FuelWise™

FuelWise™ enerji depolama asistanı ile egzersiz seanslarınız boyunca enerjinizi koruyun. FuelWise™, uzun seanslarınız sırasında yeterli enerji düzeyini korumanızı ve enerji depolamanızı hatırlatacak üç özellikle donatılmıştır. Bu özellikler Akıllı karbonhidrat hatırlatıcı, Manuel karbonhidrat hatırlatıcı ve İçecek hatırlatıcıdır.

Yeterli enerji düzeyini korumak ve uzun süreli performanslarda yeterince sıvı tüketmek, tüm dayanıklı sporcular için hayati önem taşır. Uzun yarışlarda ve egzersiz seanslarında en iyi performansınızı sergilemek için sisteminizi karbonhidratlarla desteklemeli ve düzenli olarak sıvı almalısınız. FuelWise, kullanışlı karbonhidrat hatırlatıcı ve içecek hatırlatıcı araçları sayesinde enerji düzeyinizi korumanızı ve yeterince sıvı tüketmenizi kolaylaştırır.

Protein veya yağlardan farklı olarak karbonhidratlar, hızla emilip glikoza dönüştürülebilir. Bu nedenle enerji depolama için çok elverişlidirler. Glikoz, egzersiz esnasında kullanılan ana enerji kaynağıdır. Egzersiz yoğunluğunuz ne kadar fazlaysa yağa kıyasla o kadar çok glikoz yakarsınız. Egzersiz seansınız 90 dakikanın altındaysa genellikle karbonhidratlarla enerji depolamanıza gerek yoktur. Ancak ilave karbonhidrat alımı, daha kısa süren egzersiz seanslarında bile dikkatinizi daha iyi toparlamanızı ve odak noktanızı kaybetmemenizi sağlar.

Fuelwise ile egzersiz

FuelWise™, ana menüdeki Enerji depolama seçeneğinin altında bulunur ve egzersiz seanslarınıza yardımcı olan üç hatırlatıcı içerir. Bunlar Akıllı karbonhidrat hatırlatıcı, Manuel karbonhidrat hatırlatıcı ve İçecek hatırlatıcıdır. Akıllı karbonhidrat hatırlatıcı, egzersiz geçmişinizi ve fiziksel bilgilerinizi dikkate alarak tahmini egzersiz seansı yoğunluğunuza ve sürenize göre enerji depolama ihtiyacınızı hesaplar. Manuel karbonhidrat hatırlatıcı ve İçecek hatırlatıcı zaman bazlı özelliklerdir. Bu da her 15 veya 30 dakikada bir gibi önceden belirlenmiş aralıklarla hatırlatma alacağınız anlamına gelir.

Enerji depolama özelliklerini kullanırken egzersiz seansı, Enerji depolama menüsünden başlatılır. Hatırlatıcınızı ayarlayıp İleri seçeneğini belirlediğinizde doğruca egzersiz öncesi moduna geçersiniz. Sonrasında spor profilinizi seçebilir ve egzersiz seansınıza başlayabilirsiniz.

Akıllı karbonhidrat hatırlatıcı

Akıllı karbonhidrat hatırlatıcıyı kullanırken tahmini egzersiz seansı süresini ve yoğunluğunu ayarlayın. Böylece egzersiz seansınız boyunca enerji toplamak için ihtiyacınız olan karbonhidrat miktarını tahmin edebiliriz. Enerji toplamak için ihtiyaç duyduğunuz karbonhidrat miktarını tahmin ederken egzersiz geçmişinizi ve yaşınız, cinsiyetiniz, boyunuz, kilonuz, maksimum kalp atış hızınız, istirahat halindeyken kalp atış hızınız, maksimum oksijen alımınız (VO2max), aerobik kalp atış hızı eşiğiniz ve anaerobik kalp atış hızı eşiğiniz gibi fiziksel özelliklerinizi göz önünde bulundururuz.

Karbonhidrat emilimi kapasiteniz, egzersiz geçmişinize göre hesaplanır. Bu sayede akıllı karbonhidrat hatırlatıcının verebileceği maksimum karbonhidrat miktarı (saat/gram) sınırlanır. Bu veriler, kalp atış hızınız ve karbonhidrat tüketim oranınız arasındaki ilişkiyi fiziksel özelliklerinize bağlı olarak önceden hesaplamak için kullanılır. Daha sonra önerilen karbonhidrat alımı oranı, kalp atış hızı verilerinize ve karbonhidrat tüketim oranı ile önceden hesaplanmış kalp atış hızınızın arasındaki ilişkiye bağlı olarak yükseltilir ve düşürülür (minimum/maksimum limitler dahilinde).

Egzersiz sırasında saatiniz, harcadığınız gerçek enerji miktarını takip eder ve hatırlatıcıların sıklığını buna göre ayarlar. Ancak porsiyon boyutu (gram cinsinden karbonhidrat miktarı) egzersiz seansı boyunca daima aynı kalır.

Akıllı karbonhidrat hatırlatıcıyı ayarlama

  1. Ana menüden Enerji Depolama > Akıllı karbonhidrat hatırlatıcı'yı seçin.
  2. Egzersiz seansınızın tahmini süresini ayarlayın. Minimum süre 30 dakikadır.
  3. Egzersiz seansınızın tahmini yoğunluğunu ayarlayın. Yoğunluk kalp atış hızı bölgeleri ile ayarlanır. Farklı egzersiz yoğunlukları hakkında daha fazla bilgi edinmek için kalp atış hızı bölgeleri sayfamıza göz atın.
  4. Tercih ettiğiniz sporcu besininin porsiyon başına karbonhidrat miktarını (5-100 gram) ayarlayın.
  5. İleri'yi seçin

Hatırlatıcıyı ayarladıktan sonra seçimlerinize ilişkin bir genel bakış görüntülenir. Bu aşamadayken ayarladığınız hatırlatıcıyı kaldırabilir veya içecek hatırlatıcı ekleyebilirsiniz. Egzersiz seansınıza başlamaya hazır olduğunuzda egzersiz öncesi moduna geçmek için Şimdi kullan'ı seçin.

Akıllı karbonhidrat hatırlatıcıya içecek hatırlatıcı eklerken hatırlatıcı başına ihtiyaç duyduğunuz sıvı miktarı tahmini de gösterilir. Bu tahmin, ılıman koşullardaki ortalama ter miktarını temel alır.

Karbonhidrat alma vaktiniz geldiğinde titreşim ve sesle birlikte ekranda ( ) gram karbonhidrat alın! uyarısı görüntülenir.

 

Manuel karbonhidrat hatırlatıcı

Manuel karbonhidrat hatırlatıcı, önceden belirlenmiş aralıklarla karbonhidrat almanızı ve enerji depolamanızı sağlayan zaman bazlı bir hatırlatıcıdır. Hatırlatıcı aralığını 5 ile 60 dakika arasında ayarlayabilirsiniz.

Manuel karbonhidrat hatırlatıcıyı ayarlama

  1. Ana menüden Enerji Depolama > Manuel k.hidrat hatırlatıcı'yı seçin.

  2. Hatırlatıcı aralığını (5-60 dakika) ayarlayın.

Hatırlatıcıyı ayarladıktan sonra seçimlerinize ilişkin bir genel bakış görüntülenir. Bu aşamadayken ayarladığınız hatırlatıcıyı kaldırabilir veya içecek hatırlatıcı ekleyebilirsiniz. Egzersiz seansınıza başlamaya hazır olduğunuzda egzersiz öncesi moduna geçmek için Şimdi kullan'ı seçin.

Karbonhidrat alma vaktiniz geldiğinde titreşim ve sesle birlikte ekranda Karbonhidrat alın! uyarısı görüntülenir.

İçecek hatırlatıcı

İçecek hatırlatıcı, sıvı tüketmeniz için sizi uyarıp yeterli sıvı miktarını almanızı sağlayan zaman bazlı bir hatırlatıcıdır. Hatırlatıcı aralığını 5 ile 60 dakika arasında ayarlayabilirsiniz.

İçecek hatırlatıcıyı ayarlama

  1. Ana menüden Enerji Depolama > İçecek hatırlatıcı'yı seçin.

  2. Hatırlatıcı aralığını (5-60 dakika) ayarlayın.

Hatırlatıcıyı ayarladıktan sonra seçimlerinize ilişkin bir genel bakış görüntülenir. Bu aşamadayken ayarladığınız hatırlatıcıyı kaldırabilir veya karbonhidrat hatırlatıcı ekleyebilirsiniz. Egzersiz seansınıza başlamaya hazır olduğunuzda egzersiz öncesi moduna geçmek için Şimdi kullan'ı seçin.

Sıvı tüketme vaktiniz geldiğinde titreşim ve sesle birlikte ekranda Sıvı tüketin! uyarısı görüntülenir.

FuelWise™ hakkında daha fazla bilgi edinmek için: FuelWise™