Buradasınız: Özellikler > Akıllı Yönlendirme > Ortostatik test

Ortostatik Test

Ortostatik test genellikle egzersiz ile dinlenme arasındaki dengeyi izlemek için kullanılan bir araçtır. Otonomik sinir sisteminizin çalışmasında egzersizin neden olduğu değişiklikleri temel almaktadır. Ortostatik test sonuçları, zihinsel stres, uyku, gizli hastalıklar, ortam değişiklikleri (sıcaklık, rakım) ve vb. gibi birçok harici etkenden etkilenir. Uzun süreli takip, egzersizinizi en iyi duruma getirmenize ve fazla egzersiz yapmamanıza yardımcı olur.

Ortostatik test kalp atış hızı ve kalp atış hızı değişkenliğini temel alır. Kalp atış hızı ve kalp atış hızı değişkenliği, kardiyovasküler sistemin otonomik düzenlenmesindeki değişiklikleri yansıtır. Test sırasında HRrest, HRstand ve HRpeak ölçülür. Ortostatik test sırasında ölçülen kalp atış hızı ve kalp atış hızı değişkenliği, otonomik sinir sisteminde yorgunluk ve fazla egzersiz gibi bozuklukların önemli göstergelerindendir. Ancak kalp atış hızının yorgunluk ve fazla çalışmaya karşı tepkisi her zaman ayrıdır ve uzun süreli takip gerektirir.

Testten Önce

Testi ilk kez yaparken, kişisel taban değerinizi belirlemek için iki haftalık bir süre içinde alt adet taban testinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu taban ölçümleri, ağır egzersiz yapılan haftalarda değil iki tipik temel düzeyde egzersiz yapılan haftalarda yapılmalıdır. Taban ölçümleri, hem egzersiz yapılan hem de dinlenilen günlerden sonra gerçekleştirilen testleri içermelidir.

Taban kayıtlarından sonra testi haftada 2-3 kez gerçekleştirmeye devam etmeniz gerekir. Testi hem bir dinlenme hem de bir ağır egzersiz gününden (ya da bir dizi ağır egzersiz gününden) sonraki sabahları gerçekleştirin. İsteğe bağlı olarak normal bir egzersiz gününden sonra üçüncü bir test gerçekleştirilebilir. Test, egzersize uzun süre ara verildiğinde ya da çok düzensiz egzersiz dönemlerinde güvenilir bilgiler sağlamayabilir. Eğer 14 gün ya da daha uzun bir süre egzersize ara verirseniz, uzun vadeli ortalamalarınızı tekrar belirlemeyi ve taban testlerini tekrar gerçekleştirmeyi düşünebilirsiniz.

En güvenilir sonuçları elde etmek için testin her zaman standart/benzer koşullarda gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Testi sabahları, kahvaltıdan önce yapmanız önerilmektedir. Aşağıdaki temel gereksinimler geçerlidir:

  • Kalp atış hızı sensörünü takın.

  • Rahat ve sakın olmanız gerekmektedir.
  • Rahat bir konumda oturabilir ya da yatağa yatabilirsiniz. Testi yaparken konumun her zaman aynı olması gerekmektedir.

  • Test ortamı sakin olması koşuluyla testi istediğiniz yerde, evde, ofiste, spor salonunda vb. gerçekleştirebilirsiniz. Rahatsız edici herhangi bir ses olmaması (örneğin televizyon, radyo ya da telefon) ya da sizinle konuşan başka kişilerin bulunmuyor olması gerekmektedir.

  • Testten 2-3 saat önce yemek yemeyin, içecek tüketmeyin ve sigara içmeyin.

  • Karşılaştırılabilir test sonuçları elde etmek için testi düzenli olarak ve tercihen sabahları uyandıktan sonra olmak üzere aynı saatte yapmanız önerilmektedir.

Testin yapılması

Tests > Orthostatic test > Relax and start the test'i (Testler > Ortostatik test > Rahatlayın ve testi başlatın) seçin. Ekranda Searching for heart rate (Kalp atış hızı aranıyor) gösterilir. Kalp atış hızı bulunduğunda ekranda Lie down & relax (Yatın ve rahatlayın) gösterilir.

  • Ekranda kalp atış hızınızın grafiği gösterilir. Bu testin 3 dakika süren ilk kısmında hareket etmeyin.
  • 3 dakika sonra M450 bip sesi çıkaracak ve ekranda Stand up (Ayağa kalkın) bildirimi gösterilecektir. Ayağa kalkın ve 3 dakika sabit durun.
  • 3 dakika sonra M450 tekrar bip sesi çıkaracak ve test tamamlanacaktır.
  • BACK (GERİ) düğmesine basarak testi istediğiniz aşamada durdurabilirsiniz. Ekranda Test canceled (Test iptal edildi) yazısı gösterilir.

M450, kalp atış hızı sinyalinizi alamıyorsa, Test failed (Test başarısız) bildirimi gösterilir. Bu durumda kalp atış hızı sensörü elektrotlarının ıslak olduğunu ve kumaş kayışın sıkı biçimde oturduğunu kontrol etmeniz gerekir.

Test Sonuçları

Sonuçta HRrest, HRstand ve HRpeak değerlerinizi daha önce ortalamalarınızla karşılaştırmalı olarak görürsünüz.

En son testin sonucu Tests > Orthostatik test > Latest result (Testler > Ortostatik test > Son sonuç) kısmında gösterilir. Yalnızca en son gerçekleştirilen test sonucu gösterilir.

Flow web hizmetinde uzun vadeli olarak test sonuçlarınızı takip edebilirsiniz. Ortostatik test sonuçlarınızın görsel analizi için Flow web hizmetine gidin ve ayrıntılarını görmek için Diary (Günlük) kısmından testi seçin.