Polar RCX5 Kullanım Kılavuzu

13. ÖNEMLİ BİLGİLER

Ürün Bakımı

Tüm elektronik cihazlar gibi Polar egzersiz bilgisayarı da özenle kullanılmalıdır. Aşağıdaki öneriler garanti gerekliliklerini sağlamanıza ve bu ürünü uzun yıllar boyunca keyifle kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Konnektör: Her kullanımdan sonra konnektörü kayıştan çıkarın ve yumuşak bir havluyla kurulayın. Gerekirse konnektörü hafif sabunlu ılık su ile temizledikten sonra temiz suyla yıkayın. Kesinlikle alkol veya aşındırıcı temizlik maddeleri ve malzemeleri (temizlik teli veya kimyasallar) kullanmayın.

Kayış: Her kullanımdan sonra kayışı suyla yıkayın ve asarak kurutun. Gerekirse kayışı hafif sabunlu ılık su ile temizledikten sonra temiz suyla yıkayın. Kayışın üzerinde kalıntı bırakabileceğinden nemlendirici sabun kullanmayın. Kayışı suda bekletmeyin, kurutma makinesinde kurutmayın, ütülemeyin, kuru temizlemeye vermeyin veya yıkarken beyazlatıcı kullanmayın. Kayışı germeyin veya elektrot bölgelerini bükmeyin.

Çamaşır makinesinde yıkanabilir olup olmadığını kontrol etmek için kayıştaki etiketi kontrol edin. Asla kayışı ya da konektörü bir kurutucuya yerleştirmeyin!

Egzersiz bilgisayarı ve sensörleri: Egzersiz bilgisayarınızı ve sensörleri temiz tutun. Su geçirmezlik özelliğini korumak için egzersiz bilgisayarını veya sensörleri basınçlı suyla yıkamayın. Hafif sabunlu ılık su ile temizleyin ve ardından temiz suyla iyice yıkayın. Suya batırmayın. Yumuşak bir havluyla dikkatlice kurulayın. Kesinlikle alkol veya temizlik teli veya kimyasalları gibi aşındırıcı temizlik maddeleri ve malzemeleri kullanmayın.

Egzersiz bilgisayarınızı ve sensörleri serin ve kuru bir yerde saklayın. Nemli veya hava almayan bir yerde (plastik poşet veya spor çanta) veya iletken maddelerle (ıslak havlu) bir arada bulundurmayın. Egzersiz bilgisayarı ve kalp atış hızı sensörü su geçirmez özelliktedir ve suda yapılan etkinliklerde kullanılabilir. Diğer uyumlu sensörler su geçirmez özelliktedir ve yağmurlu havalarda kullanılabilir. Egzersiz bilgisayarını arabada veya bisiklet üzerinde uzun süreli olarak doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın.

Egzersiz bilgisayarını ve sensörleri sert darbelerden koruyun. Sensör üniteleri hasar görebilir.

Çalışma sıcaklıkları -10 °C ila +50 °C / +14 °F ila +122 °F arasındadır.

Servis

İki yıllık garanti süresi boyunca, pil değişimi dışında, yalnızca yetkili bir Polar Servis Merkezi'nde bakım ve onarım yaptırmanızı öneririz. Polar Electro tarafından yetkilendirilmemiş bir servisin neden olduğu hasarlar veya dolaylı hasarlar garanti kapsamına girmez. Daha fazla bilgi içinSınırlı Uluslararası Polar Garantisi bölümüne bakınız.

İletişim bilgileri ve tüm Polar Servis Merkezi adresleri için www.polar.com/support adresini ve bulunduğunuz ülkeye uyarlanmış olan siteyi ziyaret ediniz.

Lütfen Polar ürününüzü http://register.polar.fi/ adresinde kaydettirerek ürünlerimizi ve hizmetlerimizi gereksinimlerinizi daha iyi karşılayacak şekilde geliştirebilmemize katkıda bulunun.

Polar Bülteni, Tartışma Forumu ve polarpersonaltrainer.com için aynı kullanıcı adı ve parola geçerlidir.

↑ Başa geri dön

Pillerin Değiştirilmesi

RCX5 egzersiz bilgisayarı ve WearLink®+ Hybrid / Polar H2 kalp atış hızı sensörü, kullanıcı tarafından değiştirilebilir birer pil içerir. Pili kendiniz değiştirmek için lütfen Pillerin Kullanıcı Tarafından Değiştirilmesi bölümündeki talimatları izleyin.

Hız ve kadans sensörlerinin pilleri değiştirilemez. Polar, mekanik dayanıklılığı ve güvenilirliği en üst düzeye çıkarmak için hız ve kadans sensörlerini tamamen kapalı olarak tasarlamıştır. Sensörlerin içindeki piller uzun ömürlüdür. Yeni bir sensör satın almak için yetkili bir Polar Servis Merkezi veya bayi ile iletişime geçin.

s3+ adım sensörünün pilinin nasıl değiştirileceği ile ilgili bilgi edinmek için s3+ kullanım kılavuzuna başvurunuz.

G3 GPS sensörünün pilinin nasıl değiştirileceği ile ilgili bilgi edinmek için G3 GPS kullanım kılavuzuna başvurunuz.

G5 GPS sensörünün pilinin nasıl şarj edileceği ile ilgili bilgi edinmek için G5 GPS kullanım kılavuzuna başvurunuz.

Pili değiştirmeden önce lütfen aşağıdaki hususu dikkate alın:

 • Düşük pil göstergesi, yalnızca %10-15 pil kapasitesi kaldığında görüntülenir.

 • Veri kayıplarını önlemek için, pili değiştirmeden önce RCX5'teki tüm verilerinizi polarpersonaltrainer.com'daki hesabınıza aktarın. Daha fazla bilgi için Veri Aktarımı bölümüne bakınız.

 • Arka plan ışığının aşırı kullanımı pili daha hızlı bitirir.

 • Soğuk havalarda düşük pil göstergesi belirebilir, ancak sıcaklık yükseldiğinde kaybolacaktır.

 • Düşük pil göstergesi görüntülendiğinde arka plan ışığı ve ses otomatik olarak devre dışı bırakılır. Düşük pil göstergesi belirmeden önce ayarlanan alarmlar etkin kalacaktır.

Pilleri çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın. Yutulması durumunda derhal bir doktora başvurun. Piller yerel yönetmeliklere uygun olarak doğru şekilde elden çıkarılmalıdır.

Pillerin Kullanıcı Tarafından Değiştirilmesi

Egzersiz bilgisayarı ve kalp atış hızı sensörünün pillerini kendiniz değiştirmek istiyorsanız aşağıdaki talimatları dikkatlice uygulayın:

Pili değiştirirken sızdırmazlık halkasının zarar görmediğinden emin olun. Hasar görmesi durumunda bir yenisiyle değiştirin. Sızdırmazlık halkası/pil setlerini iyi donanımlı Polar bayilerinden ve yetkili Polar Servisleri'nden satın alabilirsiniz. ABD ve Kanada'da yetkili Polar Servis Merkezleri'nden yedek sızdırmazlık halkaları temin edilebilir. ABD'de sızdırmazlık halkası/pil setleri ayrıca www.shoppolar.com adresinden de satın alınabilir. Ülkenizdeki shoppolar internet mağazasını bulmak için www.polar.com adresine gidin.

Yeni ve tamamen dolu bir pili, metal pens veya cımbız gibi elektriği ileten aletlerle aynı anda her iki yanından tutmaktan kaçının. Bu durum, pilin kısa devre yapmasına ve daha hızlı bitmesine neden olabilir. Kısa devre yapması pile zarar vermez ancak pilin kapasitesini ve ömrünü azaltabilir .

Egzersiz Bilgisayarı Pilinin Değiştirilmesi

 1. Bir bozuk parayla pil kapağını CLOSE (Kapalı) yönünden OPEN (Açık) yönüne doğru çevirerek açın.

 2. Bileklik ünitesinin pilini (2) değiştirirken pil kapağını çıkarın ve bir kürdan veya küçük bir tornavida gibi uygun boyda bir aletle pili dikkatlice kaldırarak çıkarın. Pili çıkarmak için metal olmayan bir alet kullanılması önerilir. Metal ses elemanına (*) veya yuvalara zarar vermemeye özen gösterin. Artı (+) tarafı dışa gelecek şekilde yeni bir pil takın.

 3. Eski sızdırmazlık halkasını varsa yenisiyle değiştirin. Su sızdırmazlığı sağlamak için kapağın içindeki yuvaya iyice oturtun.

 4. Kapağı yerine takın ve kapatmak için saat yönünde "CLOSE"a (Kapalı) doğru çevirin.

 5. Bileklik ünitesinin pillerini değiştirdiyseniz temel ayarları yeniden girin.

 

Polar H2 Kalp Atış Hızı Sensörünün Pilinin Değiştirilmesi

 1. Kayıştaki klipsi kullanarak pil kapağını açın.

 2. Kürdan gibi uygun boyda küçük sert bir çubuk kullanarak pil kapağından eski pili çıkarın. Metal olmayan bir alet kullanılması önerilir. Pil kapağına zarar vermemeye dikkat edin.

 3. Pili, eksi (-) tarafı dışa dönük olacak şekilde kapağın içine takın. Su geçirmezliğin sağlanması için sızdırmazlık halkasının olukta olduğundan emin olun.

 4. Pil kapağındaki çıkıntıyı konnektördeki yuvaya hizalayın ve pil kapağına bastırarak yeniden yerine yerleştirin. Bir oturma sesi duymanız gerekir.

 

Polar WearLink+ Hybrid Kalp Atış Hızı Sensörü Pilinin Değiştirilmesi

 1. Bir bozuk para kullanarak pil kapağını OPEN (Açık) yönüne doğru çevirerek açın.

 2. Yeni pili eksi (-) tarafı dışta kalacak şekilde kapağın içine yerleştirin. Su geçirmezlik için sızdırmazlık halkasının yuvasında olduğundan emin olun.

 3. Kapağı bastırarak yeniden konnektöre yerleştirin.

 4. Kapağı kapatmak için bozuk parayla saat yönünde "CLOSE" (Kapalı) yazısına doğru çevirin.

 

Pillerin nasıl değiştirilebileceğiyle ilgili video öğreticileri için http://www.polar.com/en/polar_community/videos adresine gidin.

Yanlış tipte bir pil takılması durumunda pil patlayabilir.

↑ Başa geri dön

Güç Tasarrufu Modu

Güç tasarrufu modu, varsayılan olarak etkindir. Geceleri 24:00 - 06:00 / 12:00am - 06:00am saatleri arasında egzersiz bilgisayarı otomatik olarak kapanır. Bu sırada AutoSync işlevi etkin değildir. Güç tasarrufu modundan çıkmak için, herhangi bir düğmeye basın. Beş dakika sonra ekran güç tasarrufu moduna geri döner.

Güç tasarrufu modunun etkin olduğu süre, egzersiz programınıza daha uygun hale getirmeniz için WebSync yazılımı tarafından değiştirilebilir. Daha fazla bilgi için WebSync Yardım bölümüne bakınız.

↑ Başa geri dön

RCX5 için Pil Ömrü

RCX5 egzersiz bilgisayarı için pil ömrü ortalama olarak 8-11 aydır ve kullandığınız özelliklere ve sensörlere bağlıdır. Aşağıdaki öneriler, pil ömrünü uzatmanıza yardımcı olacaktır.

Pilin 11 ay boyunca kullanılabilir olmasını sağlamak için:

 • Connect → AutoSync (Bağlan → AutoSync) altında AutoSync özelliğini kapatın.

 • Hız, mesafe ya da konum verilerini görmeniz gerekmiyorsa GPS sensörünü kapatın.

Hız, mesafe, kadans, konum ya da kalp atış hızı verilerine ihtiyacınız yoksa, ilgili sensörün (GPS/Adım/Hız/Kadans/Kalp Atış Hızı) devre dışı bırakıldığından emin olun. Settings → Sport profiles (Ayarlar → Spor profilleri) kısmını gidin ve kullanmadığınız sensörü devre dışı bırakmak için Off (Kapalı) seçin. Bir sensör On (Açık) olduğunda, egzersiz bilgisayarı tüm egzersiz seansı boyunca sensörü sinyalini arar. Bu durum, pil kapasitesini tüketerek pilin ömrünü kısaltır.

Egzersizden sonra konektörü kayıştan ayırın. Eğer konektörü kayışa bağlı halde bırakırsanız, sensörü açık tutar ve sensörün pilini tüketir. Kalp atış sensörü, egzersiz bilgisayarı kalp atışınızı ölçmüyor olsa bile göğsünüze taktığınız her zaman açık durumdadır.

Pil, fabrikada takılmıştır. Dolayısıyla ürünü satın aldığınızda ilk pilin gerçek kullanım ömrü, tahmin edilenden daha kısa olabilir.

 • Pil kapasitesinin %10-15'i kaldığında pil az göstergesi görüntülenir.

 • Veri kaybını önlemek için pili değiştirmeden önce RCX5'teki tüm verilerinizi, polarpersonaltrainer.com'a aktarın.

 • Eğer arka plan ışığını sık sık kullanırsanız, piliniz daha hızlı biter.

 • Soğuk ortamlarda düşük pil göstergesi görünebilir ancak sıcaklık yükseldiğinde bu gösterge kaybolur.

 • Düşük pil seviyesi simgesi görüntülendiğinde arka plan ışığı ve ses otomatik olarak devre dışı bırakılır. Düşük pil seviyesi simgesi belirmeden önce ayarlanan alarmlar etkin kalacaktır.

↑ Başa geri dön

Önlemler

Polar egzersiz bilgisayarı performans durumunuzu gösterir. Polar egzersiz bilgisayarı, egzersiz seansı öncesinde ve sonrasında, fizyolojik yüklenme ve toparlanma seviyesini gösterir. Bir Polar CS hız sensörü W.I.N.D. ile bisiklet sürerken kalp atış hızı, hız ve mesafeyi ölçer. Ayrıca bir Polar s3+ adım sensörü veya bir Polar G3/G5 GPS sensörü ile koşarken hız ve mesafeyi ölçer. Polar CS kadans sensörü W.I.N.D. bisiklet sürerken kadansı ölçmek için tasarlanmıştır. Başka bir amaçla kullanılmak üzere tasarlanmamıştır.

Polar egzersiz bilgisayarı, profesyonel veya endüstriyel hassasiyette çevresel ölçümler elde etmek için kullanılmamalıdır.

Egzersiz Sırasında Sinyal Karışması

Elektromanyetik Sinyal Karışması ve Egzersiz Ekipmanı

Elektrikli cihazların yanında sinyal karışması gerçekleşebilir. Ayrıca WLAN (kablosuz internet) baz istasyonları egzersiz bilgisayarı ile egzersiz yaparken sinyal karışmasına neden olabilir. Düzensiz okumayı veya yanlış işleyişi önlemek için sinyal karışmasına yol açabilecek olası kaynaklardan uzaklaşın.

LED ekranlar, motorlar ve elektrikli fren elektronik veya elektrikli parçalar sinyal karışmasına neden olabilir. Bu sorunları gidermek için aşağıdakileri deneyin:

 1. Kalp atış hızı sensörü kayışını göğsünüzden çıkarın ve egzersiz ekipmanını normalde kullanacağınız gibi kullanın.

 2. Egzersiz bilgisayarını düzensiz okuma yapmadığı veya kalp simgesinin yanıp sönmediği bir alan bulana dek hareket ettirin. Genellikle sinyal karışması en çok doğrudan ekipman ekranının önünde oluşur, ekranın sol veya sağ yanında ise göreli olarak sinyal karışması görülmez.

 3. Kalp atış hızı sensörü kayışını yeniden göğsünüze takın ve egzersiz bilgisayarını mümkün olduğunca sinyal karışmasının olmadığı alanda tutun.

Egzersiz bilgisayarı hâlâ çalışmıyorsa, kullandığınız egzersiz ekipmanı kablosuz kalp atış hızı ölçümü için çok fazla elektriksel sinyal karışmasına yol açıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için www.polar.com/support adresini ziyaret ediniz.

Egzersiz Yaparken Risklerin En Aza İndirilmesi

Egzersiz bazı riskler içerebilir. Düzenli bir egzersiz programına başlamadan önce sağlık durumunuzla ilgili aşağıdaki soruları yanıtlamanız önerilir. Bu sorulardan herhangi birine evet yanıtı vermeniz durumunda, bir egzersiz programına başlamadan önce bir doktora danışmanızı öneririz.

 • Son beş yıldır fiziksel egzersiz yapmadan mı yaşıyorsunuz?

 • Kan basıncınız veya kan kolesterolünüz yüksek mi?

 • Kan basıncı veya kalbiniz için ilaç alıyor musunuz?

 • Daha önce bir solunum rahatsızlığı yaşadınız mı?

 • Herhangi bir hastalık belirtiniz var mı?

 • Ağır bir hastalıktan veya tıbbi tedaviden sonra iyileşme sürecinde misiniz?

 • Bir kalp pili veya vücuda yerleştirilen başka bir elektronik aygıt kullanıyor musunuz?

 • Sigara içiyor musunuz?

 • Hamile misiniz?

Not: Egzersiz zorluk derecesine ek olarak kalp, kan basıncı, fizyolojik durumlar, astım, solunum vb. ile ilgili ilaçlar ve ayrıca bazı enerji içecekleri, alkol ve nikotin kalp atış hızını etkileyebilir.

Egzersiz sırasında vücudunuzun tepkilerine duyarlı olmanız önemlidir. Egzersiz yaparken beklenmedik bir ağrı veya aşırı yorgunluk hissederseniz, egzersize ara vermeniz veya daha hafif bir zorluk derecesinde devam etmeniz önerilir.

Dikkat! Bir kalp pili kullanıyorsanız, Polar egzersiz bilgisayarlarını kullanabilirsiniz. Teorik olarak Polar ürünlerinin kalp pilini etkilemesi mümkün değildir. Uygulamada böyle bir etkinin gerçekleştiği ile ilgili bir bildirim bulunmamaktadır. Bununla birlikte ürünlerimizin tüm kalp pillerine veya vücuda yerleştirilen diğer aygıtlara uygunluğu konusunda, söz konusu aygıtların çok fazla çeşitte olması nedeniyle, resmi bir garanti verememekteyiz. Polar ürünlerini kullanırken bir sorun yaşamanız veya olağan dışı bir şey hissetmeniz durumunda, güvenliğiniz için lütfen doktorunuza danışınız veya ilgili elektronik aygıtın üreticisi ile iletişim kurunuz.

Cildinize temas eden bir maddeye alerjiniz varsa veya ürünün kullanımından kaynaklanan bir alerjik tepkiden şüphelenmeniz durumunda Teknik Özellikler bölümünde listelenen malzemeleri kontrol edin. Kalp atış hızı sensörünün cildinize temasından kaynaklanan bir rahatsızlığı önlemek için sensörü bir tişörtün üzerinden giyin ancak sensörün sorunsuz çalışmasını sağlamak için tişörtün elektrotların altında kalan kısımlarını ıslatın.

Güvenliğiniz bizim için önemlidir. s3+ adım sensörü*, bir nesneye takılma olasılığı en aza indirilecek şekilde tasarlanmıştır. Her durumda (örneğin çalılıklarda) adım sensörü ile koşarken dikkatli olun.

Nemin aşınma ile birleşerek oluşturduğu etki, kalp atış hızı sensörünün yüzeyinden siyah bir renk çıkmasına yol açarak açık renkli tişörtleri kirletebilir. Cildinizde parfüm veya sinek kovucu varsa, bu maddeler kesinlikle egzersiz bilgisayarı veya kalp atış hızı sensörü ile temas etmemelidir.

*Opsiyonel s3+ adım sensörü W.I.N.D. gerekir.

↑ Başa geri dön

Teknik Özellikler

Egzersiz bilgisayarı

Pil ömrü:

Ortalama 8-11 ay (her gün ortalama 1 saat egzersiz yapıldığında)

Pil tipi:

CR 2032

Pil sızdırmazlık halkası:

EPDM Halka 24,30 x 0,8 mm (Sızdırmazlık halkası hasarlı değilse pili değiştirirken yenilemek gerekmez.)

Çalışma sıcaklığı:

-10 °C ila +50 °C

Egzersiz bilgisayarı malzemeleri:

Üstten sert kaplamalı PMMA cam, egzersiz bilgisayarı gövdesi ABS+GF metal parçalar paslanmaz çelik

Bileklik kayışı ve tokasının malzemeleri:

Poliüretan (TPU) ve paslanmaz çelik

Saat hassasiyeti:

25 °C sıcaklıkta ± 0,5 saniye/gün'den daha iyi .

Kalp atış hızı izleme hassasiyeti:

± %1 veya ± 1 bpm'den daha büyük olanı. Tanım kararlı durumlar için geçerlidir.

Kalp atış hızı ölçüm aralığı:

15-240

Mevcut hız gösterim aralığı:

0-127 km/sa veya 0-75 mil/sa

Su geçirmezlik:

30 m (Banyo ve yüzme için uygundur.)

Egzersiz bilgisayarı sınır değerleri

En fazla dosya sayısı:

99

Çoklu spor dosyasındaki en fazla egzersiz seansı sayısı:

99

Dosyaya en uzun kayıt süresi:

99 sa. 59 dk. 59 sn.

En fazla tur sayısı:

99

Çoklu spor seanslarında en fazla tur sayısı:

Spor başına 99

Toplam mesafe:

999.999 km / 621.370 mil

Toplam süre:

9999 sa 59 dk 59 sn

Toplam kalori:

999.999 kcal

Toplam egzersiz dosyası sayısı:

9999

WearLink®+ Hybrid kalp atış hızı sensörü

Pil ömrü:

600 saat kullanım

Pil tipi:

CR2025

Pil sızdırmazlık halkası:

Halka 20,0 x 1,0 Malzeme: Silikon

Çalışma sıcaklığı:

-10 °C ila +40 °C / 14 °F ila 104 °F

Konnektör malzemesi:

Polyamid

Kayış malzemesi:

Poliüretan/Polyamid/Polyester/Elastan/Naylon

Su geçirmezlik:

30 m (Banyo ve yüzme için uygundur.)

Polar H2 kalp atış hızı sensörü

Pil ömrü:

800 saat

Pil tipi:

CR2025

Pil sızdırmazlık halkası:

O-halka 20,0 x 0,90 Malzeme: Silikon

Çalışma sıcaklığı:

-10 °C ila +40 °C / 14 °F ila 104 °F

Konnektör malzemesi:

ABS

Kayış malzemesi:

%38 Polyamid, %29 Poliüretan, %20 Elastan, %13 Polyester

Su geçirmezlik:

30 m (Banyo ve yüzme için uygundur)

Polar RCX5 egzersiz bilgisayarı aşağıdaki patentli teknolojileri içerir:

 • OwnIndex® kondisyon testi teknolojisi.

 • OwnCal® kişisel kalori hesaplaması.

 • OwnZone® günlük kişisel hedef kalp atış hızı sınırlarını belirleme teknolojisi.

 • OwnCode® kablosuz veri iletimi teknolojisi.

 • WearLink® kalp atış hızı ölçüm teknolojisi.

Polar WebSync Yazılımı ve Polar DataLink™

Sistem gereklilikleri:

İşletim sistemi: Microsoft Windows XP/Vista/7 veya Intel Mac OS X 10.5 veya daha yenisi

İnternet bağlantısı

DataLink için boş USB bağlantı noktası

Su geçirmezlik

Polar ürünlerinin su geçirmezliği Uluslararası IEC 60529 IPX7'ye (1m, 30dk, 20ºC) göre test edilmiştir. Ürünler, su geçirmezliğe göre dört farklı kategoriye ayrılmıştır. Polar ürününüzün su geçirmezlik kategorisini öğrenmek için arkasına bakınız ve aşağıdaki tablo ile karşılaştırınız. Not: Bu tanımlamalar diğer üreticilerin ürünleri için geçerli değildir.

Kasanın arkasındaki işaret

Su geçirmezlik özellikleri

Water resistant IPX7 (Su geçirmez IPX7)

Banyo veya yüzme için uygun değildir. Su sıçramasına ve yağmur damlalarına karşı korunur. Basınçlı su ile yıkamayınız.

Water resistant (Su geçirmez)

Yüzme için uygun değildir. Su sıçramaları, ter, yağmur damlaları vb. karşı korunur. Basınçlı su ile yıkamayınız.

Water resistant 30 m/50 m (Su geçirmez 30 m/50 m)

Banyo ve yüzme için uygundur.

Water resistant 100 m (Su geçirmez 100 m)

Yüzme ve şnorkelle (tüpsüz) dalış için uygundur.

Egzersiz Bilgisayarının Suda Kullanılması

Egzersiz bilgisayarı yüzme sırasında takılabilir. Ancak bir dalış aleti değildir. Su geçirmezliğini sürdürmek için su altında egzersiz bilgisayarının düğmelerine basmayın. Suda kalp atış hızınızı ölçerken, aşağıdaki nedenlerden dolayı sinyal karışması problemi yaşayabilirsiniz: Deniz suyu ve yüksek klor içerikli havuz suyu çok iletkendir. Kalp atış sensörünün elektrotları kısa devre yapabilir ve EKG sinyallerinin kalp atış sensörü tarafından algılanmasını önleyebilir. Suya atlama ya da yarış gibi kuvvetle yüzme sırasındaki güçlü kas hareketleri, kalp atış sensörünü vücutta, EKG sinyallerinin alınamayacağı bir yere hareket etmesine neden olabilir. EKG sinyalinin gücü kişilere özeldir ve kişinin doku kompozisyonuna göre farklılık gösterebilir. Kalp atış hızının suda ölçülmesi sırasında daha sık sorunla karşılaşılabilmektedir. Eğer tuzlu ya da klorlu suda kalp atış hızını ölçmeyle ilgili sorunlar yaşıyorsanız, Polar T31c kalp atış hızı sensörünü kullanmanızı öneririz.

↑ Başa geri dön

Sıkça Sorulan Sorular

Sorular:

Pil simgesi ve Battery low (Pil az) uyarısı görüntülendiğinde ne yapmalıyım?

Düşük pil göstergesi, ömrü biten bir pil için genellikle ilk işarettir. Bununla birlikte soğuk havalarda düşük pil göstergesi belirebilir. Sıcaklık yeterince yükseldiğinde gösterge kaybolacaktır. Simge belirdiğinde egzersiz bilgisayarı sesli uyarıda bulunur ve arka plan ışığı otomatik olarak söner. Pilin değiştirilmesi hakkında daha fazla bilgi için 13. Önemli Bilgiler bölümüne bakınız.

Menüde nerede olduğumu bilmiyorum, ne yapmalıyım?

Gün içi saat görüntülenene dek GERİ düğmesini basılı tutun.

Düğmeler çalışmadığında ne yapmalıyım?

Aynı anda tüm düğmelere iki saniye boyunca ekranın haneleri dolana dek basarak egzersiz bilgisayarını sıfırlayın. Sıfırlama işleminden sonra bir düğmeye basın ve "Basic Settings" (Temel Ayarlar) menüsünde saati ve tarihi ayarlayın. Diğer tüm ayarlar kayıtlıdır. GERİ düğmesini basılı tutarak diğer ayarları atlayın.

Kalp atış hızı okuması düzensiz, çok yüksek olduğunda veya "nil (00)" görüntülendiğinde ne yapmalıyım?

 • Egzersiz sırasında kalp atış hızı sensörü kayışının gevşemediğinden emin olun.

 • Spor giysisindeki dokuma elektrotların iyice yerleştiğinden emin olun.

 • Kalp atış hızı sensörü kayışının elektrotlarının ıslak olduğundan emin olun.

 • Kalp atış hızı sensörünün temiz olduğundan emin olun. Güçlü elektromanyetik sinyaller düzensiz okumalara neden olabilir. Daha fazla bilgi için Önlemler bölümüne bakınız.

 • Sinyal karışmasına neden olan kaynaktan uzaklaşmanıza rağmen düzensiz kalp atış hızı okuması devam ediyorsa hızınızı azaltın ve nabzınızı elinizle kontrol edin. Nabzınız ekrandaki yüksek okumayla aynı ise kalp atışı düzensizliği yaşıyor olabilirsiniz. Kalp atışı düzensizliği çoğu durumda ciddi değildir ancak yine de doktorunuza danışın.

 • Kalbinizle ilgili bir durum EKG dalgalarınızı değiştirmiş olabilir. Bu durumda doktorunuza danışın.

Check heart rate transmitter! (Kalp atış hızı sensörünü kontrol edin!) uyarısı görüntülendi ve egzersiz bilgisayarı kalp atış hızı sinyalini bulamıyor.

 • Egzersiz sırasında kalp atış hızı sensörü kayışının gevşemediğinden emin olun.

 • Kalp atış hızı sensörünün elektrotlarının ıslak olduğundan emin olun.

 • Kalp atış hızı sensörünün elektrotlarının temiz ve hasarsız olduğundan emin olun.

Yukarıdakilerin tümünü gerçekleştirdikten sonra uyarı görüntülenmeye devam ediyor ve kalp atış hızı ölçümü yapılamıyorsa kalp atış hızı sensörünün pili bitmiş olabilir. Daha fazla bilgi için 13. Önemli Bilgiler bölümüne bakınız.

S sensor calibration failed* (Sensör kalibrasyonu başarısız) bildirimi görüntülendi

Kalibrasyon işlemi başarısız olduğu için yeniden kalibrasyon işlemi yapmanız gerekir. İşlem sırasında hareket ederseniz kalibrasyon başarısız olur. Turu tamamladığınızda koşmayı durdurun ve kalibrasyon için ayakta hareketsiz durun. Elle kalibrasyon sırasında kalibrasyon çarpanı 0.500-1.500 aralığındadır. Kalibrasyon çarpanını bu değerlerin altında veya üzerinde tanımlarsanız kalibrasyon başarısız olur.

*Opsiyonel s3+ adım sensörü gerekir.

Memory 90...99% full (Bellek %90...99 dolu) bildirimi görüntülendi.

Bellek az bildirimi yaklaşık 1 saatlik bellek kaldığını belirtir. Kalan bellek kapasitesini en iyi şekilde kullanmak için SETTINGS > GENERAL SET > Recording rate (Ayarlar > Genel ayar > Kayıt alma sıklığı) menüsünden en uzun kayıt alma sıklığını (1 dakika) seçin. Bellek tamamen dolduğunda Memory full (Bellek dolu) bildirimi görüntülenir. Bellekte yer açmak için egzersiz dosyalarını polarpersonaltrainer.com'daki hesabınıza aktarın ve dosyaları bileklik ünitesinin belleğinden silin.

ZoneOptimizer bölge belirleme işleme başarısız.

 • Vericinin elektrotlarının ıslandığından emin olun.

 • Egzersiz sırasında kalp atış hızı sensörü kayışının gevşemediğinden emin olun.

 • Kalp atış hızı sensörünün elektrotlarının temiz ve hasarsız olduğundan emin olun.

 • Talimatları doğru olarak uyguladığınızdan emin olun.

Yukarıdakilerin tümünü gerçekleştirdikten sonra uyarı görüntülenmeye devam ediyor ve kalp atış hızı ölçümü yapılamıyorsa kalp atış hızı sensörünün pili bitmiş olabilir. Daha fazla bilgi için 13. Önemli Bilgiler bölümüne bakınız.

↑ Başa geri dön

Sınırlı Uluslararası Polar Garantisi

 • Bu garanti, tüketicinin yürürlükteki ulusal kanunlar kapsamındaki yasal haklarını veya tüketicinin satıcıya karşı satış/satın alma sözleşmesinden doğan haklarını etkilemez.

 • Bu sınırlı uluslararası Polar garantisi, bu ürünü ABD veya Kanada'da satın alan müşteriler için Polar Electro Inc. tarafından düzenlenir. Bu sınırlı uluslararası Polar garantisi bu ürünü diğer ülkelerde satın alan müşteriler için Polar Electro Oy tarafından düzenlenir.

 • Polar Electro Oy/Polar Electro Inc., bu cihazın asıl tüketicisine/alıcısına üründeki malzeme veya işçilikten kaynaklanan kusurlara ve arızalara karşı satın alma tarihinden itibaren iki (2) yıllık garanti verir.

 • Satın alma belgesinin aslı, ürünü satın aldığınıza ilişkin kanıttır!

 • Garanti; pili, olağan aşınma ve yıpranmayı, yanlış kullanımdan kaynaklanan zararları, kötü kullanımı, önlemlere uyulmaması veya kaza sonucu oluşan zararları, uygun olmayan bakımı, ticari kullanımı, çatlak, kırık veya çizik kasaları/ekranları, elastik kayışı ve Polar giysilerini kapsamaz.

 • Garanti, üründen kaynaklanan veya ürünle ilgili doğrudan, dolaylı, arızi, nihai veya özel zarar(lar)ı, kayıpları, masrafları veya harcamaları kapsamaz.

 • İkinci el satın alınan ürünler, yerel kanunlarda belirtilmediği sürece iki (2) yıllık garantinin kapsamına girmez.

 • Ürünün satın alındığı ülkeye bakılmaksızın, ürün garanti süresi boyunca yetkili bir Polar Servis Merkezi'nde onarılacak veya bir yenisiyle değiştirilecektir.

Bir ürünle ilgili garanti, ürünün ilk olarak piyasaya sürüldüğü ülkelerle sınırlanacaktır.

 

Bu ürün, 93/42/EEC, 1999/5/EC ve 2011/65/EU Yönergeleri'ne uygundur. İlgili Uygunluk Beyanı www.polar.com/support adresinde mevcuttur.

 

Bu üzeri çarpı ile işaretli tekerlekli çöp kutusu işareti, Polar ürünlerinin elektronik cihazlar olduğunu ve Avrupa Parlamentosu'nun ve Konseyi'nin atık elektrikli ve elektronik ekipmanlar (AEEE) ile ilgili 2012/19/EU. Yönergesi'nin kapsamında olduğunu ve ürünlerde kullanılan pil ve akümülatörlerin Avrupa Parlamentosu'nun ve Konseyi'nin piller ve akümülatörler ile atık piller ve akümülatörler hakkındaki 6 Eylül 2006 tarihli 2006/66/EC Yönergesi'nin kapsamında olduğunu belirtir. Bu ürünler ve Polar ürünlerinin içindeki piller/akümülatörler bu nedenle AB ülkelerinde ayrı olarak elden çıkarılmalıdır. Polar ayrıca Avrupa Birliği dışındaki ülkelerde atıkların çevre ve insan sağlığına etkilerini en aza indirmek için yerel atık imhası yönetmeliklerine uyulmasını ve mümkün olduğunda ürünler için elektronik cihazların ayrı toplanmasını ve piller ve akümülatörler için pillerin ve akümülatörlerin ayrı toplanmasını teşvik eder.

 

Bu işaret ürünün elektrik çarpmasına karşı korumalı olduğunu gösterir.

 

Polar Electro Oy, ISO 9001:2008 sertifikasına sahip bir şirkettir.

© 2013 Polar Electro Oy, FI-90440 KEMPELE, Finlandiya. Tüm hakları saklıdır. Polar Electro Oy'un önceden yazılı izni olmaksızın bu kılavuzun hiçbir bölümü herhangi bir şekilde veya herhangi bir yolla kullanılamaz veya çoğaltılamaz.

Bu kullanım kılavuzundaki veya bu ürünün ambalajındaki isimler ve logolar Polar Electro Oy'un ticari markalarıdır. Bu kullanım kılavuzunda veya bu ürünün ambalajında ® simgesi ile işaretli isimler ve logolar Polar Electro Oy'un tescilli ticari markalarıdır. Windows ismi Microsoft Corporation'ın ve Mac OS ismi Apple Inc.'nin tescilli ticari markalarıdır.

↑ Başa geri dön

Sorumluluk Reddi

 • Bu kılavuzdaki materyaller yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Kılavuzda anlatılan ürünler, üreticinin sürekli geliştirme programı nedeniyle önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.

 • Polar Electro Inc. / Polar Electro Oy, bu kılavuz ile ilgili veya bu kılavuzda anlatılan ürünler ile ilgili bir beyanda bulunmaz veya garanti vermez.

 • Polar Electro Inc. / Polar Electro Oy, bu materyallerin veya bu kılavuzda anlatılan ürünlerin kullanımı ile ilgili veya kullanımından kaynaklanan doğrudan, dolaylı veya arızi, nihai veya özel zarar(lar), kayıplar, masraflar veya harcamalar için yükümlü olmayacaktır.

Bu ürün Polar Electro Oy'un aşağıdaki patentler ile belirlenmiş olan maddi olmayan hakları tarafından korunmaktadır: FI88972, DE4223657.6 A,FI9219139.8,FR 92.09150, GB 2258587, HK 306/1996, SG 9592117-7, US 5486818, FI 111514B, DE19781642T1, GB2326240, HK1016857, US6277080, US20070082789, EP1795128, FI20085432, US12/434143, EP09159601.5, FI114202, US6537227, EP1147790, HK1040065, FI115289, EP1127544, US6540686, HK1041188, EP2070473A1, US20090156944, FI110915, US7324841, EP1361819, FI6815, EP1245184, US7076291, HK1048426, FI 110303, US6104947, EP0748185, JP3831410, FI 96380, EP0665947, US5611346, JP3568954, FI23471, US D492999SS, EU0046107-002, EU0046107-003. Diğer patentler beklemededir.

 

Üretici:

Polar Electro Oy

Professorintie 5

FIN-90440 KEMPELE

Tel +358 8 5202 100

Faks +358 8 5202 300

TR 5.0 5/2013

↑ Başa geri dön