Buradasınız: Özellikler > 7/24 ETKİNLİK TAKİBİ

7/24 ETKİNLİK TAKİBİ

A370, bilek hareketlerinizi kaydeden dahili bir 3D ivmeölçerle etkinliğinizi takip eder. Fiziksel bilgilerinizle birlikte hareketlerinizin sıklığını, yoğunluğunu ve düzenliliğini analiz ederek, düzenli olarak yaptığınız egzersize ek olarak günlük hayatınızda ne kadar aktif olduğunuzu görmenize olanak sağlar. Daha doğru ve hassas etkinlik takibi için A370'i daha az kullandığınız elinizin bileğine takmanızı öneririz.

Etkinlik Hedefi

Kişisel etkinlik hedefinizi Polar Flow hesabınıza kaydolduğunuzda alırsınız. Her gün hedefinize erişmeniz için sizi yönlendirir. Hedefinizi A370'inizde, Polar Flow uygulamasında ya da web hizmetinde görebilirsiniz. Etkinlik hedefi Flow web hizmetinde yer alan Daily Activity Goal (Günlük Etkinlik Hedefi) ayarlarında bulabileceğiniz kişisel verilerinize ve etkinlik düzeyi ayarına dayalıdır.

Hedefinizi değiştirmek için Flow web hizmetinde oturum açın, sağ üst köşedeki adınıza/profil fotonuza tıklayın ve Settings (Ayarlar) bölümündeki Daily Activity Goal (Günlük Etkinlik Hedefi) sekmesine gidin. Daily Activity Goal ayarı, tipik gününüzü ve etkinliğinizi en iyi tanımlayan üç etkinlik düzeyinden birini seçmenize olanak sağlar. Seçim alanının altında, seçtiğiniz düzeyde günlük etkinlik hedefinize ulaşmak için ne kadar etkin olmanız gerektiğini görebilirsiniz. Örneğin bir ofis çalışanıysanız ve gününüzün çoğunu oturarak geçiriyorsanız, normal bir günde yaklaşık dört saatlik düşük zorluk derecesinde etkinliğe erişmeniz beklenecektir. Çalışma saatlerinde çoklukla ayakta duran ve yürüyen kişiler için beklentiler daha yüksek olacaktır.

Etkinlik verileri

A370 günlük etkinlik hedefinize ne kadar yaklaştığınızı göstermek için etkinlik çubuğunu kademeli olarak doldurur. Çubuk dolduğunda hedefinize eriştiniz demektir ve titreşimli bir bildirim alırsınız. Etkinlik çubuğunu My day (Günüm) menüsünde ve bazı saatlerin kadranlarında görebilirsiniz.

My day (Günüm) menüsünde gün boyunca yaptığınız ya da yapmayı planladığınız egzersiz seanslarının yanı sıra gününüzün ne kadar aktif geçtiğini görebilirsiniz.

  • Steps (Adım sayısı): Attığınız adım sayısı. Vücut hareketlerinizin miktarı ve türü kaydedilir ve tahmini adım sayısına çevrilir.
  • Calories (Kalori miktarı): Egzersiz, etkinlik ve BMR (Bazal metabolizma hızı: hayatı sürdürmek için gereken en düşük metabolik etkinlik) ile kaç kalori yaktığınızı gösterir.

Egzersiz seansı bilgilerinizin günlük etkinlik verilerine dahil edilmediğini lütfen unutmayın. Günlük etkinlik hedefinize; adım sayısı, mesafe, etkin süre, kalori miktarı bakımından ne kadar yaklaştığınızı ve genel ilerleme durumunuzu kondisyon takipçinizin Günüm menüsü altında görebilirsiniz. Polar Flow mobil uygulaması ve web hizmetindeki Etkinlik altında ise gün içinde gerçekleştirdiğiniz diğer tüm etkinlikleri ve kaydedilmiş egzersiz seanslarını bulabilirsiniz.

HAREKETSİZLİK UYARISI

Fiziksel etkinliğin sağlığı korumada büyük bir etkisinin olduğu bilinmektedir. Fiziksel olarak etkin olmaya ek olarak uzun süreli oturmaktan kaçınmak önemlidir. Egzersiz yaptığınız ve yeterli günlük etkinlikte bulunduğunuz günlerde bile uzun süre oturmak sağlığınız için zararlıdır. A370 gün boyunca uzun süre hareketsiz kalıp kalmadığınızı belirler ve bu yolla oturmanın sağlığınız üzerindeki olumsuz etkilerinden kaçınmanız için harekete geçmenize yardımcı olur.

Yaklaşık 55 dakika hareketsiz kaldığınızda bir hareketsizlik uyarısı alırsınız: Hafif bir titreşimle birlikte Hareket etme zamanı bildirimi görüntülenir. Harekete geçin ve aktif bir hayata adım atın. Kısa bir yürüyüş yapın, vücudunuzu esnetin veya başka bir hafif egzersiz yapın. Hareket etmeye başladığınızda ya da herhangi bir düğmeye bastığınızda bildirim kaybolur. Beş dakika içinde hareket etmezseniz Flow uygulamasında ve Flow web hizmetinde görebileceğiniz bir hareketsizlik etiketi alırsınız.

Flow uygulaması ve Flow web hizmeti kaç tane hareketsizlik etiketi aldığınızı gösterecektir. Böylece günlük etkinlik durumunuzu gözden geçirebilir ve daha etkin bir yaşam için değişiklikler yapabilirsiniz.

Flow web hizmeti ve Flow uygulamasındaki uyku bilgileri

7/24 etkinlik ölçümü bulunan Polar cihazları; bilek hareketinize bakarak uykuya daldığınız, uyuduğunuz ve uyandığınız zamanları otomatik olarak tespit eder. Bu cihazlar, uyku aralığınız boyunca tüm bölünmeleri takip etmek için geceleri hareketlerinizi takip eder. Böylece aslında ne kadar süre uyuduğunuzu size bildirir. Uykunuz, daha az kullandığınız elinizin hareketlerinin dijital 3D hızlanma sensörüyle kaydedilmesi sayesinde algılanır.

Uyku takibi, uyku düzenlerinizle ilgili bilgi verir. Böylece ne konuda gelişme veya değişiklik yapmanız gerektiğini öğrenmenizi sağlar. Gecelik ortalama süreleri karşılaştırarak ve uyku düzenlerinizi değerlendirerek, gün boyunca uykunuzu etkileyebilecek faaliyetlerinizi belirleyebilirsiniz. Polar Flow hesabınızdaki haftalık özetlerle uyku ve uyanma sürelerinizin ne kadar düzenli olduğunu değerlendirebilirsiniz.

Polar Sleep PlusTM Neleri Ölçer? – Uyku Takibinin Temel Bileşenleri

• Uyku süresi: Uykuya daldığınız ve uyandığınız zaman arasında geçen toplam süreyi belirtir. Polar cihazınız, vücut hareketlerinizi izleyerek ne zaman uykuya daldığınızı veya uyandığınızı anlayabilir. Ayrıca Uyku süresinin tamamı boyunca uykunuzdaki bölünmeleri tespit eder.

• Gerçek uyku: Uykuya daldığınız ve uyandığınız zaman arasında uykuda geçirdiğiniz süreyi belirtir. Bu değer, uyku süresinden bölünme sürelerinin çıkarılmasıyla elde edilir. Yalnızca uykuda geçirdiğiniz zaman gerçek uyku sürenize eklenir. Gerçek uyku hem yüzde [%] hem süre [sa:dk] cinsinden gösterilebilir.

• Bölünmeler: Normal bir gece uykusu sırasında gerçekten uykunuzdan uyandığınız çok sayıda kısa ve uzun bölünme görülebilir. Bu bölünmeleri hatırlayıp hatırlamamanız, bölünme süresine bağlıdır. Daha kısa bölünmeleri genellikle hatırlamazsınız. Örneğin, kalkıp biraz su içtiğiniz uzun bölünmeleri hatırlayabilirsiniz.

• Uyku sürekliliği: Uyku sürekliliği, uykunuzun ne kadar kesintisiz olduğunu gösterir. Uykunuzun sürekliliği, 1-5 arası puan ölçeğiyle değerlendirilir. 5, son derece kesintisiz bir uykuyu temsil eder. Değer ne kadar düşükse uykunuz da o kadar kesintilidir. İyi bir gece uykusu, uzun ve kesintisiz uyku bölümlerinden oluşur, sık aralıklarla bölünmez.

• Kendi kendinizi değerlendirme: Flow hizmeti, hedef uyku metriklerini göstermenin yanı sıra günlük uykunuzu kendi kendinize değerlendirmeniz için sizi teşvik eder. Beş basamaklı bir ölçekle önceki gece nasıl uyuduğunuzu değerlendirebilirsiniz: çok kötü, kötü, orta, iyi, çok iyi. Bu soruyu yanıtlayarak, uyku süreniz ve kalitenizle ilgili daha uzun bir yazılı geri bildirim alırsınız.

Flow Uygulaması ve Flow web hizmetindeki etkinlik verileri

Flow uygulaması ile hareket halindeyken etkinlik verilerinizi takip veya analiz edebilir ve verilerinizin A370'inizin Flow web hizmetine kablosuz olarak eşitlenmesini sağlayabilirsiniz. Flow web hizmeti etkinlik bilgilerinizi en ayrıntılı şekilde inceleyebilmenizi sağlar.