SpO2 ölçümü

SpO2 ölçümü, nabız oksimetre teknolojisinden yararlanarak kan dolaşımınızdaki oksijen miktarını tahmin eder. Vücudunuz, düzgün bir şekilde performans gösterebilmek için sürekli olarak oksijene ihtiyaç duyar. Kan oksijen seviyeniz (SpO2), kanınızın tam kapasitesine (%100) kıyasla taşıdığı oksijen miktarını gösterir. Siz deniz seviyesinde dinlenme durumundayken %95 ile %100 arasında ölçülen SpO2 değeri normal kabul edilir. SpO2 değeri genellikle yüksek rakımlarda daha düşüktür. Bunun nedeni düşük atmosfer basıncıdır.

SpO2'yi yalnızca 35 saniyede istediğiniz zaman bileğinizden rahatça ölçebilirsiniz. Düzenli SpO2 ölçümü, normal koşullar altında günlük yaşamda normal SpO2 seviyenizi izlemenizi sağlar. Normal seviyenizi bilmek, vücudunuzun yüksek rakım gibi belirli koşullara karşı nasıl adapte olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. Değişen rakımlarda antrenman yapıyorsanız bu ölçümü kullanarak SpO2 değerinizin nasıl değiştiğini ve vücudunuzun yeni rakıma nasıl uyum sağladığını takip edebilirsiniz.

SpO2 ölçüm özelliği tıbbi, tanı veya tedavi (kendi kendine teşhis veya doktora danışma dahil) amaçlı değildir ve veriler tıbbi amaç doğrultusunda kullanılmamalıdır.

SpO2 ölçümü

Doğru ölçüm alabilmeniz için saati ölçümden en az on dakika önce takmanızı öneririz. Kolunuzun soğuk olmadığından ve saati sıkı bir şekilde taktığınızdan emin olun. Ölçüm sırasında vücudunuzu sabit tutun. Ölçümü egzersiz sonrası yapmak isterseniz vücudunuzun normal durumuna dönmesi için ölçüme başlamadan önce en az on dakika dinlemenizi öneririz. Ölçümü her zaman benzer koşullarda yapın. Daha fazla bilgi için SpO2 ölçümü destek belgesine bakın.

  1. Saatinizi bileğinizin üst kısmına, bilek kemiğinizden yaklaşık bir parmak genişliğinde olacak şekilde takın.
  2. Saatinizde Testler > SpO2'e gidin ve Şimdi ölç'e dokunun.
  3. Zamanlayıcı bitene kadar kolunuzu sabit ve rahat bir şekilde tutun.

Ölçüm sonrasında saatinizde şu sonuçlar görüntülenir:

  • Yüzde olarak kan oksijen seviyeniz.
  • Rakım: Ölçüm sırasında rakım.
  • Kan oksijen seviyenizin sözlü açıklaması: SpO2 değeriniz normal (%95-%100) - SpO2 değeriniz normalin altında (%90-%94) - SpO2 değeriniz düşük (<%90).

Saatinizde en son sonuçlarınızı Testler > SpO2 > Son sonuçlar kısmında görüntüleyebilirsiniz.

Test başarısız olursa saatinizi bileğinizde daha yukarı takmayı deneyin. Saati diğer bileğinize de takmayı deneyerek işe yarayıp yaramadığını kontrol edebilirsiniz.

Polar Flow uygulamasında SpO2 ölçümleri

Saatinizi Polar Flow uygulaması ile eşitleyerek SpO2 ölçümlerinize uygulamadan erişin.

Polar Flow uygulamasını kullanarak saatinizi eşitlemeniz gerektiğini unutmayın. SpO2 ölçümleri, masaüstü bilgisayarda Polar FlowSync yazılımı kullanılarak eşitlenemez.

Günün SpO2 ölçümlerini Günlük'ten kontrol edebilirsiniz. Karta dokunarak ayrıntılı SpO2 ölçümü görünümünü açabilirsiniz. Liste simgesine dokunduğunuzda önceki SpO2 ölçümleriniz takvim arama görünümünde açılır.

SpO2 ölçümü hakkında daha fazla bilgi edinin.