamamen rahatlamış haldeyken ve dikkatinizi dağıtan bir şey yokken dakika başına (bpm) en düşük kalp hızınızdır. Yaşınız, kondisyon durumunuz, genetik özellikleriniz, sağlık durumunuz ve cinsiyetiniz dinlenirken kalp atış hızınızı etkiler. Normal bir yetişkin için bu değer 55-75 bpm arasındadır ancak örneğin kondisyonunuz oldukça yüksekse dinlenirken kalp atış hızınız bu değerden çok daha düşük olabilir.

En doğru değeri elde etmek için dinlenirken kalp atış hızınızı iyi bir uykudan sonra sabah kalkar kalkmaz ölçmelisiniz. Rahatlamanıza yardımcı olacaksa önce banyoya gidebilirsiniz. Ölçüm öncesi zorlu bir egzersiz yapmayın ve herhangi bir etkinlikte bulunduysanız tamamen iyileşmiş olduğunuzdan emin olun. Bu ölçümü tercihen art arda birkaç sabah yaparak ortalama dinlenirken kalp atış hızınızı hesaplamalısınız.

Dinlenirken kalp atış hızınızı ölçmek için:

 1. Saatinizi takın. Sırtüstü uzanın ve rahatlayın.
 2. Bundan 1 dakika sonra saatinizde bir egzersiz seansı başlatın. Herhangi bir spor profilini, örneğin Diğer iç mekan sporunu seçin.
 3. Kımıldamayın ve 3-5 dakika boyunca sakince nefes alın. Ölçüm esnasında egzersiz verilerinize bakmayın.
 4. Polar cihazınızdaki egzersiz seansını durdurun. Saatinizi Polar Flow uygulaması veya web hizmetiyle eşleştirin ve egzersiz özetinizden en düşük kalp atış hızı (minimum kalp atış hızı) değerinize bakın. Bu değer, dinlenirken kalp atış hızınızdır. Dinlenirken kalp atış hızınızı Polar Flow'daki fiziksel ayarlardan güncelleyin.

VO2max

VO2maks değerinizi belirleyin.

VO2maks (maksimum oksijen alımı, maksimum aerobik güç), maksimum düzeyde egzersiz sırasında oksijenin vücut tarafından kullanılabildiği maksimum hızdır; doğrudan kalbin kaslara kan gönderme maksimum kapasitesiyle ilgilidir. VO2max kondisyon testleriyle ölçülebilir ya da tahmin edilebilir (ör. maksimum ve maksimum altı egzersiz testleri). Tahmini VO2max değeriniz olan Running Index puanınızı da kullanabilirsiniz.