Ortostatik Test

Ortostatik test genellikle egzersiz ile dinlenme arasındaki dengeyi izlemek için kullanılan bir araçtır. Vücudunuzun egzersize nasıl yanıt verdiğini takip etmenizi sağlar. Egzersiz nedeniyle oluşan değişiklikler dışında zihinsel gerginlik, uyku, fark edilmeyen hastalıklar ve çevresel değişiklikler (ör. sıcaklık, rakım) gibi çeşitli faktörler Ortostatik test sonuçlarınızı etkileyebilir.

Bu test, kalp atış hızını ve kalp atış hızı değişkenliğini ölçmeye dayanır. Kalp atış hızı ve kalp atış hızı değişkenliği ile ilgili değişiklikler kalbin otonom düzenindeki değişiklikleri yansıtır.

Testin yapılması

Ortostatik test için Polar H9/H10 Kalp Atış Hızı Sensörü kullanmanız gerekir (varsa H6 veya H7 kalp atış hızı sensörü de kullanılabilir). Test dört dakika sürer ve test sonuçlarınızın mümkün olduğunca güvenilir olmasını sağlamak için testi her seferinde benzer koşullarda gerçekleştirmeniz gerekir. Testi sabah kahvaltıdan önce yapmanız önerilir. Kendi referans değerinizi belirlemek üzere testi düzenli olarak yapın. Ortalamalarınızdan farklı sonuçlar almanız bazı dengesizlikler olduğu anlamına gelebilir. Şu talimatlara bakın:

 • Kalp atış hızı sensörünü kayış ile takın. Kayışın elektrot alanını ıslatın ve kayışı göğsünüzün çevresine sıkıca yerleştirin.
 • Gevşeyin ve sakin olun.
 • Dikkatinizi dağıtacak herhangi bir ses (ör. televizyon, radyo veya akıllı telefon) olmamalı ve kimse sizinle konuşmamalıdır.
 • Karşılaştırılabilir test sonuçlarının alınması için testin düzenli bir şekilde günün aynı saatinde, sabah uyandıktan sonra yapılması önerilir.

Saatinizde Testler > Ortostatik test > Testi kalp atış hızı sensörü ile başlat yolunu izleyin. Saatiniz kalp atış hızınızı aramaya başlar. Kalp atış hızı bulunduğunda ekranda Uzanın ve rahatlayın yazısı görüntülenir.

 • Rahat bir konumda oturabilir veya yatağa uzanabilirsiniz. Testi yaptığınız pozisyon her zaman aynı olmalıdır.
 • Testin iki dakikalık ilk kısmında hareket etmeyin.
 • İki dakika sonra saatten bir uyarı sesi gelir ve ekranda Ayağa kalkın yazısı görüntülenir. Ayağa kalkın ve saatten yeniden bir uyarı sesi gelene kadar iki dakika ayakta bekleyin. Bunun ardından test tamamlanır.

GERİ düğmesine basarak testi dilediğiniz aşamada durdurabilirsiniz. Ekranda Test iptal edildi yazısı görüntülenir.

Saatiniz kalp atış hızı sinyalinizi alamıyorsa, ekranda Test başarısız oldu yazısı görüntülenir. Bu durumda kalp atış hızı sensörü elektrotlarının ıslak olup olmadığını ve kumaş kayışın sıkı biçimde oturup oturmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Test sonuçları

Test size beş farklı kalp atış hızı ve kalp atış hızı değişkenliği değeri gösterir. Bunlar şu şekildedir:

 • HR dinlenme: Uzanırken ortalama kalp atış hızıdır.
 • HRV dinlenme (RMSSD dinlenme): Uzanırken kalp atış hızı değişkenliğidir.
 • HR en yüksek: Ayağa kalktıktan sonra ölçülen en yüksek kalp atış hızıdır.
 • HR ayakta: Sabit dururken ortalama kalp atış hızıdır.
 • HRV ayakta (RMSSD ayakta): Sabit dururken kalp atış hızı değişkenliğidir.

En son test sonucunuz, saatinizin Testler > Ortostatik test > En güncel test sonuçları kısmında görüntülenir. Sadece en son sonuç gösterilir ve sadece günün ilk başarılı testi Recovery Pro'nun bir parçası olarak hesaba katılır. HR dinlenme, HR en yüksek ve HR ayakta değerleriniz ile ortalamalarınız arasındaki fark, en son test sonucunuzun yanında parantez içinde gösterilir.

Ortostatik test sonuçlarınızın görsel analizi için Flow web hizmetine gidin ve ayrıntılarını görmek için Günlük kısmından testi seçin. Ayrıca test sonuçlarınızı uzun süreli olarak takip edebilir ve referans değerinizden sapıp sapmadığınızı görebilirsiniz.

28 günlük dönemde en az iki Ortostatik test yaptığınızda, test sonrasında saatinizde kardiyo sisteminizin dinlenme seviyesi ile ilgili olarak geri bildirim alırsınız.

28 günlük dönemde en az dört test yaptığınızda, en son Ortostatik test sonucunuz kişisel normal kalp atış hızı değişkenliği (RMMS) aralığınızla karşılaştırılır. Normal aralığınız geçen 4 haftada yapılan testlerin sonuçlarının standart sapması ile hesaplanır. Kalp atış hızı değişkenliği değerleri kişiye özel olduğu için yapılan test sayısı arttıkça test sonuçları daha doğru değerler verir.

Recovery Pro ile Ortostatik test

Ortostatik test ayrıca Recovery Pro özelliğinin önemli bir parçasıdır ve kardiyovasküler sisteminizin dinlenip dinlenmediğini gösterir. Ortostatik test sonuçlarınızı zaman içerisinde toplanan referans değerinizle karşılaştırır ve öznel dinlenme seviyeniz ile uzun süreli egzersiz geçmişinizi hesaba katar.