Polar RCX5 Kullanım Kılavuzu

5. EGZERSİZ

Kalp Atış Hızı Sensörünün Takılması

Kalp atış hızınızı ölçmek için kalp atış hızı sensörünü üzerinize takın.

 1. Kayışın elektrot bölgesini ıslatın.

 2. Konnektörü kayışa bağlayın.

 3. Kayışı göğüs kaslarınızın hemen altında duracak şekilde göğüs bölgenizin çevresine bağlayın ve kancayı kayışın diğer ucuna takın.

 4. Kayışın boyunu sıkı ancak rahat olacak şekilde ayarlayın. Islak elektrot bölgelerinin cildinize tamamen temas ettiğinden ve konnektörün üzerindeki Polar logosunun ortada ve dik olarak durduğundan emin olun.

Pil ömrünü artırmak için her kullanımdan sonra konnektörü kayıştan sökün. Ter ve nem, elektrotları ıslak tutarak kalp atış hızı sensörünün etkin kalmasına neden olabilir. Bu, pil ömrünü azaltacaktır.

 

13. Önemli Bilgiler bölümündeki ayrıntılı yıkama talimatlarına bakınız.

Görüntülü eğitimler için http://www.polar.com/en/support/video_tutorials adresini ziyaret ediniz.

↑ Başa geri dön

Egzersize Başlanması

Kalp atış hızı sensörünü üzerinize giyin ve opsiyonel sensörü* sensörün kullanım kılavuzunda belirtilen şekilde ayarladığınızdan emin olun. İlk defa bir hız, kadans, GPS veya adım sensörü kullanıyorsanız 11. Yeni Bir Aksesuar Kullanımı bölümüne başvurunuz. Spor profili ayarları için Spor Profili Ayarları bölümüne bakınız. Egzersiz seansınız için Polar ZoneOptimizer özelliğini kullanmak için Polar ZoneOptimizer ile Egzersiz bölümüne bakınız.

 1. Tamam düğmesine basarak egzersiz seansınıza başlayın.

  Egzersiz bilgisayarı egzersiz öncesi moduna girer ve sensör sinyallerini aramaya başlar (spor profili ayarlarında sensörler önceden açık olarak ayarlanmış olmalıdır).

  Bir sensör sinyali bulunamazsa ekranda ünlem işaretli bir üçgen görüntülenir.

 1. YUKARI/AŞAĞI düğmeleri ile dolaşarak egzersiz seansı için sporu seçin.

  Listede görünen ilk spor profili bir önceki egzersiz seansında kullanılan spordur.

  Egzersiz kaydına başlamadan önce (egzersiz öncesi modunda) spor profili ayarlarını veya kalp atış hızı ayarlarını değiştirmek için QUICK MENU (Hızlı Menü) öğesine girmek için IŞIK düğmesini basılı tutun. Daha fazla bilgi için Hızlı menü bölümüne bakınız.

 1. Egzersiz seansına başlamaya hazır olduğunuzda Tamam'a basın. Recording started (Kayıt başladı) görüntülendikten sonra egzersize başlayabilirsiniz.

 1. Egzersiz kaydı sırasında YUKARI/AŞAĞI düğmeleri ile egzersiz ekranını değiştirebilirsiniz. Egzersiz kaydını durdurmadan ayarları değiştirmek için QUICK MENU'ye (Hızlı Menü) girmek için IŞIK düğmesini basılı tutun. Daha fazla bilgi için Hızlı menü bölümüne bakınız.

*Opsiyonel sensörler Polar s3+ adım sensörü, Polar G3/G5 GPS sensörü, Polar CS Hız sensörü W.I.N.D. veya Polar CS Kadans sensörü W.I.N.D. ünitesini içerir.

Baðlý olabilecek sensörlerden herhangi birinin pili azsa "XX sensor low battery" (XX sensörü pili az) mesajý gösterilir.

Egzersiz seansı sırasında sporun değiştirilmesi

Egzersiz seansınız farklı spor türleri içeriyorsa egzersiz kaydını durdurmadan sporu değiştirebilirsiniz.

 1. GERİ düğmesine bir defa basın. Recording paused (Kayıt duraklatıldı) görüntülenir.

 2. YUKARI/AŞAĞI düğmeleri ile dolaşarak istediğiniz sporu seçin. Egzersiz kaydına devam etmek için Tamam'a basın.

Aynı anda dört satır egzersiz bilgisi görüntüleyebilirsiniz. Farklı ekranları görüntülemek için YUKARI/AŞAĞI düğmelerine basın.

Egzersiz ekranlarının değiştirilmesi ile ilgili daha fazla bilgi için Spor Profili Ayarları bölümüne bakınız.

↑ Başa geri dön

Polar ZoneOptimizer ile Egzersiz

ZoneOptimizer işlevi, aerobik egzersiz seansınız için kişiselleştirilmiş spor bölgelerini (kalp atış hızı bölgeleri) belirler. Isınma sırasında kalp atış hızınızın değişkenliğini ölçer ve kişisel spor bölgelerinizi belirler. Daha fazla bilgi için Polar ZoneOptimizer bölümüne bakınız.

ZoneOptimizer işlevini egzersizinizde kullanmak için sırayla MENU > Settings > Heart rate settings > ZoneOptimizer > On (Menü > Ayarlar > Kalp atış hızı ayarları > ZoneOptimizer > Açık) öğelerini seçerek işlevi etkin duruma getirin.

ZoneOptimizer işlevi, her egzersiz seansının başında sizin için kişisel hedef kalp atış hızı bölgelerini tanımlar. ZoneOptimizer ile son bölge belirlemeden sonra bir saatten daha az süre geçmişse yeni belirlenen hedef kalp atış hızı bölgeleri geçerli olmayabilir. Bu durum önceki egzersizden sonra dinlenmemiş olmanızdan kaynaklanabilir ve dinlenme esnasında kalp atış hızı değişkenliği normal duruma kalp atış hızından daha yavaş döner.

Polar ZoneOptimizer ile Egzersiz Seansına Başlanması

ZoneOptimizer ile bölge belirlemeden önce, Polar varsayılan spor bölgesi kalp atış hızı sınırlarının kullanıldığından yani kalp atış hızı sınırlarını elle değiştirmediğinizden emin olun. Spor Bölgesi kalp atış hızı sınırlarını elle değiştirmek için ZoneOptimizer işlevini kapatın.

ZoneOptimizer işlevini açmak için sırayla MENU > Settings > Heart rate settings > ZoneOptimizer > On (Menü > Ayarlar > Kalp atış hızı ayarları > ZoneOptimizer > Açık) öğelerini seçin.

Egzersiz öncesi modundayken ZoneOptimizer ile bölge belirleme arka planda başlayacaktır. Ekranın sağ üst köşesinde EKG grafiğini gördüğünüzde kalp atış hızı ölçümünün ve ZoneOptimizer işlevinin etkin olduğunu anlayabilirsiniz.

 1. ZoneOptimizer ile egzersiz seansına başlamak için Tamam'a basın.

  Ekranda önceki egzersiz seansında kullanılan spor görüntülenir ve kalp atışı sayısı dakikada 70'e erişir erişmez geri sayım sayacı arka planda çalışmaya başlar. Ekranın sağ üst köşesinde bir EKG grafiği belirir.

  YUKARI/AŞAĞI düğmeleri ile egzersiz seansınız için kullanmak istediğiniz spor profilini seçin ve egzersize başlamak için Tamam'a basın.

 1. Kalp atış hızınızı iki dakika boyunca dakikada 70 - 100 atış arasında tutun.

  Bu, ayakta durarak veya çok hafif zorluk derecesinde bir egzersiz ile (ör. yavaşça yürüyerek) sağlanabilir.

  Bölge belirleme işleminin ilk bölümü tamamlandığında alarm çalar.

 1. Bölge belirleme işleminin ikinci bölümü, kalp atış hızınız dakikada 100 atışın üzerine çıktığında başlar.

  Hafif zorluk derecesinde egzersize devam edin. Kalp atış hızınızı aşamalı olarak artırın ve iki dakika boyunca dakikada 100 - 130 atış arasında tutun.

  Bu, ısınırken düşük zorluk derecesinde hızlı yürüyüşle veya bisiklet/yavaş tempolu koşu ile sağlanabilir.

HRmax değeriniz çok düşükse, egzersiz bilgisayarı size özel sınırlar verecektir.

ZoneOptimizer bölge belirleme işleminin ikinci bölümü bittiğinde alarm çalar.

Kalp atış hızı değişkenlik sınırına erişilmesi durumunda ZoneOptimizer bölge belirleme işlemi bu aşamada bitebilir.

 1. Bölge belirleme işleminin üçüncü bölümü, kalp atış hızınız dakikada 130 atışın üzerine çıktığında başlar.

  Kalp atış hızınızı aşamalı olarak dakikada 130 atışın üzerine çıkarın ve o şekilde tutun.

  Kalp atış hızı yarım dakikadan daha uzun süre dakikada 130 atışın üzerinde kaldığında ZoneOptimizer bölge belirleme işlemi tamamlanır.

  Bölge belirleme işleminin üçüncü ve son bölüm tamamlandığında alarm çalar.

 1. Bölge belirleme işlemi bittikten sonra egzersiz bilgisayarının ekranında aşağıdakilerden biri görüntülenir:

 • Default sport zones (heart rate zones) in use [Varsayılan spor bölgeleri (kalp atış hızı bölgeleri) kullanılıyor]. Bölge belirleme işlemi başarısız olmuştur. Polar sport bölgesi (kalp atış hızı) sınırları kullanılacaktır.

 • Sport zones optimized. Heart rate zones on higher level (Spor bölgeleri optimize edildi. Kalp atış hızı bölgeleri daha yüksek seviyede). Sınırlar, ortalama ZoneOptimizer sınırlarınızdan daha yüksek seviyeye çıkarılmıştır.

 • Sport zones optimized. Heart rate zones on normal level (Spor bölgeleri optimize edildi. Kalp atış hızı bölgeleri normal seviyede). Sınırlar, ortalama ZoneOptimizer sınırlarınızdan yalnızca biraz daha yükseğe çıkarılmıştır veya aşağıya indirilmiştir.

 • Sport zones optimized. Heart rate zones on lower level (Spor bölgeleri optimize edildi. Kalp atış hızı bölgeleri daha düşük seviyede). Sınırlar, ortalama ZoneOptimizer sınırlarınızdan daha düşük seviyeye indirilmiştir.

 1. Geri bildirimi aldıktan ve okuduktan sonra mesaj ekranından çıkmak ve egzersize devam etmek için IŞIK dışında herhangi bir düğmeye basın.

↑ Başa geri dön

Polar Dayanıklılık Egzersizi Programının Kullanımı

Polar Dayanıklılık programını polarpersonaltrainer.com adresinden yükleyin ve egzersiz yaparken sizi yönlendirecek hazır bir program edinin.

Programı siteden yüklemek için polarpersonaltrainer.com sitesinde bir hesabınız, DataLink veri aktarım üniteniz ve WebSync yazılımınız olması gerekir. Daha fazla bilgi için polarpersonaltrainer.com'da Yardım bölümüne bakınız.

Programı egzersiz bilgisayarınıza yükledikten sonra MENU > PROGRAM (Menü > Program) öğesine gidin ve Tamam'a basın. Planlanmış olan egzersiz seanslarında YUKARI/AŞAĞI düğmeleri ile dolaşabilir ve yapmak istediğiniz egzersiz seansını seçebilirsiniz [örneğin Thu 26.8.Long run 20km (Prş 26.8.Uzun koşu 20 km)]. Egzersize başlamak için Tamam'a basın.

↑ Başa geri dön

RCX5'in Çoklu Spor Egzersizinde Kullanımı

Bir çoklu spor egzersizine başlamadan önce, egzersiz seansında yapacağınız sporlardan her biri için spor profili ayarlarını yaptığınızdan emin olun . Daha fazla bilgi için Spor Profili Ayarları bölümüne bakınız.

Bir çoklu spor egzersizi seansında, egzersiz kaydını durdurmadan sporları kolayca değiştirebilirsiniz. Egzersiz kaydı sırasında GERİ düğmesine bir defa basın ve YUKARI/AŞAĞI düğmeleri ile dolaşarak başka bir spor seçin ve Tamam'a basarak seçiminizi onaylayın. Ardından egzersiz seansınıza devam edin.

↑ Başa geri dön

Yarış Temposu ile Egzersiz

Egzersiz seansı için Yarış temposunu ayarlamak için sırayla MENU > APPLICATIONS > Running > Set race pace xx:xx:xx MIN/KM or MIN/MI (Menü > Uygulamalar > Koşu > Yarış temposu ayarı xx:xx:xx dk/km veya dk/mil) öğelerine gidin. Önce mesafeyi ve ardından saat, dakika ve saniyeyi ayarlayın. Race pace set to xx:xx MIN/KM (Yarış temposu xx:xx dk/km olarak ayarlandı) görüntülenir.

Yarış temposu ile egzersiz seansına başlayacağınızda MENU > APPLICATIONS > Running > Start session with race pace (Menü > Uygulamalar > Koşu > Yarış temposuyla seansa başla) öğelerini seçin. Race pace set to xx:xx MIN/KM (Yarış temposu xx:xx dk/km olarak ayarlandı) görüntülenir. Egzersiz seansınıza başlayabilirsiniz.

Egzersiz yaparken Race pace (Yarış temposu)

Koşan adam: Hedef temponun ilerisinde veya gerisinde olup olmadığınızı belirtir.

-0:35 : Süre geride (-) / ileride (+)

5:05min/km (dk/km): hedefi sağlamak için tempo gerekli.

20:9 km: Hedefe erişmek için kalan mesafe.

Mevcut hız

Mevcut kalp atış hızı

↑ Başa geri dön

Egzersiz Sırasında Düğme İşlevleri

Tur Kaydı

Bir turu kaydetmek için Tamam'a basın. Ekranda aşağıdakiler görüntülenir:

Tur sayısı

Turdaki ortalama kalp atış hızı

Tur süresi

Bir hız sensörü* etkinleştirilmişse ayrıca aşağıdakiler de belirir:

Tur sayısı

Tur mesafesi

Turdaki ortalama hız/tempo

Bir Bölgenin Kilitlenmesi

Önceden tanımlı hedef bölgeler olmadan egzersiz yaparken kalp atış hızınızı mevcut spor bölgenize sabitleyebilirsiniz. Böylece egzersize başlamadan önce hedef bölgeleri tanımlamadıysanız bir seans sırasında egzersiz yaparken tanımlayabilirsiniz.

Bölgeyi kilitlemek/kilidi açmak için Tamam düğmesini basılı tutun.

Programlı egzersiz seansları sırasında: Tamam düğmesini basılı tutun ve "Lap" (Tur) menüsünden Lock zone/Unlock zone (Bölgeyi kilitle / Bölgenin kilidini aç) seçeneğini seçin.

Örneğin maksimum kalp atışınızın %75'ine eşit olan ve spor bölgesi 3 ile eşleşen 130 bpm'lik bir kalp atış hızı ile koşuyorsanız kalp atış hızınızı bu bölgede sabitlemek için Tamam düğmesini basılı tutun. Sport zone3 Locked 70%-79% (Spor bölgesi 3 Kilitlendi %70-%79) görüntülenir. Spor bölgesinin altına düşerseniz veya üzerine çıkarsanız bir alarm çalar (hedef bölge alarm işlevi açıksa). Tamam düğmesini basılı tutarak spor bölgesinin kilidini açabilirsiniz: Sport zone3 Unlocked (Spor bölgesi 3 Kilit açıldı) görüntülenir.

Egzersiz Ekranının Büyütülmesi

Egzersiz sırasında her egzersiz ekranında dört satır bilgi görüntülenebilir. En üst veya an alt satırdaki bilgiler büyütülebilir.

 1. Egzersiz sırasında en üst satırdaki bilgileri büyütmek için YUKARI düğmesini basılı tutun. Üst satır büyütmesini iptal etmek için YUKARI düğmesini basılı tutun.

Üst veya alt satırı büyütürseniz ekranda üç bilgi satırı görüntülenir.

 1. Egzersiz sırasında en alt satırdaki bilgileri büyütmek için AŞAĞI düğmesini basılı tutun. Alt satır büyütmesini iptal etmek için AŞAĞI düğmesini basılı tutun.

En üst ve en alt satırları birlikte büyütürseniz ekranda iki bilgi satırı görüntülenir.

HeartTouch

HeartTouch işlevi, egzersiz bilgisayarını kalp atış sensörüne yaklaştırarak belirli bilgileri kolayca görüntülemenizi sağlar. İşlevi seçerek

 • arka plan ışığını etkinleştirebilirsiniz.

 • egzersiz ekranını değiştirebilirsiniz.

 • sınırları görüntüleyebilirsiniz.

 • saati görüntüleyebilirsiniz.

 • bir tur atabilirsiniz.

Not: HeartTouch işlevi yalnızca Polar WearLink®+ Hybrid / Polar H2 kalp atış hızı sensörü ile çalışır.

HeartTouch ayarları ile ilgili daha fazla bilgi için Spor Profili Ayarları bölümüne bakınız.

Gece Modu

RCX5 egzersiz bilgisayarında bir gece modu işlevi bulunmaktadır. Egzersiz öncesi modunda, egzersiz kaydı modunda veya duraklatma modunda IŞIK düğmesine bir defa basın. Egzersiz kaydı sırasında düğmelerden birine bastığınızda veya HeartTouch işlevini kullandığınızda arka plan ışığı yanacaktır.

Örneğin Check heart rate transmitter (Kalp atış hızı vericisini kontrol edin) gibi bir uyarı görüntülendiğinde de ekran aydınlatılacaktır.

Egzersiz kaydını bitirdiğinizde gece modu kapatılır.

Hızlı Menünün Görüntülenmesi

IŞIK düğmesini basılı tutun. QUICK MENU (Hızlı Menü) görüntülenir. Egzersiz kaydını duraklatmadan belirli ayarları değiştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Hızlı menü bölümüne bakınız.

Egzersizin Duraklatılması

GERİ düğmesine basarak egzersiz kaydını duraklatabilirsiniz. Recording paused (Kayıt duraklatıldı) görüntülenir.

Duraklatma modunda aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Devam: Tamam'a basarak egzersiz kaydına devam edebilirsiniz.

 • GERİ'ye basarak egzersiz kaydını durdurabilirsiniz.

↑ Başa geri dön

Egzersiz Bilgisayarı Ekranının Özelleştirilmesi

Egzersiz bilgisayarını veya WebSync yazılımını kullanarak egzersiz bilgisayarınızın ekranını egzersiz sırasında görmek istediğiniz bilgileri görüntüleyecek şekilde özelleştirebilirsiniz. Yazılımdan yüklenen programlanmış bir egzersiz seansının ve bir egzersiz ekranının kendi görünümü vardır ve değiştirilemez.

Saat modunda YUKARI düğmesine basın, Settings > Sport profiles > Sport (Running, Cycling, Swimming, Other sport) > Set training views (Ayarlar > Spor profilleri > Spor (Koşu, Bisiklet, Yüzme, Diğer) > Egzersiz ekranlarını ayarla) öğelerini seçin.

Ayrıca egzersiz öncesi modunda IŞIK düğmesine uzun süreli basarak da egzersiz ekranlarını özelleştirebilirsiniz. QUICK MENU'ye (Hızlı Menü) girin, Running settings (current sport settings) > Set training views (Koşu ayarları (geçerli spor ayarları) > Egzersiz ekranlarını ayarla) öğelerini seçin.

Spor profillerinin her biri için özelleştirebileceğiniz altı farklı egzersiz ekranı vardır.

 • YUKARI veya AŞAĞI düğmesine basarak değiştirmek istediğiniz ekranı seçin ve Tamam'a basın.

 • Egzersiz ekranını Off (Kapalı), On (Açık) veya Modify (Değiştir) olarak seçin.

 • YUKARI veya AŞAĞI düğmesi ile yanıp sönen üst satır için bilgileri seçin ve Tamam'a basın. Kullanılabilecek bilgiler etkinleştirilen özelliklere bağlıdır. Diğer satırları değiştirmek için aynı adımları izleyin.

İlgili ekranın varsayılan ayarlarına dönmek için satırlar yanıp sönerken IŞIK düğmesini basılı tutun. Egzersiz ekranlarının değiştirilmesi hakkında daha fazla bilgi için Spor Profili Ayarları bölümüne bakınız.

 

Ekranda görüntülenen bilgiler

Simge

Açıklama

Time of day

Gün içi saat

Countd. timer

Geri sayım sayacı

Stopwatch

Toplam egzersiz seansı süresi (Kronometre)

Lap time

Tur için geçen süre.

Average heart rate

Egzersiz seansındaki ortalama kalp atış hızı.

Calories

Harcanan kalori miktarı

Calories/ hour

Saat başına harcanan kalori miktarı

Heart rate

Mevcut kalp atış hızı

Zone pointer (Polar spor bölgeleri)

Kalp atış hızınıza göre spor bölgesi ölçeğinde sağa veya sola hareket eden kalp simgeli hedef bölge göstergesi. Bir spor bölgesi ayarlama ile ilgili daha fazla bilgi için Spor Profili Ayarları bölümüne bakınız.

 

Ekranda görüntülenen bilgiler (Polar s3+ sensör gerekir)

Simge

Açıklama

Cadence

Koşu kadansı (dakika başına adım çifti)

Avg Cadence

Ortalama koşu kadansı (dakika başına adım çifti)

Speed

Mevcut hız/tempo

Distance

Gidilen mesafe

Lap distance

Tur sayısı ve tur mesafesi

Average speed

Ortalama hız/tempo

Max speed

Maksimum hız/tempo

Trip

Gezi mesafesi

 

Ekranda görüntülenen bilgiler (Polar G3/G5 GPS sensörü gerekir)

Simge

Açıklama

Speed

Mevcut hız/tempo G harfinin üstündeki çubuk miktarı GPS sinyal gücünü belirtir.

Distance

Gidilen mesafe

Lap distance

Tur mesafesi

Average speed

Ortalama hız/tempo

Max speed

Maksimum hız/tempo

Trip

Gezi mesafesi

 

Ekranda görüntülenen bilgiler (Polar hız sensörü gerekir)

Simge

Açıklama

Speed

Bisikletin mevcut hızı

Distance

Bisikletle gidilen mesafe

Lap distance*

Tur sayısı ve tur mesafesi

Avg speed

Ortalama hız

Max speed

Maksimum hız

 

Ekranda görüntülenen bilgiler (Polar kadans sensörü gerekir)

Simge

Açıklama

Cadence

Bisikletin pedalını hangi hızda çevirdiğinizi (kadans) dakika başına devir cinsinden (rpm) ölçer.

Avg Cadence

Ortalama kadans.

↑ Başa geri dön

Hatırlatıcı

Egzersiz hatırlatıcısı, egzersiz sırasında yeme, içme gibi veya diğer önemli etkinlikleri hatırlatır.

Hatırlatıcı enerji tüketimine (kcal), mesafeye (km) veya süreye dayalıdır. Egzersiz sırasında belirli bir kalori değerine, mesafeye veya süreye erişildiğinde hatırlatıcı sesli bildirimde bulunur. Hatırlatıcı alarmı çaldığında hatırlatıcı sayacı sıfırlanır. Bu, hatırlatıcının düzenli olarak sesli bildirimde bulunduğu anlamına gelir (örneğin hatırlatıcı 300 kcal için ayarlanmışsa 300kcal, 600kcal, 900kcal... tüketildiğinde hatırlatıcı sesli bildirimde bulur). Ekrandaki hatırlatıcı bildiriminden çıkmak için IŞIK haricinde bir düğmeye basın.

WebSync yazılımında hatırlatıcı metin oluşturabilir ve DataLink veri aktarım ünitesi aracılığı ile egzersiz bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Hatırlatıcı alarmı çaldığında metin görüntülenir. Hatırlatıcı yalnızca yazılımdan ayarlanabilir ancak ekrandan kapatılabilir.

↑ Başa geri dön

Egzersiz Kaydının Duraklatılması/Durdurulması

 1. Egzersiz kaydını duraklatmak için GERİ düğmesine bir defa basın. Sporu değiştirmek için spor profilleri arasında dolaşmak için YUKARI/AŞAĞI düğmelerini kullanın ve yapmak istediğiniz sporu seçin. Egzersiz kaydına devam etmek için Tamam'a basın.

 2. Kaydı tamamen durdurmak için GERİ düğmesine iki defa basın.

Egzersizden sonra kalp atış hızı sensörünüze bakım yapın. Konnektörü kayıştan sökün ve her kullanımdan sonra kayışı suyla yıkayın. Tam kapsamlı bakım talimatları için bölümüne bakınız.

↑ Başa geri dön