EGZERSİZ YÜKÜ

Egzersiz Yükü özelliği sayesinde, egzersiz seansı sırasında harcadığınız eforu öğrenebilirsiniz. Her egzersiz seansının Egzersiz Yükü, zorluk ve süreye göre hesaplanır. Egzersiz Yükü özelliği sayesinde, yüksek zorluk düzeyindeki kısa bir seans ile düşük zorluk seviyesindeki uzun bir seans karşılaştırılabilir. Egzersiz Yükü değeri, seanslar arasında daha ayrıntılı karşılaştırma için kullanıcıya gün ve saat biçiminde gösterilir.

Egzersiz Yükü, egzersiz seansının zorluğunu ve süresini temel alır. Seansın zorluk düzeyi, kalp atış hızı kullanılarak hesaplanır. Ayrıca yaş, cinsiyet, kilo, VO2max ve egzersiz geçmişi gibi kişisel bilgileriniz bu hesaplamayı etkiler. Egzersizlere ait eski veriler mevcut değilse hesaplama egzersiz geçmişi seçiminiz kullanılır. Hesaplama yaparken aerobik ve anaerobik eşik değerlerinizi de kullanıyoruz. Bu değerleri doğru şekilde ölçtüyseniz lütfen web hizmetindeki varsayılan değerleri güncelleyin. Seansın spor türü, spora özel faktör özelliğiyle hesaba katılır. Bu da hesaplama hassasiyetini artırır.

Hafif 0-6 saat

Oldukça iyi 7-12 saat

Zorlu 13-24 saat

Çok zorlu 25-48 saat

En yüksek 48 saatten fazla

Egzersiz yükü, Kardiyo yükü ve Kas ağırlığı, Dinlenme süresi veya puan olarak görüntülenebilir. Kardiyo Yükü, egzersiz seansına verilen kardiyak yanıtı ölçer veya başka bir deyişle egzersiz seansınızın kardiyovasküler sisteminizi ne kadar zorladığını gösterir. Kas Ağırlığı egzersiz seansının eklemler, kas ve iskelet sisteminizden oluşan kas-iskelet sisteminizi ne kadar zorladığını ölçer. Dinlenme süresi, egzersizden sonra tamamen toparlanmak için ihtiyacınız olan tahmini süredir. Egzersiz Yükü puanı, egzersiz seansı sırasında enerji olarak kullanılan karbonhidrat ve proteinin yaklaşık ölçümünün sayısal değeridir. Sayısal değeri, genellikle 30 ila 90 dakikalık bir egzersiz seansında 50 ile 250 arasında değişir.

Egzersiz yükünün nasıl görüntüleneceğini Team Pro web hizmetinin Takım Ayarları > Genel kısmında düzenleyebilirsiniz. Egzersiz yükünü Kardiyo yükü ve Kas ağırlığı, Dinlenme süresi veya Puan olarak görüntülemeyi tercih edebilirsiniz.

KARDİYO YÜKÜ

Kardiyo Yükü, egzersiz seansına verilen kardiyak yanıtı ölçer veya başka bir deyişle egzersiz seansınızın kardiyovasküler sisteminizi ne kadar zorladığını gösterir. Kardiyo Yükünüz, egzersiz yükü ölçümünde yaygın olarak kabul gören bir yöntem olan egzersiz tepkisi (TRIMP) kullanılarak gösterilir. TRIMP yaptığınız her antrenmandan sonra alınan kalp atış hızı ve egzersiz seansı süresine göre hesaplanır ve fiziksel ayarlarınız, dinlenme ve maksimum kalp atış hızınız ve cinsiyetinizden etkilenir.

Kardiyo Yükü, canlı egzersiz seansları sırasında uygulamada güncellenmez. Egzersiz seansından sonra eşitleme yaparken Team Pro web hizmetinde hesaplanır.

SÖZLÜ AÇIKLAMA VE ZORLUK DERECESİ ÖLÇEĞİ

Kardiyo Yükü için sözlü açıklamalar ve zorluk derecesi ölçeği, beş adımlı bir ölçek kullanır: Çok Düşük, Düşük, Orta, Yüksek, Çok Yüksek. Ölçekler uyarlanabilir özelliktedir ve tek bir egzersiz seansının yükünü yorumlamanıza yardımcı olmak için mutlak sayısal değere ilave olarak eklenmiştir. Bu ölçekler, egzersiz seansınızın son 90 günkü seans ortalamasına kıyasla ne kadar daha zor olduğunu gösterir. Uyarlanabilir özellikte olduklarından mutlak sayısal değerlere doğrudan bağlantı içermezler.

İlerlemenize uyum sağlarlar: Ne kadar çok egzersiz yaparsanız kaldırabileceğiniz yük de o kadar artar. Bu aynı zamanda, birkaç ay önce üç birim (orta) olarak derecelendirilen bir yük değerinin, egzersiz toleransınız arttıkça şimdi iki birim (düşük) olarak derecelendirilebileceği anlamına gelir. Yani aynı tür egzersiz seansları egzersiz geçmişinize ve mevcut durumunuza bağlı olarak kardiyo sisteminizi farklı şekillerde etkileyebilir.

KARDİYO YÜKÜ DURUMU

Kardiyo Yükü Durumunuz, Zorlanma değerinizle Tolerans değerinizi karşılaştırarak egzersizinizin vücudunuzu nasıl etkilediğini gösterir. Kardiyo Yükü Durumunuzu izlemek, kısa ve uzun vadede toplam egzersiz hacminizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

Kardiyo Yükü Durumunuzu izlemeye başladığınızda, size doğru geri bildirim sağlayabilmemiz için analiz amaçlı olarak kişisel referans değerinizi belirlemek üzere bir süre veri toplanması gerekir. Zorlanma ve toleransınızın güvenilir bir şekilde belirlenebilmesi için belirli bir miktarda egzersiz geçmişiniz olmalıdır. Mevcut verilerin tümünü şu anda görememenizin nedeni budur. Referans değeri oluşturmak birkaç hafta sürer. Doğru geri bildirimde bulunmadan önce yaklaşık bir değer görürsünüz (* ile gösterilir).

Kardiyo Yükü Durumunuz, girdi olarak son 28 günlük egzersiz dönemindeki ortalama günlük yükünüzü kullandığından, Flow'da herhangi bir egzersiz geçmişiniz yoksa ilk dört egzersiz haftanız boyunca referans değeri oluşturmak için hâlâ veri topluyorsunuz demektir. Bu dönem boyunca Kardiyo Yükü Durumunuz yanlış olabilir. Özellikle düzenli egzersiz alışkanlıklarınızdan sapan daha hafif veya daha ağır egzersiz haftalarınız varsa bunlar kısa vadede Kardiyo Yükü Durumunuzu bozabilir ve size doğru olmayabilecek bir durum sunabilir. Tipik egzersiz miktarınızı yansıtan bir aylık egzersizden sonra Kardiyo Yükü Durumunuz güvenilir olacaktır.

KAS AĞIRLIĞI

Kas Ağırlığı egzersiz seansının eklemler, kas ve iskelet sisteminizden oluşan kas-iskelet sisteminizi ne kadar zorladığını ölçer. Kas Ağırlığı, kısa aralıklı, atak ve yokuş yukarı egzersiz seansları gibi kalp atış hızınızın yoğunluk değişimlerine tepki vermeye zaman bulamadığı anaerobik yüksek yoğunluklu egzersiz seanslarında egzersiz yüklerinizi ölçmenize yardımcı olur.

Kas ağırlığı, sayısal bir değer ile gösterilir. Ayrıca Kas Ağırlığı için sözlü açıklama ve zorluk derecesi ölçeği, beş adımlı bir ölçek kullanır: Çok Düşük, Düşük, Orta, Yüksek, Çok Yüksek. Ölçekler uyarlanabilir özelliktedir ve oyuncuların tek bir egzersiz seansının yükünü yorumlamasına yardımcı olması için mutlak sayısal değere ilave olarak eklenmiştir. Kas Ağırlığı, koşuya dayalı spor profillerinden (buz hokeyi ve voleybol hariç) GPS ve/veya hızlanma verileri mevcut olduğunda, hem dış mekan hem de iç mekan profilleriyle yapılan egzersiz seanslarından elde ettiğiniz güç verilerinizden otomatik olarak hesaplanır.

Kas ağırlığı, güç verilerinden hesaplandığından güç bölgelerinin her oyuncu için doğru şekilde tanımlanması önemlidir. Güç bölgeleri, MAP (maksimum aerobik güç) ile ilişkili olarak tanımlanır. Oyuncular MAP (Maksimum aerobik güç) değerlerini ölçtüyse Takım ayarları altındaki Oyuncu kadrosu bölümünde oyuncu profil ayarlarını güncelleyin. Oyuncuların kişisel Flow hesabı Team Pro'ya bağlanmadıysa MAP değeri VO2max değerinden hesaplanır.

SPOR PROFİLİNE KAS AĞIRLIĞI EKLEME

  1. Sağ üst köşedeki simgesini seçin.
  2. Spor profilleri seçeneğini belirleyin.
  3. Kas ağırlığı eklemek istediğiniz spor profilinde Düzenle'yi seçin.
  4. Kas ağırlığı ve güç alanları seçeneğini açık olarak belirleyin.
  5. Kaydet seçeneğini belirleyin.

Team Pro web hizmetinden spor profili ayarlarında (açık veya kapalı) Kas ağırlığı ayarını değiştirdikten sonra, değişikliğin geçerli olması için Team Pro uygulamasından çıkış yapmanız ve tekrar oturum açmanız gerekir.