Yüzme Ölçümleri

Yüzme metrikleri; her bir yüzme seansını analiz etmenize, böylece uzun vadede performansınızı ve ilerleme durumunuzu takip etmenize yardımcı olur.

En doğru bilgileri elde edebilmek için saatinizin hangi bileğinizde olduğunu ayarladığınızdan emin olun. Saatinizin hangi bileğinizde olduğunu ayarlayıp ayarlamadığınızı Flow'daki ürün ayarlarından kontrol edebilirsiniz.

Havuzda yüzme

Yüzme veya Havuzda yüzme profilini kullandığınızda saatiniz yüzme stilinizi tanımlar ve yüzme mesafenizi, sürenizi, temponuzu, kulaç hızınızı ve dinlenme sürelerinizi kaydeder. Ayrıca SWOLF puanınızla gelişiminizi takip edebilirsiniz.

Yüzme Stilleri: Saatiniz aşağıdaki yüzme stillerini tanır ve egzersiz seansınızın tamamı için toplam metriklerin yanı sıra stilinize özel metrikleri de hesaplar:

 • Serbest
 • Sırtüstü
 • Kurbağalama
 • Kelebek

Tempo ve Mesafe: Saatiniz yüzme stilinizi yukarıda belirtilen dört yüzme stilinden biri olarak algıladığında, dönüşlerinizi algılar ve doğru tempo ve mesafe bilgilerini sağlamak için bu bilgileri kullanır. Tempo ve mesafe ölçümleri, algılanan dönüşlere ve belirlenen havuz uzunluğuna dayanır. Her dönüşünüzde bir havuz uzunluğu yüzülen toplam mesafeye eklenir.

Kulaç: Saatiniz dakikada veya havuz uzunluğu başına kaç kulaç attığınızı gösterir. Bu verilerden yararlanarak yüzme tekniğiniz, ritminiz ve zamanlamanız hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

SWOLF (yüzme ve golfün kısaltması) dolaylı bir verimlilik ölçüm yöntemidir. SWOLF, yüzme sürenizle havuz uzunluğunu tamamen katetmek için attığınız kulaç sayısı toplanarak hesaplanır. Örneğin, havuz uzunluğu boyunca 30 saniyede ve 10 kulaç atarak yüzdüğünüzde SWOLF puanınız 40 olur. Genellikle belirli bir mesafe ve stil için SWOLF puanınız ne kadar düşükse o kadar verimli yüzüyorsunuz demektir.

SWOLF puanları kişiye özeldir ve diğer yüzücülerin SWOLF puanlarıyla karşılaştırılmamalıdır. SWOLF karşılaştırma yapacağınız bir puandan çok tekniğinizi hassas biçimde ayarlamanıza ve farklı stiller için en üst seviyede verimlilik elde etmenize yardımcı olabilecek kişisel bir araçtır.

Havuz Uzunluğu ayarı

Doğru havuz uzunluğunu seçmeniz oldukça önemlidir. Havuz uzunluğu ayarı tempo, mesafe ve kulaç hesaplamalarının yanı sıra SWOLF puanınızı da etkiler. Havuz uzunluğunu egzersiz öncesi modunda hızlı menüden seçebilirsiniz. Gerektiğinde önceden belirlenmiş havuz uzunluğunu değiştirmek için hızlı menüden Havuz uzunluğu ayarına erişip IŞIK tuşuna basın. Havuz uzunluğu için varsayılan uzunluklar 25 metre, 50 metre ve 25 yardadır ancak bu değeri manuel olarak değiştirip istediğiniz değeri girebilirsiniz. Seçilebilecek minimum uzunluk 17 metre/yardadır.

Açık suda yüzme

Açık suda yüzme profilini kullandığınızda saatiniz serbest yüzme için yüzme mesafenizi, sürenizi, temponuzu, kulaç hızınızı ve rotanızı kaydeder.

Açık suda yüzme profili sadece serbest yüzme stilini tanır.

Tempo ve Mesafe: Saatiniz mesafe ve temponuzu hesaplamak için GPS'i kullanır.

Serbest yüzme stili için kulaç hızı: Saatiniz egzersiz seansınız esnasındaki ortalama ve maksimum kulaç hızlarınızı (dakikadaki kulaç sayınız) kaydeder.

Rota: Rotanız GPS ile kaydedilir. Sudan çıktıktan sonra Flow uygulamasında ve web hizmetinde bir haritada rotanızı görebilirsiniz. GPS suyun altında çalışmaz ve bu yüzden rotanız eliniz suyun dışında veya suyun yüzeyine çok yakınken alınan GPS verilerinden filtrelenir. Su koşulları ve uydu konumları gibi dış faktörler GPS verilerinin doğruluğunu etkileyebilir ve sonuç olarak aynı rotadan her gün farklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Suyun içindeyken kalp atış hızının ölçülmesi

Yeni Polar Elixir™ sensörün füzyon teknolojisi sayesinde saatiniz, bileğinizden kalp atış hızınızı ölçerek siz yüzmeye devam ederken kolay ve rahat bir şekilde kalp atış hızınızı takip edebilmenize olanak sağlar. Su, bilekten kalp atış hızı ölçümünün en iyi seviyede çalışmasına bazen engel olsa da hassas ölçümü sayesinde yüzme seanslarınız esnasında ortalama kalp atış hızınızı ve kalp atış hızı bölgelerinizi takip edebilirsiniz. Aynı zamanda yaktığınız kalori miktarına dair en doğru bilgileri, egzersiz seansınız esnasındaki Egzersiz Yükünüzü ve kalp atış hızı bölgelerinize göre Training Benefit geri bildirimlerinizi alabilirsiniz.

En doğru kalp atış hızı verilerini elde etmek için saatinizi bileğinizi sımsıkı (diğer sporlarda olduğundan daha da sıkı) saracak şekilde takmanız son derece önemlidir. Egzersiz sırasında saatinizi nasıl takacağınıza dair ayrıntılı talimatlar için Bilekten kalp atış hızı ölçümüyle egzersiz yapma bölümünü inceleyin.

Bluetooth özelliği suda çalışmadığı için yüzerken göğüs kayışlı Polar kalp atış hızı sensörünüzü saatinizle birlikte kullanamayacağınızı unutmayın.

Yüzme egzersizi seansı başlatma

 1. GERİ düğmesine basarak ana menüye girin ve Egzersizi başlat seçeneğini belirleyin. Ardından Yüzme, Havuzda yüzme veya Açık suda yüzme profiline gidin.
 2. Yüzme/Havuzda yüzme profillerini kullanırken havuz uzunluğunun doğru olup olmadığını kontrol edin. Havuz uzunluğunu değiştirmek için IŞIK tuşuna basarak hızlı menüye erişin, Havuz uzunluğu ayarını açın ve doğru uzunluğu belirleyin.

  Havuza girene kadar egzersiz seansını kaydetmeye başlamayın ancak düğmelere su altında basmaktan kaçının.

 3. Egzersiz kaydını başlatmak için BAŞLAT'a basın.

Yüzerken

Flow web hizmetinde spor profilleri bölümünde ekranda gösterilecekleri özelleştirebilirsiniz. Yüzme spor profillerindeki varsayılan egzersiz görünümünde şu bilgiler görünür:

 • Kalp atış hızınız ve kalp atış hızı ZonePointer
 • Mesafe
 • Süre
 • Dinlenme süresi (Yüzme ve Havuzda yüzme)
 • Tempo (Açık suda yüzme)
 • Kalp atış hızı grafiği
 • Ortalama kalp atış hızı
 • Maksimum kalp atış hızı
 • Günün saati

Yüzdükten sonra

Yüzme verilerinizin genel görünümünü, egzersiz seansınız bittikten hemen sonra saatinizdeki egzersiz özetinde görebilirsiniz. Görebileceğiniz bilgiler şunlardır:

Egzersiz seansınızın başladığı tarih ve saat

Egzersiz seansınızın süresi

Yüzdüğünüz mesafe

Ortalama kalp atış hızı

Maksimum kalp atış hızı

Kardiyo Yükü

Kalp atış hızı bölgeleri

Kalori miktarı

Kalori yağ yakım yüzdesi

Ortalama tempo

Maksimum tempo

Kulaç hızınız (dakikadaki kulaç sayınız)

 • Ortalama kulaç hızı
 • Maksimum kulaç hızı

Havuzda yüzme seanslarınızın ayrıntılı analizi ve kalp atış hızı, tempo ve kulaç hızı eğrilerinizi içeren yüzme seanslarınızın daha ayrıntılı görsel temsili için saatinizi Flow ile eşitleyin.